نانوابزار تشخیص ویروس کووید-19 ساخته شد

به گزارش مجله سرگرمی، محققان با ایجاد تراشه ای حاوی غشاء سلول های انسانی، ابزاری ساختند که می توان از آن برای سنجش اثربخشی گزینه های احتمالی دارو برای مقابله با ویروس کرونا استفاده کرد.

نانوابزار تشخیص ویروس کووید-19 ساخته شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، شناسایی ویروس ها به تشخیص سریع بیماری یاری می نماید و با شیوع ویروس کرونا این موضوع اهمیت زیادی پیدا نموده است. برای نیل به این هدف محققان تراشه ای ساختند که روی آن غشاء سلول های انسانی، باکتریایی و حتی گیاهی قابل استفاده بوده و می توان از آن برای تشخیص اثربخشی انواع مواد دارویی استفاده کرد.

این تراشه برای ارزیابی برهمکنش میان عوامل ایجاد نماینده عفونت و همچنین دارو ها با سلول ها ساخته شده است که این ویژگی موجب شده تا این تراشه برای مطالعات دارویی بسیار ایده آل باشد. از این رو محققان معتقداند که این فناوری پتانسیل بالایی برای سنجش و ارزیابی دارو های ضدکرونا دارد. در این پروژه محققان دانشگاه کمبریج با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه کرنل و استنفورد همکاری داشتند.

این گروه تحقیقاتی معتقداند که این دستگاه می تواند میزبان انواع سلول های انسانی یا باکتریایی باشد و حتی دیواره سلول های گیاهی را نیز می توان روی این تراشه قرار داد. این ابزار به گونه ای ساخته شده است که هم عملکرد غشاء سلولی را تقلید کند و هم قادر به رصد فعالیت کانال های یونی باشد، دسته ای از پروتئین های سلول های انسانی که بیش از 60 درصد از دارو ها آن ها را هدف قرار می دهند. در این ابزار از یک تراشه الکترونیکی استفاده شده که می تواند تغییرات غشاء سلولی استخراج شده از سلول را رصد کند و با این کار امکان مطالعه برهمکنش سلول با دنیای بیرون فراهم می گردد.

این تراشه مجهز به ترانزیستور ها و الکترود های پلیمری بوده که راهنمایی الکتریکی دارند. برای فراوری این تراشه، پژوهشگران دانشگاه کرنل ابتدا فرآیند فراوری غشاء از سلول های زنده را به دست آوردند. سپس با همکاری محققانی از دانشگاه کمبریج اقدام به ترکیب این غشاء ها با الکترود های پلیمری کردند به طوری که عملکرد غشاء دستخوش تغییر نگردد.

این پلیمر ها که امکان عبور آب را دارند، یک محیط طبیعی ایجاد می نمایند که به محققان اجازه مطالعه روی عملکرد غشاء ها را می دهد. این ابزار در حد سلول های انسانی کوچک است و می توان به سادگی آن را به صورت آرایه هایی فراوری کرد و در نتیجه انواع مختلف آزمایش ها و اندازه گیری ها را انجام داد.

در حال حاضر دارپا سرمایه گذاری مضاعفی روی این پروژه انجام داده است تا اثربخش این فناوری در مطالعات یافتن گزینه های دارویی مناسب برای درمان کووید-19 آنالیز گردد. آن ها قصد دارند تا ترکیباتی که قادراند به غشاء سلولی ویروس کووید -19 اثر نمایند را با این فناوری مورد آزمایش قرار دهند.

گفتنی است؛ نتایج این پروژه در نشریه Langmuir و ACS Nano به چاپ رسیده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 100312

به "نانوابزار تشخیص ویروس کووید-19 ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوابزار تشخیص ویروس کووید-19 ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید