مینو محرز: واکسن ایرانی کرونا تا خرداد 1400 آماده است

به گزارش مجله سرگرمی، مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: خوشبختانه یکی از داوطلبان اصلی فراوری واکسن کرونا در داخل، مراحل آزمایش روی حیوان را به اتمام رسانده است و به زودی وارد آزمایش انسانی می گردد لذا با این فرایند، واکسن کرونا خرداد 1400 وارد بازار خواهد شد.

مینو محرز: واکسن ایرانی کرونا تا خرداد 1400 آماده است

به گزارش شبکه خبر، وی اضافه نمود: اگر مرحله مطالعه انسانی این واکسن به سرعت و با موفقیت طی گردد، در نهایت ما واکسن کرونای ایرانی را در اردیبهشت یا نهایت خرداد 1400 خواهیم داشت.

محرز با اشاره به فرایند طی شده در فراوری واکسن کرونای داخلی توضیح داد: خوشبختانه اقدامات لازم برای فراوری واکسن کرونا در داخل با دقت و سرعت در حال اجرا است و دو واکسن از واکسن های در حال فراوری فاز های حیوانی را طی نموده اند و اگر بتوانند مجوز کمیته اخلاق را دریافت نمایند، می توانند فاز انسانی کارآزمایی های بالینی را هم شروع نمایند که این اتفاق در آینده نزدیک رخ خواهد داد و واکسن ها وارد مرحله آزمایش انسانی خواهند شد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این پرسش که فرایند خرید واکسن کووید از خارج را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: اگر توان فراوری واکسن در داخل وجود داشته باشد، دیگر احتیاجی به واردات از خارج نخواهیم داشت؛ بنابراین بهتر است همه امید ها به فراوری واکسن در داخل باشد.

محرز اضافه نمود: البته یک دلیل دیگر هم برای امیدواری به واکسن فراوری داخل وجود دارد و آن هم این است که همان زمان که ممکن است واکسن های فراوریی شرکت های خارجی به دست ما برسد که هنوز هم زمان مشخصی برای آن معلوم نشده است، واکسن داخلی فراوری خواهد شد و ما دیگر از واردات واکسن خارجی بی احتیاج خواهیم بود.

این استاد بیماری های عفونی اضافه نمود: اتفاقا یکی از افراد صاحب نظر در حوزه واکسن و بیماری های عفونی در امریکا گفته است که فکر نکنید که همه مردم دنیا باید از واکسن های فراوریی شرکت فایزر یا شرکت های مطرح فعلی استفاده نمایند، زیرا این شرکت ها به میزان مورد احتیاج مردم دنیا امکان فراوری ندارند تا بتوانند همه را پوشش دهند؛ بنابراین، این فراوریات در حدی خواهد بود که بتواند احتیاج مردم این کشور ها را آن هم در حد نسبی تامین نموده و جوابگوی تقاضا ها باشد. ازاین رو کشور های دیگر موظفند تا هر نوع واکسنی را که با نسبت های مختلف امکان ایمنی زایی داشته باشد، فراوری نمایند تا مردم این کشور ها در برابر بیماری ایمن شوند تا بتوان بیماری را در سطح دنیای کنترل و مهار کرد.

محرز در پاسخ به این پرسش که چه میزان واکسن باید تزریق گردد تا بتوان به ایمنی مورد احتیاج دست پیدا کرد، گفت: رقم اعلامی برای تزریق واکسن به 20 درصد جمعیت با تعداد مبتلایانی که تا به الآن درگیر بیماری شده اند می تواند ایمنی نسبی را برای ما ایجاد کند؛ زیرا تا به امروز عده زیادی از افراد جامعه دچار بیماری شده اند و دیگر این افراد احتیاج به تزریق واکسن ندارند. همچنین افرادی هم که به کووید مبتلا نشده اند اگر تحت تزریق واکسن قرار گیرند اطمینان حدودی به ما خواهند داد.

شرایط آزمایش ها روز به روز در حال بهتر شدن است

استاد عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به افزایش میزان تست ها در هفته های اخیر اشاره نمود و گفت: خوشبختانه شرایط آزمایش ها روز به روز در حال بهتر شدن و افزایش است و این فرایند در روز های پیش رو هم ادامه خواهد شد، زیرا امروز امکانات آزمایش در کشور فراهم شده است، ولی متاسفانه در گذشته زیرساخت های لازم به همراه کیت های مورد احتیاج برای تست ها فراهم نبود تا به وسیله جداسازی (ایزوله) کردن مبتلایان بتوانیم زنجیره انتقال بیماری را کنترل کنیم.

دکتر محرز در پاسخ به این پرسش که آیا واکسن باید به صورت رایگان در دسترس همه عموم قرار گیرد، گفت: رایگان بودن توزیع واکسن بستگی به این دارد که چقدر در این بخش سرمایه گذاری شده است؛ بنابراین اگر این امکان وجود داشته باشد که واکسن را به صورت رایگان در اختیار همه قرار دهیم نقطه مطلوب خواهد بود، اما اگر این امکان وجود نداشته باشد باید افراد های ریسک مانند سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه ای همچون بیماران قلبی و ریوی، افراد مبتلا به دیابت و چاق به صورت رایگان تحت واکسیناسیون قرار گیرند و در کنار آن ها کادر درمان هم باید از این امتیاز برخوردار باشند. البته این را هم نباید فراموش کنیم که اگر بخواهیم تزریق واکسن موثر باشد باید همه افراد جامعه را تحت واکسیناسیون قرار دهیم.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 122019

به "مینو محرز: واکسن ایرانی کرونا تا خرداد 1400 آماده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینو محرز: واکسن ایرانی کرونا تا خرداد 1400 آماده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید