کره شمالی به دنبال الهام از ویتنام در سیاست مالی

به گزارش مجله سرگرمی، به نظر می رسد کره شمالی به دنبال الهام دریافت از ویتنام در زمینه پیشرفت های مالی است و یکی از اهداف مهم سفر اخیر وزیر خارجه کره شمالی به ویتنام نیز همین مساله بوده است.

کره شمالی به دنبال الهام از ویتنام در سیاست مالی

سفر به دل زیباترین منطقه آسیا را با تور ویتنام تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله سرگرمی ، خبرگزاری یونهاپ اعلام نمود: ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی اخیرا یک سفر چهار روزه به ویتنام داشته تا با پام بین مینه وزیر خارجه ویتنام دیدار کند. یکی از مهمترین اهداف سفر وزیر خارحه کره شمالی به ویتنام ، مطالعه و آنالیز موفقیت های مالی ویتنام بوده است.

بر اساس این گزارش اوایل دهه 1990 میلادی ، ویتنام و کره شمالی مانند همدیگر کشورهای فقیری بودند با فراوری ناخالص سرانه ای حدود 2 هزار دلار در سال 2011 میلادی. از آن موقع تاکنون فراوری ناخالص داخلی سرانه ویتنام سه برابر شده در حالی که این میزان برای کره شمالی کاهش یافته است. پیشرفت چشمگیر ویتنام در زمینه موفقیت های مالی عمدتا به خاطر کاهش دخالت دولت در فعالیت های مالی بوده است. دولت ویتنام اجازه داده است تا نیروهای بازار موجب رونق و تقویت بخش های خدماتی و صنعتی گردد.

البته در عین حال حزب کمونیست ویتنام کنترل کامل کشور را در دست داشته و مخالفان سیاسی اش را سرکوب نموده است. این یک شیوه از ظهور و پیشرفت مالی است که احتمالا مورد توجه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی واقع شده است. اگر کره شمالی بخواهد از راستا ویتنام تبعیت و پیروی کند، این بدان معناست که پیونگ یانگ نیز از جهانی شدن استقبال می نماید. در سال 2017 میلادی تجارت ویتنام به عنوان درصدی از فراوری ناخالص داخلی به بیش از 200 درصد رسیده است و اقتصاد این کشور بیشتر از هر کشور دیگری در زمینه جهانی شدن پیشرفت داشته است.

علت اصلی پیشرفت ویتنام در زمینه جهانی شدن، توجه و تمرکز بیش از حد بر صادرات است. ویتنام نیز مانند چین ، بازار کار ارزان قیمت خود را به روی سرمایه گذاران خارجی باز کرد و به یک مرکز مهم برای فراوری کالاها با هزینه پایین تبدیل شد. این کشور اکنون یک صادر کننده بزرگ و مهم تجهیزات و محصولات الکترونیک است و چین و آمریکا مهمترین و بزرگترین خریداران محصولات ویتنام به شمار می روند. ویتنام اکنون به یکی از بزرگترین وارد کنندگان قطعات ماشین آلات و منابع طبیعی از کره جنوبی و چین تبدیل شده است.

مارکوس نولند اقتصاددان برجسته که درباره اقتصاد کره شمالی تحقیق می نماید، بر این باور است که اقتصاد کره شمالی می تواند پرواز کند اگر بازارهای این کشور به روی سرمایه گذاران بزرگ خارجی باز گردد، دقیقا همان کاری که ویتنام انجام داده است. کره شمالی که هم مرز با چین و کره جنوبی یعنی قدرت های بزرگ مالی آسیا است، از نظر موقعیت و صندلی می تواند از مزیت روابط تجاری با کشورهای ثروتمند همسایه اش بهره ببرد.

منبع: تسنیم
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 42301

به "کره شمالی به دنبال الهام از ویتنام در سیاست مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کره شمالی به دنبال الهام از ویتنام در سیاست مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید