عمل های ضرورى جراحی مغز در همه گیری کرونا

به گزارش مجله سرگرمی، در حال حاضر شاهد گسترده ترین و خطرناک ترین موج ابتلا به بیماری کرونا در جامعه هستیم. طبیعتا در این شرایط هم بیمارانی به دلیل مسائل مرتبط با مغز تحت آنالیز قرار گرفته و ممکن است ضایعه ای که احتیاج به جراحی داشته باشد در آنها تشخیص داده گردد.

عمل های ضرورى جراحی مغز در همه گیری کرونا

تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام عمل جراحی در این روزهای بحرانی بسیار سخت و سخت بوده و لازمه اتخاذ تصمیم صحیح، هدایت دلسوزانه و علمی جراح مغز و اعصاب و همین طور درک صحیح و پذیرش منطقی شرایط فعلی از سوی بیمار و همراهان است.

در حال حاضر نه تنها محدودیت تخت های بستری در بسیاری از مراکز درمانی وجود دارد بلکه خطر ابتلا به بیماری کرونا، قبل و بعد از جراحی نیز بیش از پیش حس می گردد.

از سوی دیگر بسیاری از عمل های جراحی مغز احتیاجمند تحت نظر گیری در آی سی یو پس از عمل جراحی است که با توجه به اشغال بودن حجم زیادی از فضای آی سی یو بیمارستان ها، از این بابت هم کادر درمان تحت فشار خواهند بود.

اگر از عمل های بسیار اورژانسی جراحی مغز و اعصاب مانند ضربه های مغزی و خونریزی های شدید خودبه خودی در مغز بگذریم، در خصوص تومورهای مغزی گاهی محل تومور و اندازه آن به گونه ای است که صبر برای به تاخیر انداختن چند هفته ای یا حتی چند روزه عمل جراحی می تواند برای بیمار خطرناک باشد؛ این موارد شامل تشنج های مکرر و غیرقابل کنترل، کاهش سریع و شدید بینایی، ضعف در اندام ها، اختلال هوشیاری، افزایش شدید فشار داخل جمجمه و شک به وجود تومور بدخیم مغزی با رشد سریع است.

در این صورت صبر برای فروکش کردن موج ابتلا به کرونا می تواند به قیمت از دست رفتن عملکرد مهمی از مغز مانند بینایی و حرکت یا حتی از دست رفتن جان بیمار تمام گردد. در سایر موارد معمولا به صلاحدید پزشک می توان عمل جراحی را دو سه هفته و حتی بیشتر به تاخیر انداخت.

در خصوص آنوریسم های مغزی، شرایط حتی از این هم اورژانسی تر است و به تاخیر انداختن درمان ممکن است به خونریزی مجدد از آنوریسم و تهدید جدی حیات بیمار منتهی گردد.

سایر بیماری هایی که احتیاج به عمل جراحی دارند از شیوع کمتری برخوردار بوده و ذکر تک تک آنها در این نوشتار نمی گنجد اما به طورکلی بیماری هایی که به تهدید حیات بیمار یا خطر آسیب جدی بافت مغزی منجر شوند ضروری است حتی در شرایط همه گیری کووید-19 هم در اسرع وقت تحت درمان و جراحی قرار گیرند.

دکتر علیرضا طبیب خویی - جراح مغز و اعصاب / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 143830

به "عمل های ضرورى جراحی مغز در همه گیری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمل های ضرورى جراحی مغز در همه گیری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید