دولت گوآتمالا بازرس مبارزه با فساد سازمان ملل را ممنوع الورود کرد

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس یک کمیسیون وابسته به سازمان ملل که مامور تحقیقات درباره فساد در گوآتمالا گردیده بود، از ورود به این کشور منع شد.

دولت گوآتمالا بازرس مبارزه با فساد سازمان ملل را ممنوع الورود کرد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تحول بعد از آنکه جیمی مورالس، رئیس جمهور گوآتمالا خاطرنشان کرد که حکم انجام ماموریت این کمیسیون را تمدید نمی نماید با مشکل روبرو گردیده است.

دولت گوآتمالا در بیانیه ای خاطرنشان کرد، تصمیمش در این زمینه را به دبیرکل سازمان ملل اعلام نموده و از او تقاضا نموده یک جایگزین برای ایوان ولاسکوئز، رئیس این کمیسیون معرفی کند.

ولاسکوئز به همراه تعدادی از دادستان های گوآتمالا اقدام به طرح چندین پرونده تحقیقات سطح بالای ضد فساد علیه چند مقام گوآتمالایی از جمله مورالس نموده بود.

در بیانیه دولت گوآتمالا ولاسکوئز شخصی خوانده گردیده که به نظم و امنیت عمومی حمله می نماید و وضعیت حاکمیت، عدالت، صلح و نهادهای این کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

ولاسکوئز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که از این تصمیم اطلاع پیدا نموده هرچند که اظهارنظرهای بیشتر پیدا نکرد.

او که اصالتا کلمبیایی است اخیرا به واشنگتن سفر نموده بود تا نشست هایی را درباره عملکرد و فعالیت کمیسیون تحت امرش به نام کمیسیون بین المللی مبارزه با فرار از مجازات در گوآتمالا داشته باشد.

این در حالی است که در عرض چند ساعت بعد از اعلام این تصمیم دولت گوآتمالا، چهار مورد شکایت قضایی نزد دادگاه عالی این کشور ثبت شد تا این تصمیم را خنثی نموده و نگذارند که ولاسکوئز ممنوع الورود گردد.

گابریل اورلانا، وزیر امور خارجه سابق گوآتمالا در مصاحبه ای رادیویی گفت: مورالس با این اقدامش مرتکب یک اشتباه سیاسی جدی گردیده است.

در عین حال یک منبع دیپلماتیک به آسوشیتدپرس گفت، گروهی از سفرا در گوآتمالا یک نشست اضطراری تشکیل دادند تا پاسخ خود به این حرکت را آنالیز نمایند.

نورما تورس، یک نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز این اقدام را تلاشی فاحش به منظور فرار از تعقیب قضایی و مجازات به اتهام فساد دانست.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 2428

به "دولت گوآتمالا بازرس مبارزه با فساد سازمان ملل را ممنوع الورود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت گوآتمالا بازرس مبارزه با فساد سازمان ملل را ممنوع الورود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید