پیامهای عملیات نجران برای عربستان، فرصت ریاض برای توقف جنگ یمن

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران، گروه بین الملل- سمیه خمارباقی: یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در سخنانی تأکید کرد: عملیات نصر من الله در نجران بزرگترین عملیات از شروع تجاوز سعودی به یمن محسوب می گردد. این عملیات در 25 آگوست (24 مرداد ماه) شروع شد.

پیامهای عملیات نجران برای عربستان، فرصت ریاض برای توقف جنگ یمن

بنا بر اعلام وی، این عملیات پس رصد دقیق چند ماهه و عملیات اطلاعاتی طولانی انجام شد و طی آن نیروهای دشمن به کمین های ارتش یمن کشانده شدند. در این عملیات، نیروهای دشمن سعودی و همچنین افراد فریب خورده توسط آن به دام نیروهای یمنی افتادند.

وی همچنین گفت: یگان پهپادی بیش از 20 عملیات انجام داده که هدف یکی از آنها هدف نظامی حساسی در ریاض بوده است. مساحت جغرافیایی آزادشده در طول این عملیات به 350 کیلومتر مربع می رسد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: طبق اطلاعات ما مجموع خسارت های وارد شده به متجاوزان در مجموع از 500 کشته و زخمی نیز فراتر می رود. بیش از 2000 نفر از نیروهای دشمن سعودی تنها در مرحله اول عملیات به اسارات نیروهای یمنی درآمدند. در این عملیات اعضای تیپ الفتح در نجران به طور کامل تسلیم ارتش یمن شدند.

بر همین اساس خبرنگاران با طلال عتریسی رئیس مرکز منطقه ای و مطالعات سیاسی اجتماعی دانشگاه لبنان تبادل نظر نموده است که توضیح آن از نظر می گذرد.

*اهمیت راهبردی عملیات نجران از سوی یمن علیه عربستان چیست؟

عملیات نجران دارای بعد نظامی و میدانی است، با توجه به شکافی که حاصل شد، انصارالله توانست وارد حدود 100 کیلومتر از اراضی عربستان گردد و به عملیات محاصره نیروها بدون اینکه حتی کسی متوجه گردد روی بیاورد. نیروهای مقاومت انصارالله در این عملیات توانستند هزاران مزدور یمنی و سعودی را به اسارت بگیرند بنابراین چنین عملیاتی با این ویژگی یک دستاورد بزرگ در سطح میدانی به شمار می رود.

از سوی دیگر بعد معنوی این عملیات را باید در نظر داشت که باعث شد شوکت و هیبت عربستان سعودی نابود گردد و شکست بزرگی برای سعودی ها رقم بخورد به ویژه اینکه عملیات نصر من الله پس از عملیات آرامکو صورت گرفت، عملیاتی که در آن نیز سامانه دفاعی و حفظ تاسیسات نفتی عربستان نیز دچارخدشه شد و این شکست بزرگی برای سعودی ها بود. بنابراین عملیات نصرمن الله از اهمیت مضاعفی در سطح میدانی، نظامی و معنوی برخوردار است زیرا پس از عملیات آرامکو رخ داد.

*عملیات نجران گسترده ترین عملیات زمینی انصارالله بعد از جنگ یمن است. این عملیات چه پیغامی برای عربستان بعد از حملات به آرامکو دارد؟

پیغام این عملیات برای سعودی ها این است که نیروهای مقاومت انصارالله از قدرت تصمیم گیری، برنامه ریزی و اجرایی در عمق خاک سعودی برخوردار هستند. عملیات نصرمن الله حامل این پیغام بود که نیروهای انصارالله می توانند به راحتی عملیات بی نظیری در اراضی سعودی ترتیب دهند و در مقابل سعودی ها از تحقق هر گونه دستاوردی در این زمینه عاجز هستند.

این عملیات بی سابقه، بیش از پیش ضعف عربستان سعودی در مقابله با نیروهای انصارالله را فاش کرد. پیغام دیگر این عملیات برای سعودی ها این است که مقامات ریاض به صورت جدی به توقف جنگ یمن بیندیشند، جنگی که از زمان شروع تاکنون دستاوردی برای عربستان و هم پیمانان آن به همراه نداشته است.

*از حیث بازدارندگی زمینی، این عملیات چه جایگاهی دارد؟

سطح توانایی بازدارندگی عملیات نصرمن الله، ناتوانی سعودی ها را آشکار کرد. ناتوانی نیروهای سعودی، ضعف تجهیزات بازدارندگی و میزان قدرت عربستان در مواجهه با نیروهای یمنی و سرعت به اسارت درآمدن مزدوران سعودی همگی بیانگر ترس و نگرانی و ضعف سعودی ها بود.

این موضوع مهمی در جنگ است، روحیه سعودی ها ضعیف شده است چرا که اسارت 3 هزار سرباز سعودی موضوع کمی نیست و این مسئله همانطور که اشاره کردیم توان نیروهای انصارالله در عملیات گسترده زمینی را نشان می دهد و این در حالی است که میزان امکانات و تجهیزات نیروهای انصارالله و ائتلاف متجاو سعودی و آمریکایی قابل مقایسه با یکدیگر نیست.

*آیا سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به عربستان سعودی و احتمالا به ایران می تواند با موضوع یمن و خاتمه بحران این کشور مرتبط باشد؟ ممکن است رایزنی هایی صورت بگیرد یا حامل پیغامی در این خصوص باشد؟

سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به عربستان سعودی و احتمالا به ایران طبیعتا مرتبط با موضوع ایران و عربستان است و چه بسا بغداد ایفاگر نقش میانجی باشد. ما به خوبی می دانیم که عربستان پیش از این از پاکستان، عراق و بعضی کشورها برای تبادل نظر با ایران درخواست میانجیگری داده است. من گمان می کنم که تبادل نظر با ایران شامل تبادل نظر درخصوص یمن نیز باشد.

عربستان در حال حاضر در موضع ضعیف تر واقع شده است و این بیانگر این است که حتی توان دفاع از خود را ندارد و لذا اکنون یک فرصت برای ریاض است تا جنگ یمن را متوقف کند و تبادل نظر با ایران درخصوص امنیت منطقه و حل و فصل پرونده های مورد مناقشه را شروع کند.

از سوی دیگر این پرسش مطرح است که آیا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان خود چنین اقدامی را اتخاذ خواهد نمود و آمریکایی ها را به اتخاذ این گام تشویق خواهد نمود زیرا واشنگتن تنها کسی است که بیشترین بهره را از جنگ یمن به وسیله فروش سلاح به عربستان برده است و همچنین بیشترین بهره را از دشمنی سعودی با ایران به بهانه حمایت از ریاض و در مقابل دریافت بهای آن برده است.

بنابراین سوالی که مطرح است این است که شخص محمد بن سلمان درباره تبادل نظر با ایران به وسیله واسطه ها چه پاکستان یا عراق تصمیم گیری خواهد نمود یا تحت فشارهای آمریکا پیروز به تبادل نظر با ایران نخواهد شد.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

banoirane.ir: بانوی ایران | مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 48650

به "پیامهای عملیات نجران برای عربستان، فرصت ریاض برای توقف جنگ یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامهای عملیات نجران برای عربستان، فرصت ریاض برای توقف جنگ یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید