عنوان بزرگترین صادرکننده زعفران از آن افغانستانی ها می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرکل استاندارد استان همدان با اشاره به نقش مهم استانداردسازی در تولیدات برای مصرف کنندگان، اعلام کرد: مباحث استاندارد و استانداردسازی باعث مستعدتر شدن بازار داخل و خارج کشور می گردد و از آنجا که ارتقاء کیفیت برای مصرف کننده افزایش خرید را به دنبال دارد، با استانداردسازی می توان تولیدات را با چشم انداز گسترده تری در بازار ارائه داد.

عنوان بزرگترین صادرکننده زعفران از آن افغانستانی ها می گردد

به گزارش خبرنگاران، محمد مددی دوشنبه 29 مرداد در هفتمین کمیته راهبردی گیاهان دارویی اداره کل استاندارد استان همدان، با اشاره به حساسیت موجود در بسته بندی های گیاهان دارویی، گفت: گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در مبحث تدوین استانداد و بسته بندی بحثی جداگانه دارند اما حساسیت ها برای مواد، فرآیند فراوری، آزمون، چک، کنترل و تست بسته بندی ها وجود دارد و با دقت دنبال می گردد.

رئیس اداره تدوین و آموزش اداره کل استاندارد استان همدان نیز با بیان فعالیت این سازمان بیان نمود: استانداردسازی، اندازه شناسی، تأیید صلاحیت و ارزیابی انطباق از 4 محور مهم فعالیت سازمان استاندارد بوده و تمام وظایف و مأموریت های این سازمان در چهارچوب ماده 3 و تبصره های 1 و 3 در قانون است.

محمدی درباره اهمیت استانداردسازی در زمینه اقتصاد و فراوریات کشور اظهار کرد: استاداردسازی برای دولت در زمینه اقتصادی، کشورهای در حال توسعه، تسهیل در تجارت، فراورینمایندگان، مشتریان و حفظ محیط زیست اهمیت شایانی دارد همچنین استانداردهای ملی از نظر اجرایی، منطقه ای، بین المللی و کارخانه ای از انواع استانداردهای موجود هستند.

وی درباره سطح استاندارد کارخانه ای در ایران و دیگر کشورها، افزود: همواره استاندارد کارخانه ها در دنیا، در بالاترین سطح خود قرار گرفته است این به گونه ای است که این استاندارد در ایران، در پایین سطح خود است.

وی با اشاره به مراحل موجود برای تدوین استاندارد ملی برای انواع کالا و فراوریات افزود: تدوین استاندارد ملی با یکی از روش های واگذاری به شخص حقوقی، به صورت موظف و در چارچوب قرارداد صورت می گیرد.

محمدی درباره عملکرد اداره کل استاندارد استان همدان در بخش تدوین در سال های 95 و 96، اظهار کرد: در سال 95، 63 مورد و در سال 96، 40 مورد تمدید و تجدیدنظر استاندارد ملی داشته ایم و 150 مورد در سال 95 و 66 مورد در سال 96 در بحث بازنگری استانداردهای ملی انجام گردیده است.

وی در ادامه عملکرد این اداره کل در سال های 95 و 96 افزود: تنها یک مورد پیشنهاد تدوین استاندارد بین المللی طی دو سال اخیر داشته ایم که با احتساب تعداد استانداردهای تدوین گردیده در سال 96، دو هزار و 521 مورد بوده و تعداد کل استانداردهای ملی در خاتمه سال 96 به 32 هزار و 490 مورد رسیده است.

رئیس اداره تدوین و آموزش اداره کل استاندارد استان همدان درباره بودجه اختصاص یافته به بخش تدوین در دو سال اخیر یادآور شد: 1200 میلیون ریال در سال 95 و 884 میلیون ریال در سال 96 بودجه به این اداره کل اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در استان تنها 4 شرکت جزء شرکت های تدوین استاندارد همانند شرکت رویان پژوهان سینا تأیید گردیده اند، اعلام کرد: حدود 50 نفر کارشناس در زمینه های تخصصی در اداره کل استاندارد استان مشغول به کار هستند.

معاون استانداردسازی و آموزش اداره کل استاندارد استان همدان نیز با بیان حوزه وظایف این اداره عنوان نمود: با توجه به ماده 3 قانون توسعه و تقویت نظام استاندارد تبصره 4 خدمات بهداشتی و درمانی مشمول استاندارد نیست و استاندارد در جایی که محصولات گواهی استاندارد داشته و یا الزام به این کار دارند، وارد عمل می گردد.

قادری با اعلام شرایط کشت و صادرات زعفران در ایران گفت: زعفران دارای استانداردهای لازم است به طوریکه وزارت جهادکشاورزی در سال 2016 بالاترین فراوری کشت زعفران را داشته و سهم کشت زعفران ایران در جهان 89 درصد است اما تنها 41.7 درصد سهم صادرات به ایران تعلق دارد.

وی ادامه داد: اسپانیا با سهم یک درصدی در کشت زعفران، 29 درصد صادرات زعفران به جهان را دارا است و این به علت پیش قدم شدن این کشور در تدوین استاندارد است که باعث گردیده تا سهم زیادی در بازار جهانی داشته باشد.

معاون استانداردسازی و آموزش اداره کل استاندارد استان همدان با اعلام امتیاز جهانی زعفران ایران و مقایسه آن با کشور اسپانیا افزود: اسپانیا با توجه به اینکه مشتری اصلی زعفران ایران و پیش قدم در زمینه تدوین استاندارد این محصول است، توانسته امتیاز 200 یعنی خوب را کسب کند و زعفران ایران در جهان با کوشش های فراوان از امتیاز 190 یعنی خوب به امتیاز 220 خواهد رسید درحالیکه زعفران ایران از امتیاز ممتاز جهانی هم بالاتر است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان نیز با تأکید بر اهمیت استانداردسازی بسته بندی گیاهان دارویی اظهار کرد: حداقل ها در بسته بندی گیاهان دارویی باید رعایت گردد چراکه مواد بسته بندی، قابل انتقال به موارد درون بسته بندی است.

قاسم اسدیان با بیان حساسیت های موجود در آزمایش مواد اولیه بسته بندی و خود گیاهان دارویی اظهار کرد: کالای صادراتی برای کشورهای دیگر، الزام به رعایت حداقل استانداردهای لازم هستند که در غیر این صورت کالا به ایران بازگرداننده می گردد، در حالی که این حساسیت ها برای بازار داخل هم باید رعایت گردد.

وی شناسایی، کشت و توسعه گیاهان دارویی را از اهداف تشکیل این کمیته برشمرد و درباره صادرات زعفران در بازار ایران افزود: احتیاج زعفران جهان 300 تن است که 250 تن این احتیاج را ایران تأمین می نماید این در حالیست که کشورهای اسپانیا، دوبی و قطر خریداران اصلی زعفران کشور هستند.

اسدیان برای تشریح بازار جهانی زعفران توضیح داد: با توجه به کم کاری های ایران در بازار جهانی زعفران، شاهد از دست دادن موقعیت واقعی این بازار هستیم به طوریکه زعفران های فروخته گردیده به قیمت پایین از ایران به افغانستان ارسال و بسته بندی می گردد و به کشورهای دیگر با قیمت بالاتر به فروش می رسد، به طوری که تا 10 سال آینده شاهد کسب عنوان بزرگترین صادرنماینده زعفران توسط افغانستان خواهیم بود.

معاون فراوریات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز با اعلام میزان کشت گیاهان دارویی در همدان بیان نمود: قالب فراوریات استان رازیانه و گشنیز است به طوریکه از 11 هزار و 690 تن فراوری، 11 تن اختصاص به رازیانه و گشنیز دارد و 600 تن مربوط به گونه های دیگر دارویی است.

شهرام پرورش با تأکید بر وضعیت نابسامان بازار فروش گیاهان دارویی در استان گفت: 97 درصد رازیانه کشور را استان همدان فراوری می نماید اما تجار ترک به صورت خام و با قیمت کم از ایران خارج می نمایند همچنین بیشتر گیاهان دارویی استان به صورت خام به شهرهای دیگر فروخته می گردد که در کوشش برای جلوگیری از این اقدامات هستیم.

مدیر فرآورده های طبیعی و سنتی و مکمل های معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان باعلام تعداد کارخانه های موجود بسته بندی گیاهان دارویی در کشور گفت: تنها 2 کارخانه بسته بندی گیاهان دارویی وجود دارد که ویژه کالاهای صادراتی است.

دارا دستان درباره کارخانه های بسته بندی گیاهان دارویی، افزود: در حال ثبت 3 کارخانه بسته بندی گیاهان دارویی در استان هستیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای بسته بندی و بازرسی به عطاری ها بیان نمود: با توجه به تصویب آئین نامه ای در تیرماه تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی باید با مهر سازمان غذا و دارو بسته بندی شوند و پس از ابلاغ این آئین نامه به تمامی استان های کشور، بازرسی از عطاری ها شروع خواهد شد.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 1040

به "عنوان بزرگترین صادرکننده زعفران از آن افغانستانی ها می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عنوان بزرگترین صادرکننده زعفران از آن افغانستانی ها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید