عرضه مسکن استیجاری به بازار افزایش یافت

به گزارش مجله سرگرمی، معاون وزیرشهرسازی با اشاره به اثرات مثبت قانون جدید مالیات بر خانه های خالی می گوید حتی پیش از تبدیل شدن به قانون و صرفا با مطرح شدن آن، عرضه مسکن استیجاری به بازار 30 درصد افزایش یافت.

عرضه مسکن استیجاری به بازار افزایش یافت

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران از مهر، 4 دی ماه رئیس جمهور قانون اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم (قانون مالیات های مستقیم) را که در تابستان و پاییز امسال فرایند طولانی تصویب در مجلس و تأیید در شورای نگهبان را طی کرد، به وزیر اقتصاد ابلاغ کرد.

به زعم بسیاری از کارشناسان، این اصلاحیه بخش عمده ای از کاستی های قانون سابق مالیات های مستقیم (مصوب بهمن 94) را رفع نموده است و چون ارقام مالیاتی سنگینی برای مالکان بیش از یک واحد مسکونی که ملک شأن را به بازار عرضه ننموده اند در نظر گرفته شده، از بازدارندگی کافی برخوردار خواهد بود.

در بسیاری از کشورهای جهان، دولت ها توانسته اند با وضع مالیات بر خانه های خالی، از سرمایه ای شدن این کالا جلوگیری نمایند.

شناسایی 1.5 میلیون خانه خالی از مجموع 2.5 میلیون واحد

برآوردها از تعداد خانه های خالی از سکنه بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1395، بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی است؛ هر چند که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اخیراً از شناسایی 1.5 میلیون واحد مسکونی خالی تا کنون با استفاده از اطلاعات بارگذاری شده در سامانه املاک و اسکان خبر داده است.

پیش از این نیز از شناسایی حدود 50 درصد واحدهای مسکونی در کشور و ثبت آنها در سامانه اسکان خبر داده شده بود؛ این در حالی است که بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، تعداد خانه های کشور حدود 27 میلیون واحد و خانوارها 24 میلیون خانواده است.

کارشناسان مالی، پایه مالیاتی رایج در جهان برای خانه های خالی را، عامل افزایش عرضه واحدهای مسکونی به بازار و درنتیجه حفظ تعادل در بازار عرضه و تقاضای مسکن اعم از فروش و اجاره می دانند؛ نه عاملی برای افزایش درآمدهای دولت ها.

آئین نامه ای که هیچ گاه تهیه نشد

در لایحه بودجه سال آینده، سقف درآمد دولت از اخذ مالیات از مالکان خانه های خالی از سکنه 200 میلیارد تومان در نظر گرفته است؛ در قانون بودجه امسال نیز به اخذ مالیات از خانه های خالی اشاره شده اما در مورد سقف درآمدی آن، اظهار نظر نشده است. حتی دولت موظف بوده حداکثر تا خاتمه اردیبهشت ماه امسال، آئین نامه اجرایی مربوطه را تدوین می نموده، اما با گذشت 10 ماه از سال 99، آئین نامه این بند از قانون بودجه امسال تهیه نشده است.

قانون جدید چه می گوید؟

علیرغم اینکه در قانون مالیات های مستقیم مصوب بهمن 94 به اخذ مالیات از خانه های خالی اشاره شده بود اما این قانون ضمانت اجرایی نداشت چرا که شیوه مؤثری برای شناسایی خانه های خالی وجود نداشت و حتی در صورت شناسایی، برای مالکان خانه های خالی که خانه خود را جهت اجاره به بازار عرضه نمی کردند، نرخ مالیاتی مؤثری در نظر گرفته نشده بود. اما در اصلاحیه ای که امسال مجلس تصویب کرد و با تأیید شورای نگهبان، از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد، ضمانت های اجرایی خوبی جهت اجرا در نظر گرفته شده است.

براساس این قانون، خانه هایی که خالی محسوب شوند ماهانه باید مالیاتی معادل دو برابر ارزش اجاره هرماه پرداخت نمایند و این ضریب در سال های بعد 50 درصد نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت.

در این قانون مقرر شده واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان خانه خالی شناسایی می شوند، درصورت گذشت بیش از 12 ماه از خاتمه عملیات ساخت (برای واحدهای نوساز) یا بیش از 6 ماه از آخرین نقل وانتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحدهای غیرنوساز) مشمول مالیات خانه های خالی شوند. این واحدها در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هرماه دوبرابر ارزش اجاره ماهانه ملک می شوند و این مالیات در سال های بعد، 50 درصد بیش از سال قبل خواهد بود. این قانون در سال نخست در تهران و کلانشهرها اجرا می گردد، اما از سال دوم اجرا، مشمول تمام شهرها خواهد شد.

بر اساس قانون جدید مالیات بر خانه های خالی، سازمان امور مالیاتی مکلف است حداکثر تا 3 ماه پس از تصویب قانون نهایی، نسبت به معین ارزش اجاری ماهانه املاک در شهرها و مناطق مختلف اقدام نموده و هرسال آن را به روزرسانی کند؛ چراکه مالیات خانه های مشمول براساس اجاره ماهانه آنها دریافت خواهد شد و باید معیاری برای راستی آزمایی آن وجود داشته باشد. نکته قابل توجه اینکه در معین مالیات بر خانه های خالی، هزینه ها و استهلاکات ماده 53 و همچنین معافیت های موضوع تبصره 11 ماده 53 لحاظ نخواهد شد و مالک خانه خالی باید فارغ از متراژ واحد مسکونی خالی و هزینه های نگهداری و استهلاک آن، نسبت به پرداخت مالیات اقدام کند.

در تبصره 2 ماده 54 قانون مالیات های مستقیم، وزارت راه و شهرسازی مکلف شده است حداکثر تا یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، امکان برقراری پیوند میان کد ملی اشخاص (یا کد شناسایی اتباع غیرایرانی) و کد پستی واحدهای مسکونی در سامانه ملی املاک و اسکان را به صورت خوداظهاری برای تمامی املاک (اعم از دارای سند رسمی، عادی و وکالتی) فراهم کند و همزمان تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف هستند ظرف 2 ماه، اطلاعات کد ملی خود و کد پستی واحد مسکونی را همراه بارگذاری اسناد مثبته ملکی یا اجاری یا… در این سامانه وارد نمایند تا مشمول مالیات بر خانه خالی نگردد.

پس از خوداظهاری مالکان و احراز شرایط سکونت واحدهای مسکونی در سامانه ملی املاک و اسکان، آن واحد مسکونی که سرپرست خانوار، کد ملی خود و افراد تحت تکفل را برای آن درج می نماید به عنوان سکونتگاه اصلی خانوار شناخته می گردد و دیگر املاک احتمالی به عنوان سکونتگاه فرعی یا خانه استیجاری معرفی خواهد شد. البته نمایندگان مجلس در تبصره 3 این ماده، یک راه فرار قانون نیز برای خانوارهای دارای چند واحد مسکونی فراهم نموده اند که براساس آن، سرپرست خانوار می تواند به ازای همسر و هر فرد تحت تکفل بالای 18 سال خود یک کدپستی دیگر را به عنوان سکونتگاه فرعی معرفی کند.

این خانه ها به شرط ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان از مالیات موضوع این ماده معاف هستند. نکته قابل توجه اینکه براساس تبصره 9 ماده 54، وزارتخانه های نیرو و نفت مکلف شده اند تا 3 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، یارانه مصرف برق و گاز را حسب اعلام سامانه فقط به سکونتگاه اصلی ثبت شده تخصیص دهند و درخصوص سایر اشخاص یا سکونتگاه غیراصلی، بالاترین پلکان قیمت را مبنا قرار دهند و با تغییر محل اقامت فرد مشمول، یارانه های متعلق به اقامتگاه اصلی به محل اقامت جدید افراد منتقل گردد.

بر اساس تبصره 4 اصلاحیه ماده 54 قانون مالیات های مستقیم، آن دسته از واحدهای مسکونی که به حکم مراجع قانونی ذی ربط امکان فروش، اجاره یا سکونت ندارند، تا زمان حل وفصل دعاوی یا قابل سکونت شدن، مشمول مالیات بر خانه های خالی نمی شوند. در این میان، نمایندگان در تبصره 5 این ماده مقرر نموده اند درخصوص املاک مسکونی مشاع، مالکان حسب مورد میزان سهم الشرکه مشمول مالیات شوند. نکته دیگر اینکه براساس تبصره 6 این ماده، اشخاص مشمول این قانون مکلفند تغییر محل سکونت یا تغییر مالکیت واحد مسکونی خود را حداکثر تا 15 روز در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نمایند؛ در غیر این صورت، با احراز تخلف در ثبت اطلاعات املاک در سامانه یا عدم مراعات مفاد این تبصره، اشخاص متخلف مشمول جریمه ای معادل دوبرابر مالیات بر خانه خالی در سال اول خواهند بود.

نمایندگان در تبصره 7 این ماده تصویب کردند: داده های اظهارشده در سامانه ملی املاک و اسکان به معنای مالکیت افراد نخواهد بود و مبنای مالکیت جهت استفاده در دستگاه های اجرایی یا محاکم قضائی نیست، اما دستگاه های خدمت رسان مکلفند ظرف 3 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، برای ارائه خدمات زیر به متقاضیان، محل سکونت ثبت شده آنها را صرفاً از سامانه املاک و اسکان و البته به صورت رایگان استعلام نموده و آن را ملاک ارائه خدمات قرار دهند.

اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، خواسته حاکمیت است

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی گفت: اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، یک عزم جدی در حاکمیت نظام است.

وی، اعمال این سیاست و پایه مالیاتی را نوعی عدالت توسعه ای برای عرضه واحدهای مسکونی ساخته شده به بازار عنوان و اظهار کرد: با اجرای این قانون، تقاضای مسکن اقشار مختلف تأمین می گردد.

قانون مالیات بر خانه های خالی؛ راهی برای کاهش سفته بازی در بازار مسکن

محمودزاده، اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی را حرکتی در جهت خروج مسکن از بعد سرمایه گذاری و سفته بازی در بازار مسکن ایران دانست و اضافه نمود: این سیاستی است که در همه جای جهان اعمال می گردد تا مسکن را از شرایط سرمایه گذاری خارج و به کالای مصرفی تبدیل نمایند.

وی مسکن را به عنوان کالایی که بیشترین سهم در سبد هزینه های خانوار دارد معرفی کرد و ادامه داد: بازار مسکن، یکی از نیازهای اولیه برای تشکیل خانواده است؛ بنابراین با بازارهای سرمایه ای دیگر متفاوت است لذا با راه اندازی سامانه املاک و اسکان از سال گذشته و بارگذاری هایی که صورت گرفت، در مرحله اول بیش از 1.5 میلیون پیامک برای مالکان واحدهایی که از نظر این سامانه، خالی تشخیص داده شده بودند، ارسال کردیم.

مالکانی که پاسخ پیامک نداده اند، به سازمان مالیاتی معرفی می شوند

دبیر شورای عالی مسکن یادآور شد: برای تکمیل سامانه اسکان، از سایت ها و دستگاه های مختلف، اطلاعات را برداشت کردیم؛ تعدادی از مالکان، پاسخ پیامک های وزارت راه و شهرسازی را داده اند که یا تأیید نموده اند که واحد مورد اشاره در پیامک خالی است یا اینکه مستنداتی در سامانه بارگذاری نموده اند که ملک خود را فروخته یا اجاره داده اند. تعدادی هم هنوز اطلاعات ملکی خود را در سامانه وارد ننموده اند.

وی درباره مدت زمانی که به مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه داده شده تا اطلاعات ملکی خود را اعلام نمایند، گفت: این مدت زمان برای آنهایی که پیامک ارسال شده، به اتمام رسیده و ناگزیر، به عنوان واحدها خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی خواهند شد؛ چون راهی غیر از این برای صحت سنجی وجود نخواهد داشت.

بر اساس قانون جدید، دستگاه هایی که اطلاعات ملکی ندهند، جریمه می شوند

محمودزاده در پاسخ به این پرسش که آیا قانون، دستگاه ها را مکلف نموده تا اطلاعات ملکی در اختیار خود را به سامانه املاک و اسکان اعلام نمایند یا خیر؟ بیان نمود: قبلاً بر اساس ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم این اتفاق می افتاد؛ اخیراً با توجه به ورود مجلس به این موضوع و اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، این قانون گسترده تر و جامع تر و نقاط ضعف آنکه تقویت بنیه اطلاعاتی سامانه اسکان و همچنین اعداد مالیاتی این پایه مالیاتی بود، که در قانون سابق، بازدارنده نبودند، رفع شده است.

وی اضافه نمود: یک موضوع قطعی در حوزه مالیات بر خانه های خالی وجود دارد و آن این است که عزم جدی حاکمیتی برای اجرای آن وجود دارد و حتماً کسانی که همراهی لازم را برای اجرای آن نداشته باشند، بلافاصله با جرایم روبه رو می شوند که بر اساس قانون، اعمال می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به مهلت 3 ماهه آغاز این قانون در اصلاحیه مجلس، گفت: دیر یا زود اجرای آن به صورت جامع در کشور انجام می گردد.

افزایش 30 درصدی عرضه مسکن استیجاری

محمودزاده در پاسخ به این پرسش که چه زمانی شاهد اثربخشی اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بر بازار مسکن خواهیم بود؟، گفت: قطعاً تا نیمه سال آینده اثر قطعی این سامانه را خواهیم دید؛ پیش بینی ما این است که برای فصل اجاره سال آینده، حتماً اثر میدانی اجرای این قانون را خواهیم دید.

وی ادامه داد: کما اینکه در تابستان امسال هم بر اساس آمار رسمی اخذ شده از بنگاه های مشاور املاک، حدود 30 درصد افزایش عرضه فایل های اجاره به بازار را شاهد بوده ایم؛ فایل هایی که سابقه ارائه قبلاً نداشته و از مجموعه همین خانه های خالی بوده اند که این افزایش عرضه، روی کاهش اجاره بها هم می تواند اثرگذار باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 128384

به "عرضه مسکن استیجاری به بازار افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه مسکن استیجاری به بازار افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید