شرایط کرونا در کشور؛ فرایند صعودی بیماری در 8 استان

به گزارش مجله سرگرمی، بنابر گزارش روزانه اپیدمیولوژی بیماری کرونا (تا روز 27 اردیبهشت ماه) که با موضوع تحلیل استانی روزهای منتهی به 26 اردیبهشت ماه، از سوی وزارت بهداشت منتشر شده، برای ارزیابی فرایند گسترش بیماری کووید- 19 در استان های مختلف کشور از تحلیل فرایند تغییرات رخ داده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد. برای محاسبه فرایند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین دریافت از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل به این روش محاسبه شد: تعداد موارد ثبت شده امروز منهای تعداد موارد روز قبل، تقسیم بر تعداد موارد روز قبل، ضرب در 100. در نهایت، تغییر فرایند ابتلا و مرگ چند روز آخر با میانگین دریافت از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

شرایط کرونا در کشور؛ فرایند صعودی بیماری در 8 استان

به گزارش ایسنا، در نمودار زیر می توانید فرایند کشوری موارد فوت شده و موارد قطعی ابتلا به کووید-19 را مشاهده کنید:

تحلیل احتمالی شرایط منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتمالی شرایط منحنی اپیدمی موارد زیر مدنظر نهاده شد:

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر فرایند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً فرایند افزایشی دارد.

- در مواردی که شاخص تغییر فرایند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر فرایند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اول اپیدمی رد شده است.

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر فرایند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً فرایند نزولی دارد.

منظور از ناسازگاری داده ها این است که فرایند داده های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی ننموده و تغییرات ناهمگن فرایند شاخص های ابتلا و مرگ دیده می گردد. در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد. ناسازگاری در داده ها به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیردقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر فرایند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره نمود.

تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش

استان ها بر اساس میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پرگزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و فرایند بیماری در آن ها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد آنالیز نهاده شد. در خصوص استان های با بروز کم، تغییرات کم در داده ها می تواند تغییرات سریع در شاخص ها ایجاد کند و از این رو تفسیر داده های این استان ها سخت تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری همراه است.

تحلیل بر اساس این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از فرایند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل فرایند بیماری در روزهای منتهی به 26 اردیبهشت ماه

بنابر گزارش کمیته اپیدمیولوژی کووید-19 که از سوی وزارت بهداشت منتشر شد، فرایند کشوری بیماری در چند روز گذشته به ثبات رسیده است. فرایند صعودی یا شروع پیک در هشت استان (لرستان، مرکزی، خراسان شمالی، کردستان، خوزستان، گیلان، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری) مشاهده شد. پنج استان (سمنان، تهران، زنجان، خراسان رضوی و کهگیلویه و بویراحمد) فرایند نزولی را نشان می دهند. احتمالا شش استان (اردبیل، قزوین، آذربایجان شرقی، مازندران، گلستان، و آذربایجان غربی) اخیرا پیک اپیدمی را تجربه نموده اند. تصور می گردد دو استان (فارس و خراسان جنوبی) به مرحله ثبات رسیده باشند. در 10 استان (یزد، قم، البرز، ایلام، اصفهان، همدان، کرمانشاه، بوشهر، کرمان و سیستان و بلوچستان) ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از شرایط اپیدمی را نمی دهد. باید مد نظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه نماید.

جهت اطلاع از روش کار و اطلاعات بیشتر در خصوص فرایندهای استانی در چند روز اخیر به وب سایت کمیته اپیدمیولوژی کووید-19 به آدرس https://corona.behdasht.gov.ir مراجعه نمایید.

بنابر گزارش منتشر شده از سوی کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، 15 کشور اول از نظر ابتلا به کووید-19 تا ساعت 14 روز 27 اردیبهشت ماه به ترتیب مربوط به کشورهای آمریکا، اسپانیا، روسیه، انگلستان، ایتالیا، برزیل، فرانسه، آلمان، ترکیه، ایران، هند، پرو، چین، کانادا و بلژیک است.

ایران نیز بعد از ترکیه در رتبه دهم ابتلا به این بیماری قرار گرفته است؛ به طوری که تا روز گذشته 118.392 مبتلا و 6.937 فوتی ناشی از این بیماری در ایران گزارش شده است که البته 93.147 تن از مبتلایان نیز بهبود یافته اند.

تفسیر تست های آزمایشگاهی SARS-COV-2

بنابر اعلام گزارش روزانه اپیدمیولوژی کووید-19 که از سوی وزارت بهداشت منتشر شد، شناخت تست های آزمایشگاهی کووید-19 هر روز در حال تحول است و درک روشن از ماهیت آزمون ها و تفسیر یافته های آنها مهم است. مقاله ای که در جاما آمده است چگونگی تفسیر دو نوع آزمایش تشخیصی RT-PCR و تیتر آنتی بادی را که معمولا برای عفونت های SARS-COV-2 استفاده می گردد، بیان می نماید.

همانطور که در نمودار مشاهده می گردد حدود یک هفته قبل از شروع علایم تا یک هفته پس از شروع علایم، تنها تست های وابسته به پی سی آر امکان شناسایی بیماری را دارند. به تدریج در هفته دوم پس از شروع علایم بالینی، تستهای آنتی بادی IgM و IgG نیز برای تشخیص قابل استفاده هستند. در هفته سوم بعد از شروع علایم، تیتر آنتی بادی ها به بالاترین میزان خود می رسد. در هفته های بعد از آن IgM افت نموده و از هفته پنجم و ششم به بعد IgG تست قابل اعتمادتری جهت تایید بیماری در افراد است، هر چند همچنان سایر تست ها نیز ممکن است تا حدی مثبت شوند. باید توجه داشت که تشخیص سریع بیماری فقط در صورتی ممکن است که افراد از زمان مواجهه پیگیری شوند. همچنین احتمالا یک نمونه تهیه شده از نازوفارنکس برای آزمایش پی سی آر با حساسیت بیشتری موارد مثبت را شناسایی خواهد نمود. گفتنی است که تا کنون رایج ترین و قابل اعتمادترین آزمایش برای تشخیص کووید-19 آزمایش RT-PCR است که با استفاده از نمونه بینی یا سایر نمونه های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سواب گلو یا اخیرا بزاق اجرا شده است.

درس آموخته های کشورهای دنیا در مواجهه با کووید-19: هلند

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، هلند کشوری در شمال قاره اروپا با مساحت 33.720 کیلومتر مربع و جمعیت 17.130.183 نفر است. موارد کووید-19 در این کشور از تاریخ هشتم اسفندماه 1398 گزارش شد. هلند جزو معدود کشورهایی است که از همان شروع ایده ایمنی گروهی یا جمعی را به صورت هدفی جانبی پذیرفت و از اقدامات سختگیرانه تر کشورهای همسایه اش پرهیز کرد. این کشور معتقد است اگر اکثریت جامعه نسخه تعدیل یافته ایمنی جمعی را پذیرفته و رعایت نمایند، احتمالا از اثرات این پاندمی کاسته می گردد. در این کشور تا کنون 43.681 مورد تایید شده بیماری و 5.643 مورد مرگ گزارش شده است.

بعضی از تجارب و اقدامات اجرا شده در این کشور شامل موارد زیر است:

- اجرای طرح هوشمند منع عبور و مرور با اعمال محدودیت نسبی در ترددها و عدم بستن کامل مرزهای کشور

- تعطیلی مدارس در 24 اسفند 1398 و سپس بازگشایی آن در 22 اردیبهشت 1399 با رعایت اقدامات احتیاطی از جمله نصب حفاظ های پلاستیکی بین نیمکتها و در اختیار قرار دادن محلول های ضدعفونی نماینده

- تعطیلی بعضی از مشاغل با خطر بالاتر (به دلیل تماس نزدیک افراد) مانند سالن های زیبایی و رستوران ها

- عدم اجبار به قرنطینه خانگی و ترغیب مردم به حفظ فاصله فیزیکی (1.5 متر) به وسیله پوسترهای نصب شده بر روی در و دیوار و نوارچسب های کف زمین

- عدم منع بازی بچه ها در پارکها و دوچرخه سواری نوجوانان

- تدوین طرح هایی برای افزایش تعداد تستهای تشخیصی تا چهار برابر.

bestarticles.ir: بهترین مقاله، گلچینی از بهترین های دنیای فناوری و گردشگری

boostanchat.ir: بوستان گفتگو | انجمن بحث و بررسی فناوری های روز دنیا

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 91468

به "شرایط کرونا در کشور؛ فرایند صعودی بیماری در 8 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط کرونا در کشور؛ فرایند صعودی بیماری در 8 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید