ویروس کرونا چگونه اقتصاد دنیا را تحت تاثیر قرار داد

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران: صادرکنندگان، معدنکاران و تولیدکنندگان تمام محصولات از زغال سنگ و چوب گرفته تا گوشت و میوه از تاخیر یا لغو ارسال محموله هایشان به چین، بزرگترین و سیری ناپذیر ترین مصرف کننده مواد خام، سوخت و غذا در دنیا، آسیب دیده اند.

ویروس کرونا چگونه اقتصاد دنیا را تحت تاثیر قرار داد

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه طراحی بروشور دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش مجله سرگرمی به نقل از تسنیم؛ تاثیر مالی ویروس کرونای چین در سراسر دنیا احساس می گردد. صادرنمایندگان، معدنکاران و فراورینمایندگان تمام محصولات از زغال سنگ و چوب گرفته تا گوشت و میوه از تاخیر یا لغو ارسال محموله هایشان آسیب دیده اند.

چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور و مقصد بسیاری از کالاهای فراوری شده دنیا، به طور معمول بزرگترین و سیری ناپذیر ترین مصرف نماینده مواد خام، سوخت و غذا در دنیا است.

ولی ترکیب تعطیلات سال نوی چینی و شیوع سریع ویروس کرونا که حالا جان 420 نفر را گرفته و حمل و نقل میلیون ها نفر را محدود نموده است، کانال های تهیه و توزیع به داخل این کشور و در سراسر آن را مسدود نموده است.

کانالهای عرضه تا نیوزیلند، آمریکا و فراتر از آن هم کشیده شده اند. تاثیر شیوع این ویروس بر محصولات کوچکتر مثل مواد غذایی و محصولات جنگلی عمیق تر است. محصولات بزرگ مثل آهن، سوخت و زغال سنگ به ذخایر منتقل شده وتحت تاثیر قرار نمی گیرند.

صادرات کالا از چین هم مختل شده است و برای زنجیره های دیگر عرضه هم مشکلاتی به وجود آورده است. هیوندای موتور اظهار داشت فراوری در کره جنوبی، بزرگترین پایگاه فراوری خود را به خاطر کمبود قطعات متوقف نموده است.

در بندر ایستلند گیزبورن نیوزیلند، صادرات چوب چین- اصلی ترین منبع درآمد این بندر- متوقف شده است. کارگران جنگلداری در سراسر نیوزیلند به خانه فرستاده شده اند. چین بزرگترین بازار برای صادرات چوب نیوزیلند است.

195 میلیون دلار فروش سالانه خرچنگ دریایی به چین هم در نیوزیلند به شدت آسیب دیده است. به گفته تاجران، قیمت داخلی خرچنگ تقریباً نصف شده است چون صادرنمایندگان مجبورند محموله های خود را تخلیه نمایند و ماهیگیران صید های جدید خود را متوقف نموده اند.

بسته شدن چندین شهر با هدف متوقف کردن شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از رفتن مردم به سرکار، بر مشکل بنادر افزوده است. کاهش نیروی انسانی برای کارهای ضروری مثل افسران گمرک و بازرسان مخصوصاً در بنادر ورودی مشکل ساز شده است.

کاهش نیروی کار در بنادر باعث تاخیر در زنجیره عرضه شده و هزینه را برای صادرنمایندگان محصولات کشاورزی آمریکا که با چین معامله می نمایند افزایش داده است.

گزارشاتی از کمبود راهنمایی نماینده برای کشتیهای یدک کش هم آمده است. این یعنی زمان بیشتری طول میکشد تا کشتی های بزرگ بتوانند در بنادر خاص لنگر بیندازند.

ولی مشکل بزرگتر کاهش تقاضا به خاطر بسته شدن شهرهاست. تاجران باید کالاهای خود را به مصرف نمایندگان بفروشند ولی در حال حاضر هیچ مصرف نماینده ای برای خرید وجود ندارد، بنابراین باید محصولات خود را در بنادر انبار نمایند. به این ترتیب هر روز فضای کمتر و کمتری برای کالاهای ورودی باقی می ماند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 67515

به "ویروس کرونا چگونه اقتصاد دنیا را تحت تاثیر قرار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا چگونه اقتصاد دنیا را تحت تاثیر قرار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید