سایه کرونا بر فرایند صلح افغانستان

به گزارش مجله سرگرمی، در حالی که آزادی زندانیان طالبان از پیش شرط های مذاکرات بین الافغانی است و بحران انتخاباتی نیز ادامه دارد، به نظر می رسد که به دلیل شیوع ویروس کرونا کشورهای خارجی تمایلی بر میزبانی از فرایند صلح افغانستان ندارند.

سایه کرونا بر فرایند صلح افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای مجله سرگرمی، براساس توافق آمریکا و طالبان گفت وگوهای بین الافغانی قرار بود 20 اسفند آغاز شود اما به دلیل جنجال های انتخاباتی، عدم اجماع بر روی ترکیب هیئت مذاکره کننده، پیش شرط طالبان برای آزادی زندانیان پیش از توافق و خودداری دولت برای تن دادن به این خواسته تا به امروز مانع آغاز گفت وگوها شده است.

موضوع دیگری که در متن توافقنامه مشخص نشده محل برگزاری مذاکرات است اما قطر، نروژ و آلمان گزینه های احتمالی میزبانی از این نشست هستند که با شیوع ویروس کرونا و محدودیت های سفر نیز ممکن است مانع دیگری برای آغاز مذاکرات ایجاد کند.

نیویورک تایمز در این باره نوشت که فرایند صلح پیش از این نیز پیچیده بود و زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز هفته هاست که در کابل برای مصالحه جهت آزادی 5 هزار زندانی طالبان و توافق جناح های افغان بر روی یک تیم مذاکره کننده با طالبان تلاش می کند.

این نشریه آمریکایی نوشت که اکنون به دلیل بحران سیاسی در کابل و ایجاد محدودیت های سفر در سراسر جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا مشخص نیست که اگر پیش شرط طالبان مبنی بر آزادی 5 هزار زندانی این گروه برآورده شود نیز مشخص نیست گفت وگوها چه زمانی آغاز خواهد شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 77389

به "سایه کرونا بر فرایند صلح افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه کرونا بر فرایند صلح افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید