ممکن است افراد پس از کرونا به دیابت مبتلا شوند؟

به گزارش مجله سرگرمی، رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به پژوهش های اجرا شده درباره ارتباط دیابت و کووید-19 گفت: دیده شده در بعضی از افرادی که مبتلا به کرونا می شوند، بدون سابقه قبلی، قندخون افزایش می یابد و دچار دیابت می شوند. این حالت خوشبختانه معمولا گذرا و موقت است و پس از حاصل شدن بهبودی، این افزایش قند خون از بین می رود.

ممکن است افراد پس از کرونا به دیابت مبتلا شوند؟

دکتر مجید ولی زاده در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که پژوهش ها از دو جنبه به ارتباط میان دیابت و کووید-19 می پردازند، گفت: می دانیم کسانی که دارای دیابت هستند، خطر بیشتری برای ابتلا به کرونا ندارند اما در صورت ابتلا، فرم شدیدتر آن را تجربه می نمایند. این موضوع را مطالعات مختلف که متاآنالیز هم شده است، نشان می دهند.

وی اضافه نمود: افرادی که دیابت را به مدت طولانی تری تجربه نموده اند و افراد سالخورده و آن دسته از مبتلایان به دیابت که عوارض بیشتری(مانند عوارض کلیوی و سکته های مغزی و قلبی) را از این بیماری متحمل شده اند، خطر بیشتری برای ابتلا به نوع شدیدتر کرونا دارند. یعنی افراد دارای دیابت شانس بیشتری برای ابتلا به کرونا ندارند اما اگر مبتلا شوند، بویژه درصورت داشتن عوارض دیابت، احتمال بستری آن ها در بیمارستان، بستری در بخش مراقبت های ویژه و احتیاج به دستگاه ونتیلاتور بیشتر است. بعلاوه اگر این افراد کنترل قند خون مناسبی نداشته باشند، خطر بیشتری متوجه آن ها است.

وی گفت: شاید کرونا و محدودیت های اجتماعی در کنار تمام مسائل و عوارضی که ایجاد نموده است، فرصت مناسبی را برای افراد دیابتی فراهم نموده باشد که بیشتر به خود بپردازند و سعی نمایند قند خون خود (و سایر مسائل همراه آن مانند فشارخون و اختلالات چربی های خون) را بهتر کنترل نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان نمود: از سوی دیگر دیده شده در بعضی از افرادی که مبتلا به کرونا می شوند بدون سابقه قبلی قندخون افزایش می یابد و دچار دیابت می شوند. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد: 1- کرونا به طور مستقیم باعث تخریب سلول هایی می گردد که انسولین فراوری می نمایند. 2- از طرف دیگر، ابتلا به کرونا می تواند سیستم ایمنی را فعال کند و این سیستم علیه سلول های خودی وارد عمل می گردد که اصطلاحا به آن بیماری خودایمنی می گویند و از این طریق باعث تخریب سلول هایی می گردد که انسولین فراوری می نمایند. 3- علاوه بر این، استرسی که هر نوع بیماری ایجاد می نماید منجر به فعال شدن هورمون هایی می گردد که اثرات ضدانسولینی دارند.

وی ادامه داد: این عامل هم باعث خنثی شدن اثر انسولین یا کاهش ترشح آن می گردد و در نتیجه، انسولین که هورمون کاهنده قند خون است، عمل نمی نماید و قند خون افزایش پیدا می نماید که به آن افزایش قند خون ناشی از استرس می گویند. این شرایط به ویژه در افرادی که کرونا منجر به بستری آن ها می گردد، بیشتر دیده می گردد. این حالت خوشبختانه معمولا گذرا و موقت است و پس از حاصل شدن بهبودی، این افزایش قند خون از بین می رود.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم درباره تاثیر داروها بر ابتلا به دیابت در بیماران کرونایی گفت: داروهایی هم که در جریان درمان کرونا استفاده می گردد، مخصوصا داروهای کورتونی مانند دگزامتازون که برای کاهش شدت التهاب به کار می رود، باعث افزایش قند خون می گردد و موارد متعددی مشاهده شده است که فرد دارای دیابت نبوده است و وقتی این داروها را به ناچار استفاده نموده است، به دیابت دچار می گردد. گاهی پنج تا هفت روز پس از قطع دارو هم افزایش قند خون ادامه دارد که بعنوان چهارمین و شایعترین دلیل افزایش قندخون بعداز ابتلا به کرونا است.

وی اعلام کرد: به طور کلی افزایش قندخون بدنبال کرونا معمولا گذراست و با بهبود بیماری رفع می گردد، ولی بصورت ناشایع کرونا، باعث ایجاد دیابت نوع یک می گردد که دائمی است.

ولی زاده در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر واریانت های مختلف کرونا بر دیابت گفت: به هر حال هر واریانتی که بیماری شدیدتری ایجاد کند، می تواند با ایجاد استرس، قند خون را افزایش دهد. آن چیزی که در موج های متعدد شاهد بودیم نشان می دهد که واریانت های مختلف تاثیرهای متفاوتی بر ایجاد دیابت نداشته است اما یک نوع از عوارض آن که بسیار نادر است ولی مردم را به وحشت انداخته است، قارچ سیاه است. احتمالا با نوع دلتا، این عارضه بیشتر مشاهده شده است.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره احتمال عوارض متفاوت واکسن در مبتلایان به دیابت در مقایسه با سایرین گفت: عوارض واکسن در افراد مبتلا به دیابت، تفاوتی با سایرین ندارد اما واکسینه شدن برای آن ها حیاتی تر است زیرا بسیاری از افراد دیابتی سن بالاتری دارند و ممکن است از عوارض کلیوی، قلبی و چاقی رنج ببرند. همه این عوامل خطر وقوع نوع شدیدتر بیماری را بیشتر می نماید و واکسن می تواند حیات بخش و نجات دهنده باشد.

وی در خاتمه بیان نمود: کرونا علیرغم مسائل مختلفی که برای مردم و جامعه ایجاد نموده است شاید فرصت مناسبی برای کنترل قند خون در مبتلایان به دیابت جهت کاهش شدت بیماری کرونا درصورت ابتلا علاوه بر عوارض مزمن ناشی از بالا بودن خود قندخون باشد. بعلاوه استفاده از واکسن (از هر نوعی که در دسترس باشد) در مبتلایان به دیابت اهمیت دوچندان دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 157880

به "ممکن است افراد پس از کرونا به دیابت مبتلا شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممکن است افراد پس از کرونا به دیابت مبتلا شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید