چرا ترامپ به خبر هلاکت البغدادی احتیاج دارد؟

به گزارش مجله سرگرمی، به عقیده کارشناس روس، خبر هلاکت البغدادی اهمیت سیاسی زیادی برای دونالد ترامپ دارد؛ این مسئله نه تنها یک نقطه مثبت در مبارزات انتخاباتی است، بلکه تایید می نماید حضور نظامی آمریکا در منطقه ضروری بوده است.

چرا ترامپ به خبر هلاکت البغدادی احتیاج دارد؟

به گزارش گروه بین الملل مجله سرگرمی، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا امروز در تحلیلی نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از هلاکت ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تروریستی داعش اطلاع داد. به ادعای ترامپ، البغدادی در نتیجه یک عملیات کاملاً دقیق نظامیان آمریکایی در استان ادلب سوریه کشته شده است. رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفت تا خبر کشته شدن البغدادی را با حداکثر تاثیرگذاری بر رای دهندگان آمریکایی اعلام کند. این پیغام از طرف کاخ سفید برای تمامی رسانه های گروهی معتبر آمریکا ارسال شد.

این رویداد بسیار شبیه به آماده سازی افکار عمومی آمریکا درباره خبر مرگ اسامه بن لادن رهبر القاعده در سال 2011 است.

خبر مرگ البغدادی، رهبر داعش تاکنون حداقل پنج بار اعلام شده است. اولین بار البغدادی را در سال 2015 به خاک سپردند که شبکه تلویزیونی العربیه اطلاع داد که او در جریان حمله آمریکا به عراق به هلاکت رسید. حتی جانشین جدید وی هم اعلام شد. سپس کشته شدن رهبر داعش در نتیجه زخمی شدن در انفجار بمب، در نتیجه مسمومیت و در نتیجه بیماری هم اعلام شد. در تابستان 2017 وزارت دفاع روسیه اظهار داشت که البغدادی ممکن است در نتیجه حمله نیروهای هوا-فضای روسیه در سوریه به هلاکت رسیده باشد. ولی در هیچ یک از این موارد، خبر مرگ این تروریست مورد تایید قرار نگرفت.

شب گذشته ایگور کوناشینکوف سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اظهار داشت که این وزارت خانه اطلاعات موثقی درباره هلاکت ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تروریستی داعش در اختیار نداشته و در واقعیت چنین عملیاتی تردید دارد.

به گفته وی، افزایش تعداد کسانی که درباره مشارکت خود در نابودی البغدادی اطلاع داده اند و جزئیات متناقض درباره این عملیات باعث می گردد تا درباره واقعی بودن و موفقیت این عملیات تردید ایجاد گردد.

علاوه بر این، وزارت دفاع روسیه تردید دارد که البغدادی توانسته در مناطق تحت کنترل گروه تروریستی النصره در منطقه کاهش تنش ادلب حضور داشته باشد.

ضمن اینکه طی چند روز اخیر عملیات هوایی آمریکا با ائتلاف بین المللی به سرکردگی این کشور در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه به ثبت نرسیده و همچنین درباره پرواز هواپیماهای آمریکایی در منطقه ادلب در جریان چنین عملیاتی، اطلاعی وجود ندارد.

وزارت دفاع روسیه در عین حال یادآور شد که خبر مرگ البغدادی تاثیری بر اقدامات اجرا شده برای تثبیت اوضاع در سوریه نخواهد داشت.

خبر هلاکت البغدادی در سوریه برای ترامپ اهمیت سیاسی زیادی دارد

بوریس دالگوف کارشناس ارشد مرکز تحقیقات عربی-اسلامی موسسه شرق شناسی آموزشگاه علوم روسیه در تبادل نظر با این روزنامه یادآور شده است: بر اساس توافقات روسیه-ترکیه در استان ادلب که گفته شده البغدادی در آنجا کشته شده، مسئولیت کنترل اوضاع بر عهده طرف ترکیه ای است. ا گر خبر هلاکت رهبر داعش واقعیت داشته باشد، نتیجه می گیریم که آنکارا وظایف خود در مبارزه با تروریسم در منطقه کاهش تنش را به خوبی اجرا نکرده است.

این کارشناس تاکید نمود: خبر کشته شدن البغدادی اهمیت سیاسی بسیار زیادی برای دونالد ترامپ دارد. بدین ترتیب که اطلاع از هلاکت این تروریست نه تنها یک نقطه مثبت در مبارزات انتخاباتی است، بلکه تایید می نماید حضور نظامیان آمریکایی در منطقه ضروری و البته نتیجه بخش بوده است و این مسئله یک برگ برنده در دست ترامپ در مبارزات انتخاباتی خواهد بود.

به عقیده دالگوف، در هر صورت هلاکت البغدادی اهمیت زیادی برای آینده گروه تروریستی داعش ندارد، برای اینکه این گروه دیگر به عنوان یک ساختار نظامی-سیاسی در سوریه و در عراق از بین رفته و تنها واحدهای مجزایی از آنها باقی مانده که نمی توانند به عنوان یک ساختار نظامی مطرح باشند. در واقع هلاکت البغدادی بیشتر به عنوان یک ژست سیاسی اهمیت پیدا می نماید که گویای سرکوب کامل این گروه تروریستی است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 55318

به "چرا ترامپ به خبر هلاکت البغدادی احتیاج دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ترامپ به خبر هلاکت البغدادی احتیاج دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید