چرا با وجود کرونا و تشدید تحریمها عملکرد اقتصاد ایران بهتر خواهد شد؟

به گزارش مجله سرگرمی، استاد اقتصاد جان هاپکینز گفت: برآورد صندوق بین المللی پول از نرخ تورم ایران دقیق نبوده است.

چرا با وجود کرونا و تشدید تحریمها عملکرد اقتصاد ایران بهتر خواهد شد؟

به گزارش خبرنگاران، بانک جهانی در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی جهانی اعلام نمود امسال آخرین سال رشد منفی اقتصاد ایران خواهد بود و حتی با وجود شیوع کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها در کنار سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی و اخلال در زنجیره تامین، بانک جهانی انتظار دارد که عملکرد اقتصادی امسال ایران به مراتب از سال گذشته بهتر باشد.

در رابطه با این گزارش، استیو هانکه، استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا و یکی از متخصصان مطرح جهانی در حوزه هیات های ارزی (نهادی که وظیفه حفظ برابری ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزها را بر عهده دارد) در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: یکی از دلایلی که چشم انداز مورد انتظار بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران تضعیف نشده، این است که اقتصاد ایران سال گذشته و پیش از شیوع کرونا نیز در شرایط دشواری قرار داشت و بنابراین بدتر شدن شرایط چندان محتمل نبود.

لازم به ذکر است طبق گزارش بانک جهانی، اقتصاد ایران که در سال گذشته 8.2 درصد کوچک شد، امسال نیز رشد منفی 5.3 درصدی را تجربه خواهد کرد اما سال آینده فرایند سه سال رشد متوالی منفی قطع خواهد شد.

از سوی دیگر بانک جهانی در گزارش خود نوشته است: ایران یکی از کشورهایی بوده که نرخ تورم در آن فرایندی نزولی داشته و در ماه های اخیر در محدوده 20 درصدی نوسان داشته است.

این عضو اندیشکده آمریکایی کاتو، با اشاره به مشکل غیردقیق بودن برآورد نرخ تورم در کشورهایی که تورم بالایی دارند اضافه نمود: در اکتبر سال قبل و تنها سه ماه مانده به خاتمه سال میلادی، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود که نرخ تورم ایران تا خاتمه آن سال به 31.1 درصد خواهد رسید اما طبق اندازه گیری های من تا خاتمه سال 2019 نرخ تورم ایران تنها 20.1 درصد بوده است.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 94961

به "چرا با وجود کرونا و تشدید تحریمها عملکرد اقتصاد ایران بهتر خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا با وجود کرونا و تشدید تحریمها عملکرد اقتصاد ایران بهتر خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید