مشارکت نخبگان محله ها برای اداره شهر

به گزارش مجله سرگرمی، مجید جباری:کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات پنجمین دوره شورایاری ها مانده است. انتخاباتی که سرنوشت یاران شهر را در 354 محله پایتخت مشخص می نماید.

مشارکت نخبگان محله ها برای اداره شهر

از میان شهروندانی که خود را نامزد شرکت در این انتخابات می نمایند، درنهایت 3186 نفر به این تشکیلات محلی و مردمی راه می یابند تا بتوانند مسائل ریز و درشت محله های خود را برای برطرف و رجوع، به شوراها منعکس نمایند در نهایت 3186 نفر به این تشکیلات محلی و مردمی راه می یابند تا بتوانند مسائل ریز و درشت محله های خود را برای برطرف و رجوع ، به شوراها منعکس نمایند.مسئله ای که دراین میان به ویژه در دوره های قبل وجود داشته، تبلبغات ضعیف رسانه ها بوده است. موضوعی که محسن هاشمی رفسنجانی، رییس شورای شهر تهران هم به آن اشاره می نماید و معتقد است که نبود اطلاع رسانی مناسب از سوی رسانه ها به ویژه صدا و سیما آمار مشارکت نخبگان، فرهیختگان و فعالان محله ها را دراین تشکیلات مردمی و محلی کمرنگ نموده است.

  • ضرورت ورود نخبگان به شورایاری ها

آنطور آرش حسینی میلانی نائب رییس ستاد شورایاری ها می گوید ، شورایاران دیده بان احقاق حق محلات هستند.بنابراین مشارکت شورایاران و شهرداری در تصمیم گیری برای اجرای پروژه ها در محلات ضرورت دارد.

اوادامه می دهد: تعامل بهتر شورایاری ها با سایر انجمن های مدنی یکی از مواردی است که باید به آن توجه گردد.با توجه به شرایط کلانشهرها ممکن است توجه شهروندان به محله هایشان کاهش پیدا کند و با توجه به حجم بالای مسائل و عملکرد جزیره ای با بروز بعضی از آسیب های اجتماعی در محلات روبرو می شویم.اگر مردم هوشیار باشند به موقع می توانند نسبت به جلوگیری از بروز مسائل اقدام نمایند و به وسیله ارتباط با سایر نهادها از جمله پلیس، شورای شهر و ... تذکرات لازم را ارائه دهند.واقعیت این است که اعضای شورای شهر با توجه به تعداد محدود نمی توانند دیده بان کلی باشند، در برزگترین شهرهای جهان از جمله پاریس و نیویورک این سیستم محله ای وجود دارد.

حسینی میلانی با بیان اینکه ثبت نام انتخابات تا 10 تیر ماه ادامه دارد، ادامه می دهد: البته اگر درخواست های مردمی وجود داشته باشد، امکان تمدید زمان ثبت نام خواهد بود.ضمن این که اعضای شورایاری ها در دوره جدید از 7 نفر به 9 نفر افزایش یافته است که این امر امکان انتخاب افراد را افزایش می دهد تا گروه ها و اقشار مختلف فرصت بیشتری برای حضور در این نهاد مهم محلی داشته باشند.

نائب رییس ستاد شورایاری ها با اشاره به تغییر بعضی از وظایف شورایاران می گوید: بعضی از وظایف شورایاران با توجه به شرایط روز مشخص شده بود اما در حال حاضر در جامعه توجیه پذیر نیست، البته بعضی از وظایف جدیدی هم به موارد پیشین اضافه شده است. برای مثال شهروندان در محله های خود با پروژه هایی روبرو می شوند که به ضرر محله آنهاست و دارایی سبز محله را تبدیل به برج تجاری یا اداری می نمایند و به دنبال آن وضعیت ترافیکی و آسایش مردم محله مختل می گردد. نهاد شورایاری اگر به موقع از این نوع موضوعات آگاه گردد و نماینده ای برای مطالبات مردم باشد می تواند به مسائل محله ای ورود کند و مانعی برای وقوع این اتفاقات باشد.به همین دلیل در یکی از بندهای اضافه شده در آیین نامه انتخابات شورایاری ها، شورایاران می توانند در رابطه با طرح ها و پروژه های محله نظر دهند و شهرداری ملزم به دریافت این نقطه نظرات است.

سال جاری با توجه به برنامه ریزی گسترده شوراها و سایر نهادها و ارگان های مسئول در این زمینه می توان نسبت به مشارکت شهروندان و نخبگان در این روند مردمسالار بیشتر امیدوار بود؛ هرچند با توجه به گذشت شش روز از شروع ثبت نام، تاکنون حدود 4500 نفر برای انتخابات شورایاری های محله ها ثبت نام نموده اند، اما به نظر می رسد در مهلت دو روزه باقیمانده نفرات بیشتری خود را در معرض آرای هم محله ای های خود قرار دهند. به هر ترتیب ،انتظار می رود شورایاران به عنوان یاران شهر بیش از دوره های قبل سهم شهروندی خود را برای عمران و آبادانی محله هایشان ایفا نمایند.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 30018

به "مشارکت نخبگان محله ها برای اداره شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت نخبگان محله ها برای اداره شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید