ویروس کرونا در هوا باقی می ماند؟

به گزارش مجله سرگرمی، روزنامه شرق - محمد باقرزاده: باوجود آنکه چهلم ورود رسمی ویروس عالم گیر کرونا به ایران را پشت سر می گذرانیم و در این مدت اخبار جعلی آثار زیانباری برای کشور ایجاد کرده، اما همچنان این فرایند ادامه دارد؛ در تازه ترین مورد قرعه فال به صداوسیما رسید و انتشار خبری نادرست از یک شبکه پربیننده منجر به اخلال در فرایند مقابله با این ویروس و همچنین بازار ماسک شده است. ماجرای تازه به بخش خبری شبکه سه سیما در تاریخ جمعه شب، هشتم فروردین، برمی گردد؛ در این بخش خبری با استناد به مطالعه ای که مرجع آن به اشتباه سازمان جهانی بهداشت ذکر شد، این طور آمد که این ویروس تا 8 ساعت در هوای محلی که افراد سرفه یا عطسه کرده اند باقی می ماند.

ویروس کرونا در هوا باقی می ماند؟

در ادامه هم گفته شد پزشکان متخصص تأکید می کنند به هیچ عنوان نباید بدون ماسک از منزل خارج شوید. این خبر نادرست منجر به اخلال در بازار ایران و هجوم دوباره مردم به داروخانه ها برای خرید ماسک شد و کار به جایی رسید که جمعی از استادان دانشگاه های علوم پزشکی در نامه ای خطاب به مسئول رسانه ای ستاد مقابله با کرونا، خواستار توجه بیشتر به بخش رسانه ای و انتشار اخبار دقیق و درست شدند. در این نامه که نسخه ای آن در اختیار خبرنگار شرق قرار گرفت، آمده است که چنین خبری از اساس نادرست است و نه تن ها ویروس کرونا در هوا بافی نمی ماند که حتی استفاده از ماسک برای افراد عادی به هیچ وجه توصیه نمی شود. این خبر و ماجرای باقی ماندن ویروس کرونا در هوا تا چندین ساعت، در روز های گذشته بار ها از رسانه های حتی معتبر منتشر شده و موجب ایجاد ترس و استرس در بخشی از جامعه شده که در این گزارش به جزئیات آن پرداخته می شود.

سازمان بهداشت دنیای درباره انتقال کرونا از هوا چه می گوید؟

بی شک منبع دقیق و موثق اخبار ویروس کرونا در دنیا، سازمان بهداشت دنیای است و متخصصان دنیا هم تأکید بر مرجعیت این سازمان در زمینه بهداشت و سلامت دارند. درباره ماجرای منتشرشدن ویروس در هوا و باقی ماندن آن تا چندین ساعت، این سازمان در روز های گذشته و در چندین مورد توضیحاتی ارائه کرده است. علاوه براین در نامه جمعی از استادان دانشگاه های علوم پزشکی به رئیس کمیته روابط عمومی قرارگاه مقابله با کرونا، مستندات بر پایه توضیحات همین سازمان بهداشت دنیای بیان شده است.

در این نامه در ابتدا درباره اهمیت اطلاع رسانی دقیق و آثار منفی اخبار نادرست، آمده است: گاهی مشاهده می شود که اخبار تهیه شده به جای اینکه از نهاد های رسمی و معتبر صادر شده باشند، منتج از شایعاتی در فضای مجازی بوده و باعث ایجاد نگرانی بی مورد در مردم و روی آوردن آن ها به روش های نامناسب برای پیشگیری و به تبع آن، غفلت از روش های مناسب می شود. این امر همچنین باعث می شود بعضی امکانات و وسایلی که صرفا در موارد خاصی باید استفاده شوند، کمیاب شده و از دسترس افرادی که واقعا به آن ها نیاز دارند خارج شود.

اما خبر تازه صداوسیما و ادعای باقی ماندن ویروس تا هشت ساعت در هوا از کجا می آید و بهداشت دنیای دراین باره چه می گوید؟ به نظر می آید منبع این خبر، مطلبی است که در سایت خبری CNBC است که البته هم به درستی ترجمه نشده و هم مورد تأیید سازمان بهداشت دنیای نیست. دراین باره همچنان که در نامه استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران آمده است، توجه به نکات زیر می تواند راهگشا باشد: 1 -خبر مذکور هرگز توسط سازمان دنیای بهداشت منتشر نشده و این سازمان درگاه های رسمی برای انتشار راهنما های بهداشتی خود دارد. این سازمان علاوه بر مستنداتی که در زیر به آن ها اشاره خواهد شد، در صفحه پرسش و پاسخ خود صراحتا انتقال هوابرد را مردود دانسته است.

علاوه براین ماجرای انتقال ویروس از طریق هوا چنان در دنیا گسترش پیدا کرده که سازمان بهداشت دنیای در کنار توضیح شفاف در پایگاه خبری خود، توضیحاتی بیشتری هم ارائه کرد؛ سه شنبه پنجم فروردین دبیرکل سازمان دنیای بهداشت به همراه کارشناس عالی خود در برنامه زنده اینستاگرامی حاضر شد و این موضوع را رد کرد. او همچنین در نشست مطبوعاتی بامداد 9 فروردین خود، انتقال این ویروس از طریق هوا را مردود گفت.

پژوهش کارشناسان ایرانی درباره ماندگاری کرونا در هوا

اگرچه بهداشت دنیای ماندگاری ویروس کرونا در هوا را رد کرده، اما کارشناسان ایرانی برای بررسی دقیق تر به بررسی این موضوع در آزمایشگاه پرداختند و نتایج را برای منابع علمی معتبر هم ارسال کردند. کارشناسانی در مرکز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشکده محیط زیست، گروه مهندسی بهداشت محیط و گروه ویروس شناسی دانشکده بهداشت (مرجع رسمی تأیید موارد مثبت آلودگی به ویروس) دانشگاه علوم پزشکی تهران که همگی در بالاترین سطح علمی کشور هستند، در یک مطالعه تحقیقاتی مصوب دانشگاه علوم پزشکی تهران، نمونه های متعددی از هوای اتاق های محل بستری بیماران مبتلا به COVID19 گرفته اند.

نتایج این مطالعه که نشان دهنده منفی بودن همه نمونه هاست، برای انتشار به یکی از معتبرترین مجلات علمی بهداشتی دنیا ارسال شده و می تواند به عنوان مدعای دیگری دال بر رد انتقال هوابرد ویروس باشد. علاوه براین در همان خبر شبکه CNBC که منبع خبر نادرست صداوسیما بود، به نقل از دکتر Kerkhove Van Maria رئیس اداره بیماری های نوپدید و مشترک انسان و دام سازمان دنیای بهداشت ذکر شده کادر درمانی حین انجام فرایند هایی که تولید ذرات معلق می کنند، به دلیل اینکه ممکن است این ذرات مدت کمی طولانی تری در هوا باقی بمانند، اهمیت دارد حین انجام این فرایند ها احتیاط بیشتری به خرج دهند: در همین خبر آمده است که این دسته از پرسنل باید از ماسک های اصطلاحا N95 استفاده کنند؛ درحالی که سایر کادر درمانی چنانچه از همان ماسک های معمولی (جراحی) استفاده کنند، کافی خواهد بود.

نگران نباشید، کرونا در هوا باقی نمی ماند

مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران هم یکی از متخصصان این حوزه است که انتشار چنین اخباری را آسیب زا می داند و می گوید خبر زنده ماندن ویروس کرونا تا سه ساعت در هوا جعلی و نادرست است. او در ویدئویی که برای شرق ارسال کرده، می گوید: توصیه سازمان بهداشت دنیای این است که بعضی از کادر درمان ماسک N95 استفاده کنند و برای بقیه پرسنل هم ماسک عادی جواب می دهد.

او در توضیح این موضوع گفت: به روزرسانی تازه بهداشت دنیای هیچ تغییری در این زمینه ندارد و به طور خلاصه می گوید پزشکان، پرستاران و کادر درمان که با بیماران سروکار دارند، باید دستکش، عینک و ماسک جراحی استفاده کنند و بقیه مردم فقط به طور مداوم دست های خود را بشویند. در این به روزرسانی توضیح داده شده که مردم عادی هیچ نیازی به ماسک ندارند؛ مگر اینکه در فضای پرازدحام و شلوغ قرار بگیرند که البته این روز ها نباید کسی در فضای شلوغ قرار بگیرد.

این متخصص درباره دلیل تأکید بر استفاده نکردن افراد عادی از ماسک هم گفت: دلیل این تأکید آثار منفی استفاده از ماسک است. اولین ضرر این است که حس امنیت کاذب می دهد و فرد گمان می کند، چون ماسک زده بنابراین مصونیت دارد که درست نیست. در خیابان افرادی تنها یا سوار بر دوچرخه دیده می شود که ماسک زده اند؛ درحالی که این ماسک هیچ کاربردی ندارد، چراکه در فضای خلوت آلودگی وجود ندارد که ماسک بخواهد محافظت ایجاد کند. امنیت کاذب باعث می شود اصل موضوع یعنی شستن مکرر دست با آب و صابون فراموش شود.

سازمان بهداشت دنیای: ماسک برای عموم جامعه توصیه نمی شود

به طور خلاصه سازمان بهداشت دنیای و تمام منابع علمی دنیا می گویند ویروس کرونا در هوای باقی نمی ماند و این موضوع و توصیه ها تنها مربوط به کادر درمان است؛ بنابراین ویروس در فضای آزاد و در هوا زنده و باقی نمی ماند و استفاده از ماسک برای مردم عادی در هیچ مرجع معتبری توصیه نشده است. علاوه براین پایگاه خبری سازمان بهداشت دنیای هم در این زمینه توضیح شفاف و مشخصی دارد. در این پایگاه و در بخش پرسش و پاسخ به این موضوع پرداخته شده است.

یکی از پرسش های این بخش این است که آیا ماسک صورت در مقابل COVID19 محافظت می کند؟ کدام ماسک صورت؟ پاسخ هم به طور شفاف استفاده از ماسک برای افراد عادی را غیرضرور می داند و در توضیح می گوید: ماسک صورت برای عموم جامعه توصیه نمی شود. کسانی که عوارض دارند و ممکن است به COVID19 آلوده باشند، ملزم هستند که در خانه قرنطینه باشند و باید وقتی با فرد دیگری در یک اتاق هستند و وقتی خواستار راهنمایی پزشکی هستند، ماسک صورت جراحی بپوشند تا خطر انتقال COVID19 به فرد دیگر را کاهش دهند.

کارکنان مراقبت بهداشتی که مراقب بیماران مشکوک به COVID19 هستند باید از وسایل محافظت شخصی مناسب استفاده کنند تا از خودشان در مقابل COVID19 محافظت کنند. با این توضیحات واضح است که ماسک برای افراد عادی از سوی مراجع علمی و معتبر توصیه نمی شود؛ هرچند توصیه اصلی ماندن در خانه است. علاوه براین به نظر می آید در این روز ها که افرادی منتظر انتشار اخبار نادرست و سودجویی خود از چنین فضایی هستند، رسانه های رسمی باید فقط به منابع معتبر اعتماد کنند و اخبار را پیش از صحت سنجی با منابع دقیق و درست، منتشر نکنند.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: برترین ها
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 96936

به "ویروس کرونا در هوا باقی می ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا در هوا باقی می ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید