پاک آیین: هر توافق صلحی در افغانستان شکننده است

به گزارش مجله سرگرمی، یک دیپلمات کشورمان گفت: تا وقتی پایگاه های آمریکا در افغانستان برقرار است نمی توانیم شاهد استقرار صلح در این کشور باشیم و هر توافق صلحی شکننده است.

پاک آیین: هر توافق صلحی در افغانستان شکننده است

محسن پاک آیین در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به تحولات افغانستان گفت: فکر نکنیم صلح در افغانستان حاکم می گردد آنچه در افغانستان و میان طالبان و آمریکا شاهدیم صلحی شکننده است. دولت افغانستان کاملا در حاشیه است و نقشی در این فرایند ندارد. یکی از شرایط پیشبرد صلح طبق توافق اجرا شده این است که باید زندانیان طالبان برای شروع مذاکرات بین الافغان آزاد شوند اما این کار در اختیار آمریکا نیست، اگر دولت افغانستان نخواهد این زندانیان را آزاد نمی کند.

وی ادامه داد: شاهد هستیم که در چند روز گذشته بعد از توافق صلح طالبان و آمریکا مجدد درگیر تنش و درگیری شدند و علاوه بر آن داعش نیز به صحنه آمد. از این رو تا زمانی که نیروهای آمریکایی در افغانستان باشند و پایگاه های نظامی این کشور برقرار باشد نمی توانیم شاهد استقرار صلح باشیم و هر توافقی شکننده است. چند روز پیش ترامپ در سخنانی اعلام کرد که طالبان دنبال ساقط کردن دولت است تا خودش حاکم گردد و در چنین شرایطی ما هم دخالتی نخواهیم کرد. این سخنان از آن کسی است که دولتش از سال 2001 تا کنون برای نابودی طالبان و استقرار صلح به افغانستان حمله کرده است.

این دیپلمات کشورمان شرح داد: در کنار این مسائل باید به اختلافات اشرف غنی و عبدالله عبدالله و نیز سهم خواهی گروه ها و اقوام مختلف افغان توجه کنیم که تا این اختلافات وجود دارد صلح موضوعیت پیدا نمی کند.

پاک آیین گفت: آمریکا به دنبال آن بود که با طرح توافق صلح با طالبان دستاوردی در سیاست خارجی برای خود بتراشد و در آستانه انتخابات یک برگ برنده داشته باشد و معتقدم بعد از انتخابات 2020 همه چیز به قبل باز می گردد. راهبرد آمریکایی ها این است که در افغانستان باقی بمانند چرا که این حضور برای مقابله با چین و روسیه و هند و نیز ایران است، اما تاکتیک این است که از فضای صلح در افغانستان استفاده کند این در حالی است که طالبان در این فضا به دنبال نفع و امتیازات خود است و در این راستا هم به دنبال امتیازات حداکثری است.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 75929

به "پاک آیین: هر توافق صلحی در افغانستان شکننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاک آیین: هر توافق صلحی در افغانستان شکننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید