دستور ترامپ به شرکت های امریکایی برای خروج از چین

به گزارش مجله سرگرمی، در شرایطی که امریکایی ها، چینی ها و حتی جامعه جهانی برای گشایشی در جنگ تجاری واشنگتن - پکن بی صبرانه لحظه شماری می نمایند، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در یک پست توئیتری جنجالی به کمپانی های امریکایی مستقر در چین دستور داد، کسب و کار خود در چین را تعطیل نمایند و به امریکا بازگردند.

دستور ترامپ به شرکت های امریکایی برای خروج از چین

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش سایت شبکه خبری سی ان ان، روز آدینه ترامپ در پیغام توئیتری خطاب به کمپانی های امریکایی مستقر در چین نوشت: ما نیازی به چین نداریم و حتی بدون این کشور اوضاع مان بهتر خواهد بود. بسرعت به دنبال جایگزینی برای چین باشید. در پی این توئیت ترامپ و البته تشدید جنگ تجاری واشنگتن - پکن در روز آدینه، شاخص کمپانی های مهم حاضر در بورس امریکا بشدت سقوط کرد و به عنوان نمونه شاخص داو جونز شاهد سقوط 2.4 درصدی بود. شاخص کمپانی های فناوری حتی بیشتر از این هم سقوط کرد. اپل که با هدف کاهش هزینه ها بعضی کارخانه های خود را در چین احداث نموده، روز آدینه را با سقوط 4 درصدی سپری کرد. این اتفاق ها باعث شد فدراسیون ملی مشاغل امریکا به توئیت ترامپ واکنش نشان دهد و با صدور بیانیه ای دستور رئیس جمهوری به شرکت ها برای خروج از چین را غیرمنطقی توصیف کند. در بیانیه این فدراسیون آمده است: سال هاست کمپانی ها در حال توسعه شرکت های زنجیره ای خود در چین هستند اما پیدا کردن منابع جایگزین کاری زمان بر و هزینه بر است که سال ها طول می کشد. این غیرمنطقی است که از کمپانی های امریکایی بخواهی از دومین اقتصاد برتر دنیا خارج شوند.

البته روز آدینه تنها چیزی که باعث به هم ریختن اوضاع اقتصاد امریکا شد توئیت جنجالی ترامپ نبود و وزارت خارجه چین هم در واکنش به اقدام هفته گذشته ترامپ در اعلام تعرفه های جدید، بیانیه ای صادر و بیان کرد، پکن از اول سپتامبر تعرفه های تلافی جویانه 5 یا 10 درصدی را بر 75 میلیارد دلار از کالاهای امریکایی اعمال می نماید. همچنین این کشور میخواهد تعرفه بر واردات خودرو و قطعات خودرو از امریکا را از سر بگیرد. تعرفه بر واردات خودرو 25 درصد و بر قطعات خودرو 5 درصد خواهد بود و از 15 دسامبر اجرایی می گردد. تعرفه های جدید چین صادرات 5 هزار و 78 کالای امریکایی شامل سویا، قهوه، غذاهای دریایی و نفت خام را تحت تأثیر قرار می دهد. چند ساعت پس از آن، ترامپ در توئیتر بیان کرد، از اول اکتبر تعرفه 25 درصدی بر 250 میلیارد دلار از کالاهای چینی را به 30 درصد افزایش خواهد داد. علاوه بر این، تعرفه ها بر 300 میلیارد دلار باقیمانده از کالاهای چینی که قرار بود از اول سپتامبر 10 درصد باشد، 15 درصد خواهد بود. اتاق بازرگانی امریکا که حامی منافع بیش از 3 میلیون شغل در امریکاست روز آدینه از چین و امریکا خواست به میز مذاکره برگردند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 38292

به "دستور ترامپ به شرکت های امریکایی برای خروج از چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور ترامپ به شرکت های امریکایی برای خروج از چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید