دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد؛ رشد 86.2 درصدی متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران

به گزارش مجله سرگرمی، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در بهمن 97، 10 میلیون و 70 هزار تومان بود که نسبت به پارسال 86.2 درصد رشد داشته است.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد؛ رشد 86.2 درصدی متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران

به گزارش ، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گزارش تحلیلی تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه 97 را منتشر کرد که بر اساس این گزارش، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در بهمن ماه، 10 میلیون و 70 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل 2.10 درصد و نسبت به بهمن ماه سال گذشته 86.2 درصد رشد داشته است.

این گزارش می افزاید: رشد قیمت مسکن در پایتخت از ابتدای سال 96 شروع شد و در نیمه دوم سال گذشته این افزایش، شدت یافت، اما از اردیبهشت امسال روند صعودی قیمت مسکن شتاب گرفت به طوری که این شاخص ماهانه 7 تا 8 درصد رشد داشت و بالاترین نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در امسال به مرداد ماه با نرخ 9.3 درصد اختصاص یافت.

بنا بر آنچه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن اعلام نموده است، روند رشد ماهانه قیمت مسکن در نیمه دوم سال 97 روند کاهشی در پیش گرفت به گونه ای که در دی ماه نسبت به ماه قبل از آن (آذر) 1.5 و در بهمن ماه نسبت به دی ماه امسال 2.9 درصد رشد داشت.

بازسازی 270 محله با بضاعت شرکت باز آفرینی شهری تناسب ندارد/وام نوسازی 50 میلیون تومانی مسکن با نرخ 9 درصد

همچنین وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است رشد نقطه به نقطه قیمت واحد مسکونی در تهران در ماه های دی و بهمن (نسبت به ماه های مشابه سال گذشته) به ترتیب 90 و 86.2 درصد بوده است.

مقایسه افزایش قیمت با تعداد معاملات نشان می دهد علی رغم افزایش جهشی قیمت مسکن، تعداد معاملات افت داشته و در نیمه دوم امسال روند کاهشی معاملات مسکن، قابل ملاحظه بوده است به گونه ای که تعداد معاملات در 11 ماه نخست سال 97 نسبت به 11 ماه سال گذشته 31.6 درصد کاهش داشته است.

همچنین در بهمن ماه امسال منطقه 1 تهران با میانگین قیمت 21 میلیون و 620 هزار تومان، بالاترین میانگین قیمتی در تهران را به خود اختصاص داد و کمترین نرخ این شاخص به منطقه 18 با متری 4 میلیون و 570 هزار تومان اختصاص یافته است.

علاوه بر این، واحد های با سن بنای کمتر از 5 سال با میانگین قیمتی 10 میلیون و 990 هزار تومان گران ترین واحد های معامله شده بود و واحد های مسکونی با سن 16 تا 20 سال با متوسط قیمت 8 میلیون و 670 هزار تومان ارزان ترین واحد های خرید و فروش شده در ماه های گذشته بوده است.

در بهمن امسال 9531 فقره مبایعه نامه به امضا رسید که نسبت به دی ماه، رشد 38.8 درصدی داشت، ولی نسبت به بهمن ماه سال گذشته رشد 49 درصد را تجربه نموده است. با این حال منطقه 5 تهران با 1179 فقره معامله مسکن، بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داد و کمترین تعداد معاملات نیز به منطقه 19 با 60 فقره معامله اختصاص یافته است، به این ترتیب منطقه 5 تهران به تن هایی 46.7 درصد کل معاملات مسکن اجرا شده در بهمن ماه را به خود اختصاص داد.

بنا بر آنچه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است، پرطرفدارترین واحد های مسکونی در ماه گذشته به واحد های با سن کمتر از 5 سال با 39.1 درصد و کم طرفدارترین واحد ها نیز خانه های زیر 20 سال بود که سهم معاملات این واحد ها از بازار مسکن در ماه گذشته 11.3 درصد بود. به طور کلی 57.8 درصد از معاملات واحد های مسکونی به خانه های زیر 10 سال تعلق داشته است.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 16786

به "دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد؛ رشد 86.2 درصدی متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد؛ رشد 86.2 درصدی متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید