عربستان، پروژه خیالی محمد بن سلمان تقلبی از آب درآمد

به گزارش مجله سرگرمی، یک گروه ایتالیایی طرح پیشنهادی جدید محمد بن سلمان را برگرفته از طرح معماری ایتالیایی دانست.

عربستان، پروژه خیالی محمد بن سلمان تقلبی از آب درآمد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از الواقع السعودی، مجله فوربس در گزارشی نوشت که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پروژه لاین را از یک پروژه ای هنری ایتالیایی مربوط به سال 1969 به سرقت برده است و این پروژه ایده ای بود که هدف آن تمسخر تمدن و شهرنشینی در آن موقع که طبیعت را از بین می برد، بود.

جیان پیرو فراسینلی به عنوان آخرین بازمانده یک گروه معماری ایتالیایی فعال در دهه 1960 پروژه لاین محمد بن سلمان را سرقتی آشکار از کار گروهی معماری برجسته ایتالیایی دانست.

سوپر استودیو یکی از گروه های رادیکال معماری در دهه 60 است، این گروه ایتالیایی با تمسک به فتومونتاژ داستان های تخیلی سعی در اعمال تغییرات بنیادی بر مرزهای معماری داشت.

پروژه لاین بر اساس پروژه سوپر استودیو به عنوان یک پروژه بزرگ و فراگیر اعلام شده که کوهها و دره ها را در دل خود جا می دهد . این پروژه 500 میلیارد دلاری بناست با تاکید بر مفهوم آینده نگری و نزدیک شدن عربستان به مقوله های محیط زیستی و انرژی های پایدار ساخته گردد . محل اجرای این پروژه که سالهاست مقام های سعودی از آن سخن می گویند در شمال غربی این کشور در سواحل دریای سرخ در استان تبوک است و به گفته محمد بن سلمان این پروژه یک انقلاب متمدنانه برای انسان است و انسان را در اولویت قرار می دهد.

جیان پیرو فراسینلی ماه گذشته در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت سرقت پروژه لاین محمد بن سلمان از گروه معماری سوپر استودیو مضحک است . اگرچه همکاران و دوستان فراسینلی قبل از افشای پروژه لاین محمد بن سلمان فوت نموده اند اما اگر آنها در قید حیات بودند قطعاً از این اقدام ولیعهد سعودی خشمگین می شدند.

اعضای گروه معماری سوپر استودیو در طول سال هایی که فعالیت داشتند، اغلب از پروژه های خود به عنوان مدینه فاضله یاد می کردند. بدین ترتیب اکنون این مدینه فاضله بنا به دستور محمد بن سلمان و با اقتباس از طرح آن ها در عربستان پیشنهاد شده است.

در حال حاضر عربستان چشم انداز خیالی را اعلام نمود که ولیعهد سعودی گمان می نماید می تواند تمام کوشش های قبلی را به اوج برساند. در ژانویه گذشته محمد بن سلمان فیلم کوتاهی را منتشر کرد که در آن از برنامه های آینده خود برای پروژه لاین شرح داد.

زمانی که فیلم تبلیغاتی ولیعهد سعودی را در مورد شرح پروژه لاین مشاهده می کنید متوجه استکبار و استبداد عربستان سعودی خواهید شد که آمیخته از رجحان مذهبی و استکبار سلطنتی است. این فیلم با یک مونتاژ سریع و مرور بزرگترین دستاوردهای علمی و فنی قرن بیستم و با تصویری از پادشاه بنیانگذار عربستان شروع می گردد گویی که که ولیعهد سعودی مانند استیو جابز اسطوره دنیای فناوری یک مبتکر و خلاق است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 139470

به "عربستان، پروژه خیالی محمد بن سلمان تقلبی از آب درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، پروژه خیالی محمد بن سلمان تقلبی از آب درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید