وزیر نیرو: عراق تا خاتمه سال جاری کل بدهی برقی خود را پرداخت می نماید

به گزارش مجله سرگرمی، چندین سال است که عراق یکی از مشتریان پروپا قرص گاز و برق ایران بوده، اما در سال های اخیر چندان در پرداخت مطالبات خود خوش قول نبوده و این در حالی است که بر اساس مذاکرات اخیر اجرا شده بین دو کشور به نظر می رسد که این کشور قصد افزایش همکاری با ایران دارد. به تازگی نیز وزیر نیرو در این باره اظهار داشت: عراق در حال پرداخت بدهی های خود است که تا کنون بخشی از آن را دریافت نموده ایم و مابقی نیز امیدواریم تا سرانجام سال جاری پرداخت گردد.

وزیر نیرو: عراق تا خاتمه سال جاری کل بدهی برقی خود را پرداخت می نماید

به گزارش ایسنا، عراق سال هاست که یکی از مشتریان پر و پا قرص گازی و برقی ایران بوده به طوری که زمانی که آمریکا از برجام خارج شد و کشورها را تهدید کرد که اگر تعامل نفتی و گازی خود با ایران را ادامه دهند، آن ها را تحریم خواهد نمود، عراقی ها دست از گاز و برق ایران نکشیدند و به آمریکا خاطرنشان کردند امکان قطع واردات برق و گاز از ایران را ندارند.

البته تحریم های نفتی ایران از سوی آمریکا یک چالش جدی در زمینه تعاملات ایران و عراق ایجاد کرد و آن پرداخت پول گاز و برق ایران بود. طبق قرارداد، عراقی ها موظف هستند پول گاز را با یورو و پول برق را با دلار به ایران پرداخت نمایند اما زمانی که پای آمریکا به میان آمد، عراقی ها خاطرنشان کردند امکان پرداخت دلار ندارند و پیشنهاد پرداخت با دینار را مطرح کردند.

پیشنهادی که ظاهراً به مذاق ایران خوش نیامد و دو کشور مدت ها بر سر آن مذاکره کردند. در نهایت دو حساب برای عراقی ها در بانک مرکزی ایران بازگشایی شد تا اگر عراقی ها توانستند، پول برق و گاز را با یورو و در غیر این صورت با دینار پرداخت نمایند. در نهایت در تاریخ 20 اسفند سال گذشته اولین بخش از مطالبات دولت ایران به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز شد. از 12 میلیارد دلار صادرات ایران به عراق 4 میلیارد آن صادرات برق و گاز است و آنطور که بیژن زنگنه، وزیر نفت سال گذشته اعلام نموده بود عراقی ها دو میلیارد دلار به ایران بابت پول برق و گاز بدهکار هستند.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز به تازگی در این رابطه گفت: تا کنون 50 درصد از مبلغ بدهی را دریافت نموده ایم و برای مابقی نیز برنامه ریزی های لازم اجرا شده است و امیدواریم مسئله ای وجود نداشته باشد.

طبق آخرین مذاکرات اجرا شده بین مقامات ایرانی و عراقی مقرر شد که همکاری های این دو کشور در حوزه برق افزایش یابد؛ تا جایی که قرارداد دو ساله صادرات برق به عراق، میان دو کشور نیز چندی پیش به امضا رسید.

دفتر ریاست جمهوری عراق نیز با انتشار بیانیه ای در 15 خرداد ماه خاطرنشان کرد: برهم صالح در ملاقات با رضا اردکانیان (وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران) بر ضرورت هماهنگی مشترک و توسعه افق همکاری های دو جانبه به ویژه در بخش برق و آب در راستای پیشرفت و رفاه دو ملت همسایه تاکید نمود. رییس جمهوری عراق همچنین به منظور تحقق امنیت و ثبات برای ملت های منطقه، خواهان کوشش مشترک برای مقابله با شرایط پیچیده ای که منطقه شاهد آن است، شد.

تمایل جدی ایران برای سرمایه گذاری در بخش انرژی عراق

بیانیه ریاست جمهوری عراق افزوده است که اردکانیان بر آمادگی کشورش برای ادامه همکاری ها و حمایت ها از عراق در همه بخش ها تاکید نمود. به نوشته بیانیه، اردکانیان از تمایل جدی جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه گذاری در بخش های انرژی و توسعه شبکه های برق و تبادلات تجربیات با عراق اطلاع داد. همچنین بیانیه ریاست جمهوری عراق حاکیست که دو طرف در این ملاقات راه چاره ارتقای مناسبات در همه بخش ها در راستای منافع دو جانبه را بحث و آنالیز کردند.

پرداخت مطالبات برق عراق به ایران در دستور است

همچنین ماجد حنتوش - وزیر برق عراق - واردات برق از ایران را بسیار مهم و حیاتی توصیف کرد و گفت: از یاری های ایران در صادرات 1200 مگاوات برق به عراق قدردانی می کنیم. پرداخت مطالبات برق عراق به ایران در دستور کار قرار گرفته و موضوع در وزارت دارایی در حال اجرا است، امیدواریم که میزان صادرات برق ایران در فصل تابستان کاهش پیدا نکند.

وی یادآور شد: میزان واردات برق عراق از ایران 1200 مگاوات است که این حجم از واردات در فصل تابستان بسیار با اهمیت است.همکاری های دو کشور در حوزه برق سال گذشته بدون قطعی در بالاترین سطح انجام شد و ما از جمهوری اسلامی ایران در زمینه صادرات برق قدردانی می کنیم. عراق خواهان ارائه آموزش و انتقال تجارب جمهوری اسلامی ایران در حوزه برق و انرژی است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 9 شهریور 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 98879

به "وزیر نیرو: عراق تا خاتمه سال جاری کل بدهی برقی خود را پرداخت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر نیرو: عراق تا خاتمه سال جاری کل بدهی برقی خود را پرداخت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید