عراق، مخالفت با اقدامات یکجانبه کُردها در کرکوک ، معاونان بارزانی در ریاست اقلیم مشخص شدند

به گزارش مجله سرگرمی، یک عضو شورای استانی کرکوک از مخالفت اعراب و ترکمان ها با اقدامات یکجانبه کردها در این شهر خبر داده است.

عراق، مخالفت با اقدامات یکجانبه کُردها در کرکوک ، معاونان بارزانی در ریاست اقلیم مشخص شدند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک عضو شورای استانی کرکوک اعلام کرده است که هیچ برنامه ای برای برگزاری نشست این شورا در اربیل یا بغداد وجود ندارد. وی از اعلام مخالفت اعراب و ترکمان های کرکوک با معین استاندار کرد برای این استان خبر داده است.

آزاد جباری عضو کرد شورای استانی کرکوک اعلام کرده است که زمان برگزاری نشست شورای استانی معین نشده است و اینکه گفته می شود این نشست در اربیل یا بغداد برگزار می شود، صحت ندارد.

وی گفته است که نشست های شورای استانی کرکوک در خارج از این شهر موفقیت آمیز نخواهد بود.

جباری از اعلام مخالفت تمام جریان های کرکوک با برگزاری نشست شورای استانی در خارج از این شهر خبر داده و گفته است: ترکمان ها با معین استاندار کرد برای کرکوک مخالف هستند و اعلام کرده اند که این بار قرعه معین استاندار کرکوک باید به نام آنها باشد.

این در حالی است که اتحادیه میهنی کردستان یکی از شروط مشارکت در کابینه محلی اقلیم را توافق حزب دموکرات کردستان عراق در خصوص معین کننده این حزب به عنوان استاندار کرکوک اعلام کرده بود و پس از کش و قوس های فراوان، در نهایت بر سر معرفی چهره ای غیر معروف به نام طیب جبار به توافق رسیدند، اما هنوز در رفع موانع اصلی و قانونی در کرکوک که همان توافق دیگر قومیت های این شهر است، هیچ اقدام و البته موفقیتی نداشته اند.

آزادی 3 دختر ایزیدی دربند داعش

قرار است در روزهای آینده سه دختر ایزیدی آزاد شده از دست داعش به اقلیم کردستان عراق بازگردانده شوند.

حسین قائدی مسئول پیگیری آزادی اسیران ایزیدی دربند داعش با اعلام این خبر گفته است که سه دختر ایزیدی پس از پنج سال اسارت در یکی از اردوگاه های مناطق کردنشین سوریه نجات یافته اند.

به گفته وی، هنوز هم از سرنوشت نزدیک به سه هزار اسیر ایزیدی دربند داعش خبری در دست نیست. این افراد در سال 2014 و با حمله گروه تروریستی داعش به شهر سنجار به اسارت درآمده و بیشتر آنها را زنان و دختران تشکیل می دهند.

معاونان نچیروان بارزانی معین شدند

در این دوره از حکمرانی اقلیم کردستان عراق، رئیس این منطقه دو معاون خواهد داشت، امری که بر خلاف دوره های گذشته تنها به دلیل رقابت ها و سهم خواهی احزاب کردی بوده است.

بر اساس توافقات احزاب کردی، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق دارای معاونینی از اتحادیه میهنی و جنبش تغییر خواهد بود.

اتحادیه میهنی کردستان پیشتر شیخ جعفر مصطفی فرمانده واحدهای 70 نیروی پیشمرگ را به عنوان نامزد معاونت رئیس اقلیم معرفی کرده است، اما گفته می شود که نچیروان بارزانی در نامه ای به سران اتحادیه خواستار آن شده است که فردی با قابلیت های دیپلماسی به عنوان نامزد معاونت رئیس اقلیم معرفی شود. گفته می شود وی درخواست کرده است که قباد طالبانی معاون کنونی نخست وزیر اقلیم به نهاد ریاست این منطقه انتقال داده شود و یا عمر فتاح از اعضای دفتر سیاسی اتحادیه میهنی به عنوان نامزد معاونت رئیس اقلیم معرفی شود.

اما جنبش تغییر نیز برای معرفی نامزد خود در معاونت رئیس اقلیم از تنش های داخلی بی نصیب نمانده است. محمد توفیق رحیم از اعضای ارشد و عضو اتاق اجرایی این جنبش به همراه مصطفی سید قادر وزیر سابق پیشمرگ اقلیم کردستان نامزد تصاحب این پست بوده اند که گفته می شود عمر سید علی رهبر جنبش تغییر در نهایت رای به نامزدی مصطفی سید قادر داده است.

بر اساس قوانین اقلیم کردستان عراق، معاونین ریاست این منطقه نیز باید در مجلس محلی سوگند یاد کنند.

.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 37606

به "عراق، مخالفت با اقدامات یکجانبه کُردها در کرکوک ، معاونان بارزانی در ریاست اقلیم مشخص شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، مخالفت با اقدامات یکجانبه کُردها در کرکوک ، معاونان بارزانی در ریاست اقلیم مشخص شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید