دیپلماسی امریکا در دنیا پساترامپ

به گزارش مجله سرگرمی، در دوران سه سال و هفت ماهه زمامداری دونالد ترامپ در امریکا، دولت وی به جان ناتو افتاده و شمشیرها را برای چین و کره شمالی از رو بسته و از زیر بار تعهدات بین المللی متعددی که در دوران رؤسای جمهوری قبلی امریکا به وجود آمده و امضا شده بود،

دیپلماسی امریکا در دنیا پساترامپ

گریخته و آنها را فسخ نموده است. با این اوصاف اگر جو بایدن دموکرات آبان ماه در دوره جدید انتخابات امریکا بر ترامپ جمهوریخواه فائق آید، قاعدتاً بسیاری از قراردادهای پایمال شده اخیر از نو احیا خواهند شد و دولت بایدن که طبعاً خواهان و مجری ایده آل های حزب دموکرات است، در صدد جلب قلوب کشورها و ملت هایی خواهد بود که ترامپ بی محابا به آنها تاخته است. پنج مقام سیاسی و پژوهشی مطرح در دنیا غرب و شرق با اندیشیدن در همین خصوص و ترسیم یک امریکای بدون ترامپ و مبتنی بر ایده های جو بایدن در سایت پراجکت سیندیکیت، آینده دیپلماسی امریکا در دوران پسا ترامپ را پیش بینی و ترسیم نموده اند.

آنا پالاچیو، وزیر خارجه سابق اسپانیا:

ناتو در حال مرگ است

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو مدعی شده که ناتو پیروز ترین ائتلاف سیاسی- نظامی تاریخ بوده اما واقعیت امر این است که این اتحادیه در راه مرگ و نیستی قرار گرفته است. شاید این از خودخواهی ترامپ بود که اینگونه ناتو را از 2016 به بعد در منگنه گذاشت اما ناتو هم با تعلل در جلب رضایت و نیازهای بیشتر اعضایش یا بی تفاوتی در قبال تفرق و جدایی کشورها از این نهاد، پایه گذار اصلی این برخورد سرد و انفعالی با خود بوده است. ناتو هرگز نتوانسته است روابط آتشین بین بعضی اعضای آن (همانند فرانسه و ترکیه) را مهار کند. سران ناتو می توانند ده ها بهانه برای اینگونه آتش افروزی ها بیاورند اما واقعیت این است که ناتو کاملاً از ایده آل های اولیه اش دور افتاده و به روالی عمل می نماید که به خودی خود تقویت کننده تفرق ها بین اعضا است. حتی یک آلمان قدرتمند که همواره بار سنگین تشکل ناتو را بر دوش های راسخ خود حمل نموده، در سال های اخیر دور از گذشته درخشانش به مظهر تفرق و داشتن مالی غیر پویا تبدیل شده است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه براساس همه مواضع تند پرشمار و بیش از حد صریح اش در قبال تحولات بین المللی همواره به تندروی و عدم رعایت اصول سیاسی متهم شده است. نادیده گرفته شدن این افراط گری ها توسط ترامپ و عدم مجازات این کشور نشان می دهد بیش از آنکه امریکا اعضای ناتو را یاغی نموده باشد این اعضای ناتو هستند که با مراعات نکردن اصول نظامی و سیاسی موجود ناتو را به سوی متلاشی شدن سوق داده اند. البته تنها ترکیه و اوکراین نیستند که مرتکب بعضی سوء رفتارهای نظامی و سیاسی شده اند. فرانسه در سال های اخیر و در دوران امانوئل مکرون چه در صحنه های داخلی و چه در عرصه های بین الملل کج روی های آشکاری داشته است. موضع کاملاً متفاوت کشورهای عضو ناتو در قبال مسائل لیبی و شخص ژنرال حفتر که می کوشد دولت رسمی طرابلس را ساقط کند، نشان می دهد وحدت که اولین دستور العمل ناتو توصیف شده، به واژه ای صوری و بی معنا تبدیل شده و هر یک از اعضای این نهاد ابتدا به سود شخصی خود می اندیشند تا منافع جمعی. با همه انجماد فکری ترامپ و خودخواهی های بیمارگونه وی شاید این برآورد از جانب وی که ناتو هیچ سودی برای امریکا ندارد، توصیف چندان غلطی از آن نباشد. به این ترتیب بایدن در صورت رسیدن به کاخ سفید می تواند برای عوض کردن این معادلات بکوشد و دوباره با ناتو همکاری های وسیعی داشته باشد اما بعید است سیاست های این نهاد به گونه ای درآید که 30 تا 40 سال پیش بود و از شرایط فعلی فاصله گیرد.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه پیشین آلمان:

آینده اروپا به رفتار خودش بستگی دارد

این باور اشتباه آلمانی ها که در 75 سال سپری شده از زمان خاتمه جنگ دنیای دوم هر خطا و لغزش تازه از سوی آلمان با دیده اغماض نگریسته شده، بهانه ای برای استمرار ضعف های ژرمن ها و قدرت نمایی های مکرر امریکا بویژه در دوران ترامپ بوده که معتقد است اروپا هیچ وحدت و قدرت متحدانه و قابل اعتنایی ندارد و مثل لشکر رنگ پریده ای است که از ایام اوجش دوران زیادی سپری شده است. از همه بدتر اینکه زلزله های سیاسی در اروپا و بویژه شرق این قاره و متلاشی شدن اتحاد جماهیر شوروی و سر برآوردن 15 کشور ظاهراً مستقل از درون آن و همچنین تبدیل شدن یوگسلاوی به شش کشور مستقل کوچک تر که فقط صربستان و کرواسی در آن قدری جلوه گری دارند و بیرون آمدن چک و اسلواکی از درون چکسلواکی سابق؛ چیزی به نام وحدت و استحکام در اروپا باقی نگذاشته است. در این میان امریکا هم تصمیم گرفته است به جای انگاشتن روسیه به عنوان دشمن اصلی اش چین را در چنین صندلیی بنشاند. این مسأله هم خبر از ضعف مفرطی می دهد که اروپایی ها و حتی قدرتمندترین کشورهای آن در چشم امریکایی ها دارند. اکنون این باور ریشه عمیقی دارد که حتی اگر جو بایدن بر ترامپ غلبه کند روس ها را دوباره رقیب اصلی امریکا تلقی نخواهد نمود.

با این اوصاف ایجاد هر تغییری در نگرش امریکا نسبت به اروپایی ها بیش از آنکه ریشه در رفت و آمدهای ترامپ و بایدن داشته باشد، محصول عملکرد اروپایی ها در ادامه سال 2020 و 2021 خواهد بود که کاخ سفید یک بار دیگر سیاست های خود را در قبال اروپا تنظیم و اجرایی خواهد نمود. اروپایی ها از اینکه امریکا برجام را ترک کرد و در بعضی تعهدنامه های بین المللی دیگر هم غیرمسئولانه عمل و آنها را فسخ کرد، دل پری دارند اما از ضعف آنها نیز همین بس که حتی نتوانسته اند از همین مسأله چماقی بسازند و بر سر امریکایی بکوبند که سیاست های رئیس جمهوری اش حتی با هم حزبی های خودش نیز همخوانی ندارد. اروپایی ها ابتدا باید یک منشور کاری جدید برای خود بنویسند و با تأکید بر تجدد وحدت بین خود به راه هایی وارد شوند که برای تک تک شان سودمند باشد و هم رفتارشان قاره ای را جلوه گر نگردد که در آن هر چیزی یافت می گردد الا وحدت عمومی بین کشوری و مابین ملت ها.

الکساندر سوروس، عضو ارشد بنیاد جوامع آزاد:

برای بایدن هم اروپا موضوع اول نیست

هایکو ماس، وزیر خارجه فعلی آلمان در اجلاس اخیر سیاستگذاری های خارجی اروپا گفت، برای اروپایی ها بیش از آنکه پیروزی یا شکست جو بایدن در انتخابات ماه نوامبر امریکا مهم باشد، باید تنش زدایی در سطح قاره خودشان اهمیت داشته باشد. شکی نیست که پس از حدود چهار سال مجادلات خاتمه ناپذیر ترامپ با اروپایی ها که حتی سبب خروج امریکا از پیمان پاریس شد، بایدن درصورت پیروزی دست به حرکاتی 180 درجه متفاوت با او خواهد زد و پشت میز مذاکره با سران قاره سبز در زمینه های مختلف خواهد نشست اما سؤال اساسی این است که آیا تشدید یا تمدید روابط با اروپا از اولویت های امریکا خواهد بود؟ اگر به نظریه پردازی های هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه امریکا رجوع کنیم، می بینیم، چنین چیزی برای امریکای 2020 ضرورت زمانی ندارد. بایدن قطعاً از این قضیه خشنود است که ترامپ به سبب تندروی هایش از نظر اروپایی ها بشدت منفور است اما وقتی نزد خود فکر کند، می بیند چیزهای چندان بیشتری برای راه آمدن با اروپایی ها و اهالی قاره ای ندارد که خودشان نیز در تشخیص خوب و بد کارهایشان دچار اختلاف سلیقه عمیق اند. محتمل ترین اتفاق در صورت روی کار آمدن بایدن این است که امریکا با بسیاری از کشورهای رانده شده توسط ترامپ دیالوگ های تازه ای را بگشاید و پل های ویران شده پشت سر ترامپ را ترمیم و از نو تعبیه کند، اما این حدبیشتر کاری است که بایدن در قبال قاره ای خواهد نمود که اینک نقش استراتژیک و لجستیکی اش حتی از قدرت های شرق آسیا کمتر به نظر می رسد. ضعف مفرط امریکا در برخورد با شیوع کرونا در این کشور که بسیاری از اتباع اروپایی ساکن این کشور را به کام مرگ کشانده، اروپا را به درجه ای از نفرت از امریکا رسانده که لا اقل در سطح همین قاره کم سابقه است. اما وقتی به جنبه های مالی قضایا فکر کنیم و سقوط مالی شرکت های الکترونیکی و تجاری نامدار اروپا در سنوات اخیر را مبنای رایزنی خود قرار بدهیم، می بینیم امریکای ترامپ اصلاً به سقوط صندلی خود از منظر اروپایی ها بها نمی دهد، زیرا می داند گام هایش به سمت آینده، از درون اروپا عبور نمی نماید.

جوزف اس نای جونیور، کارشناس ارشد دانشگاه هاروارد:

همه دشواری های ترامپ نبودن

بسیاری از تحلیلگران معتقدند نظم لیبرال و آنچه وحدت غرب شرق نامیده می گردد، پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در امریکا و ارتقای هرچه بیشتر چین در معادلات سیاسی و مالی، تبدیل به مزرعه ای بی محصول و ملکی متروک شده است اما اگر جو بایدن هم به ریاست جمهوری امریکا برسد، چنین چیزی را بسرعت و بشدت تغییر نخواهد داد. معضل کرونا و قربانیان بی شمار آن یکی از عوامل سرنوشت ساز در هر کشوری است و بر نتیجه انتخابات بعدی امریکا هم تأثیر می گذارد. بنابراین وظیفه جو بایدن است که در صورت پیروزی در انتخابات سیاستی برای کاهش اثرگذاری این بیماری بیابد. اما به محض کمتر شدن قوای کرونا معضلات اساسی تری روبه روی بایدن 78 ساله صف آرایی خواهند کرد. بایدن ابتدا باید دل هایی را آرام کند که به خاطر به قتل رسیدن جورج فلوید خون شده است. در ماه های نخست ورود احتمالی بایدن به کاخ سفید نه کسی از او یک مهندسی تازه در روابط با چین را می خواهد و نه طراحی برنامه های نوین برای عقب راندن مکانیسم های مخفی و مرموز ولادیمیر پوتین را. بایدن باید ابتدا ثابت کند که برخلاف ترامپ یار و همسوی نژادپرستان امریکا نیست و یک اصلاحات اساسی را در ساختار پلیس این کشور مدیریت و اجرا کند. اما سوابق و تاریخ می گویند دموکرات ها توان این کار را ندارند و ملایم تر از آن هستند که بتوانند دست به تغییر ساختار سنتی پلیس امریکا بزنند. بایدن پس از رها شدن از این مسئولیت های اولویت دار باید مقوله ترسیم مجدد روابط امریکا با چین، روسیه و کره شمالی را در ردیف اجرا بگذارد. اما ابتدا باید پاسخ این سؤال بنیادین را بیابد که در نظم نوین دنیای کدام کشور واقعاً چپ گرا و کدامین رژیم ها اهل معامله هستند. بایدن حتی در بحث های مالی نیز به شیوه هایی بسیار متفاوت با ایام ترامپ برای معامله با شرقی ها و بویژه چین، دو کره و ژاپن محتاج است، زیرا تعرفه های سنگین ترامپ روی کالاهای شرق آسیایی هم باعث کاهش رونق این کالاها نشده است. بایدن در کمپین های تبلیغاتی اش می تواند تا سرحد امکان از سیاست های مالی ترامپ انتقاد کند اما وقتی زمان ترسیم و اجرای نقشه هایی جدید و متفاوت برسد، با این سؤال مهم روبرو خواهد بود که انتخاب هایش باید چه باشد که وی را از ترامپ تفکیک کند. در این هنگام است که او در عمل با دهلیزهایی روبرو خواهد شد که همه رؤسای جمهوری سنوات اخیر امریکا را به سوی خطوطی نسبتاً مشابه سوق داده و فقط بر اساس دموکرات یا جمهوریخواه بودن از شدت آنها کاسته یا بر آنها افزوده است.

اندروشنگ، استاد روابط بین الملل دانشگاه هنگ کنگ:

منجلاب سیاست خارجی امریکا، کار کیست؟

در کتاب پرفروش اخیر جان بولتون، بر این نکته تأکید شده که هرگونه سیاستگذاری دونالد ترامپ در زمینه روابط با خارجی ها، بر اینکه طرف مقابل تا چه میزان سود مالی برای واشنگتن دارد، راسخ شده است. اما پرسش بی پاسخ مانده اصلی این است که منجلاب فعلی امریکا، محصول همین نگرش بوده است یا محصول سال ها کجروی رؤسای جمهوری قبلی امریکا و اولویت بندی های سیاسی آنان و نوع نگاه امریکا به مناسبات دنیای؟ شکی نیست که نوع رهبری ترامپ انحصارگرایانه و بیمارگونه است و او گاه از کسانی هیولا می سازد که اتفاقاً چیزی بیشتر از یک بره نیستند. اما باید دید بایدن نیز با بستر فکری ای که آبشخور آن از نظام های بیش از حد محافظه کارانه باراک اوباما و بیل کلینتون می آید، چه میزان صلاحیت برای برقراری نظامی معقول تر و کارآمدتر را دارد؟ ترامپ هر چیزی را که به گمان خودش و مشاوران اندکش برای سیاست امریکا ناباب می انگارد، ریشه کن می نماید. اما بایدن نیز به عنوان مرد دوم امریکا در نظام هشت ساله باراک اوباما، نماینده طرز نگرشی بود و هست که از هرگونه کار صریح و ضربتی حتی اگر منافع کشورش در آن نهفته باشد، رویگردان است و تا ضمانتی صددرصد در خصوص بهبودی امور نبیند از هر ریسکی دوری می نماید و این در مناسبات فعلی دنیا که در آن هیچ چیز همانی نیست که به نظر می رسد و هر چیز ظاهراً ایمنی می تواند مرگبار باشد، نوعی خودزنی است. ترامپ در سه سال و هفت ماه اخیر حتی اعضای کابینه خود را نیز ده ها بار قلع و قمع نموده اما لا اقل در حوزه های تحت رهبری اش نوعی قاطعیت ولو بیمارگونه داشته است. حال آنکه دولت احتمالی بایدن با همان سؤال و ابهام قدیمی عجین شده با دموکرات ها روبرو خواهد شد که چه بکنیم تا همه طرف های مناقشه بین المللی را با خود یار کنیم تا بازنده هیچ یک از آنها نباشیم. در دنیا فعلی که زمانه آدم های تندرو و اهل ریسک و حتی یکسونگر است، این مرامنامه هیچ منفعتی ندارد. ترامپ متهم به استفاده از نیروهای خارجی و بویژه اهرم های روسی در راه فتح انتخابات امریکا شده اما واقعیت امر این است که روح محافظه کارانه دموکرات هایی مثل بایدن و اوباما به قدری شکننده است که حتی نمی توانند از سایر عناصر کج و نادرست رایج در انتخابات غربی ها نیز وسیله ای برای پیروزی خود بسازند.،ایران

گروه ساختمانی ابان: گروه ساختمانی آبان: مجری بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت میباشد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 101404

به "دیپلماسی امریکا در دنیا پساترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی امریکا در دنیا پساترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید