همسایگان افغانستان درباره رهبری کابل بر فرایند صلح اجماع نظر دارند

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران، گروه بین الملل: تبادل زندانیان به عنوان پیش شرط آغاز مذاکرات بین الافغانی همچنان محل اختلاف میان کابل و گروه طالبان است حال آنکه ظاهراً طی روزهای اخیر، راهکاری برای برون رفت از این بن بست ارائه شده است. اگر این موضوع صحت داشته باشد طرفین برای نخستین بار در دوحه قطر، پشت میز مذاکرات مستقیم می نشینند حال آنکه کابل اصرار دارد فرایند صلح بین الافغانی تحت رهبری دولت انجام شود و در این بین، حمایت همسایگان را نیز خواستار شده است.

همسایگان افغانستان درباره رهبری کابل بر فرایند صلح اجماع نظر دارند

در این رابطه، خبرنگار مهر مصاحبهیی با ناجیه انوری سخنگوی وزارت امور صلح افغانستان داشته است.

به گفته انوری، کشورهای منطقه به ویژه همسایه های افغانستان با صلحی موافق هستند که تحت رهبری دولت کابل مدیریت شود.

وی همچنین تاکید کرد که دولت افغانستان زندانیان گروه طالبان را بر اساس مکانیزم از پیش تعیین شده آزاد می کند و کابل آماده است تا وارد مصاحبههای بین الافغانی شود.

انوری در تکمیل این بحث به خبرنگار مهر گفت: جمهوری اسلامی افغانستان و تیم مذاکره کننده این کشور با طالبان، آمادگی کامل را برای حضور در مذاکرات مستقیم با طالبان دارد.

به گفته وی، حکومت تلاش جدی را در راستای تکمیل هماهنگی ها و نهایی سازی مسائل باقی مانده انجام می دهد و با تکمیل این هماهنگی ها، تاریخ و مکان دقیق مذاکرات تعیین و آغاز می شود.

به گفته سخنگوی وزارت امور صلح افغانستان، به احتمال قوی دور اول مذاکرات در قطر آغاز خواهد شد.

انوری بر لزوم آزادی زندانیان برای اعتماد سازی بیشتر تأکید کرد و اضافه کرد: دولت افغانستان به تبادل زندانیان به عنوان راهی برای اعتماد سازی و حسن نیت در مذاکرات، باور دارد.

ناجیه انوری تاکید کرد که فرایند آزادی زندانیان دوطرفه است و از سوی کابل و بر اساس مکانیزم توافق شده با طالبان، صورت می گیرد.

انوری در پاسخ به اظهارات سخنگوی طالبان که در مصاحبه با خبرنگاران، نسبت به آزادی زندانیان ابراز نارضایتی کرده بود؛ اضافه کرد: آزادی زندانیان طالبان از سوی دولت افغانستان متناسب با اقدامات طرف مقابل، صورت می گیرد.

به گفته انوری، رهایی اسرای ارتش و نیروهای امنیتی جز عمده این تبادلات است.

همچنین سخنگوی وزارت امور صلح افغانستان، خواهان نقش صادقانه کشورهای منطقه در فرایند صلح شد و اضافه کرد: ایفای نقش صادقانه کشورهای منطقه در فرایند صلح افغانستان در پیشبرد موفقیت آمیز این فرایند بسیار تأثیر گذار است.

به گفته ناجیه انوری، دولت جمهوری اسلامی افغانستان و جامعه جهانی بر این باور است که وجود یک افغانستان با ثبات، به نفع ثبات و رفاه منطقه است.

انوری تأکید کرد که کشورهای همسایه روی فرایند صلح با رهبری دولت افغانستان اجماع نظر دارند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 100976

به "همسایگان افغانستان درباره رهبری کابل بر فرایند صلح اجماع نظر دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همسایگان افغانستان درباره رهبری کابل بر فرایند صلح اجماع نظر دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید