شناسایی حمله قلبی جدی با نرم افزار

به گزارش مجله سرگرمی، ایسنا نوشت: یک برنامه جدید به تازگی برای گوشی های هوشمند توسعه یافته که می تواند معین کند آیا کاربر در معرض حمله قلبی جدی قرار گرفته است یا خیر!؟

شناسایی حمله قلبی جدی با نرم افزار

پژوهشگران سازمان Intermountain Healthcare با مطالعه بر روی این برنامه دریافتند که برنامه مذکور در شناسایی حمله قلبی دقتی همانند یک دستگاه الکتروکاردیوگراف دارد. الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب به نمودار ثبت شده تغییرات پتانسیل الکتریکی ناشی از تحریک عضله قلب گفته می گردد. دستگاه الکتروکاردیوگراف، این نمودار را بر روی نوار کاغذی خط کشی شده ای که ویژه این کار است، به طور پیوسته ضبط می نماید. اطلاعاتی که روی الکتروکاردیوگرام ضبط می گردد نشان دهنده امواج الکتریکی محرک قلب است. این امواج نمایشگر مراحل مختلف تحریکات قلبی هستند. منحنی ای را که رسم می گردد الکتروکاردیوگرام می نامند. پزشکان می توانند از روی این منحنی به نحوه عمل قلب پی ببرند.

در حال حاضر این سیستم تنها می تواند یک نوع بسیار خاص و مرگبار حمله قلبی به نام سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد (STEMI) را شناسایی را کند. سکته قلبی یا آنفارکتوس میوکارد، عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت در بخشی از عضله قلب (میوکارد) است که به علت ازبین رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید (کم رسیدن خون) در آن قسمت از قلب روی می دهد. این توقف گردش خون ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علائم قبلی نمایان گردد یا پس از چند حمله آنژینی نمود یابد. عمده ترین دلیل سکته، بسته شدن رگ های تغذیه نماینده قلب است.

جی برنت موهلستین (J. Brent Muhlestein) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: اگر شخصی درد قفسه سینه شدیدی که تا به حال نداشته است را تجربه کند، ممکن است آن را جدی نگرفته و به اورژانس مراجعه نکند. اما افراد باید بدانند که این درد بسیار خطرناک است و باید سریعا به اورژانس مراجعه نمایند. پزشکان هر چه زودتر شریان مسدود شده را باز نمایند و بیمار سریعتر بهبود خواهد یافت. برنامه مذکور AliveCor نام دارد و دقت آن نیز بسیار بالا است و برنامه مذکور بر روی 204 بیمار مبتلا به درد قفسه سینه حاد آزمایش شده است. بیماری همه این افراد ابتدا یکبار توسط الکتروکاردیوگراف و سپس این برنامه مورد آنالیز و آزمایش نهاده شد. این مطالعه نشان داد که دقت سیستم مبتنی بر برنامه گوشی هوشمند تقریبا مشابه الکتروکاردیوم سنتی در تشخیص سکته وحمله قلبی بود.

موهلستین در پایان اضافه کرد: ما دریافتیم که این برنامه به طور موثری به ما در تشخیص حملات قلبی یاری می نماید. نتایج این مطالعه هفته گذشته در مراسم American Heart Associations 2018 Scientific Session در شیکاگو ارائه شده است.

5656

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 6243

به "شناسایی حمله قلبی جدی با نرم افزار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی حمله قلبی جدی با نرم افزار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید