خبرنگاران کرونا و سهم برجسته بازاریان و اصناف استان مرکزی

به گزارش مجله سرگرمی، اراک - خبرنگاران - کرونا ویروس با سیطره برهمه ابعاد جامعه به ویژه اقتصاد این بخش مهم را جولانگاه خود قرار داده اما بازاریان و اصناف استان مرکزی با وجود مسائل و چشم دوختن به دسترنج شب عید، ضمن همراهی با دولت کرکره ها را پایین کشیدند تا سهم خود را از مسوولیت اجتماعی ادا نمایند.

خبرنگاران کرونا و سهم برجسته بازاریان و اصناف استان مرکزی

بروز پدیده کرونا ویروس همه بخش های مالی کشور را درگیر نموده و در این میان رکود حاکم و برهم خوردن چرخه عرضه و عدم حضور در واحدهای صنفی با هدف کمک به کاهش کرونا، خرده فروشان و اصناف استان مرکزی از جمله شهر اراک با بحران روبرو نموده اما این حجم مسائل سبب نشده تا اصناف و بازاریان از همراهی مردم در شکست کرونا بازبمانند.

اصناف و بازاریان همیشه یکی از بازوان دولت و حکومت در تاریخ ایران بوده است و در حافظه تاریخی به یاد است آنان از دوران مبارزات با طاغوت تا جنگ تحمیلی و از دوران سازندگی تا حمایت از مردم زلزله و سیلزده حمایت خود را قطع نکردند و اکنون این بخش کمک رسان، خود احتیاجمند حمایت هستند و از دولتمردان می خواهند تا در دوران پساکرونا دست آنان را بگیرند تا زمین گیر و مستاصل نشوند.

همراهی اصناف و بازاریان استان مرکزی در شکست کرونا

رییس اتاق اصناف استان مرکزی گفت: شیوع ویروس کرونا به همه بخش ها و از جمله شریان مالی آسیب وارد نموده و کسبه و بازار را به حد نابودی رسانده و اقتصادهای خرد را مکوششی نموده اما این مسائل مانع از آن نشده تا این قشر پیشرو از همراهی با مردم بازبمانند.

جمشید زند اضافه نمود: اصناف، بازاریان و کسبه در اوقات خاتمهی سال امید به روزهای طلایی فروش و درآمد داشتند که با شیوع کرونا و نامساعد شدن شرایط، دست از کسب و کار کشیدند و اینک با شوک عظیم مالی روبرو شده اند.

وی گفت: شیوع کرونا همه صنوف را درگیر نموده و به اقتصاد آسیب جدی وارد نموده است اما بعضی صنوف مانند رستوران داران، مجتمع های اقامتی، قهوه خانه ها، تالارداران، اغذیه فروشی ها، آرایشگاه ها و دست فروشان بیش از سایر بخش ها دچار خسارت شده و تا ورشکستگی چند قدم فاصله دارند اما اینها به معنای همراهی با مردم و حاکمیت و اقدام متقابل برای شکست کرونا است.

رییس اتاق اصناف استان مرکزی گفت: بیشتر کسبه و بازاریان مستاجر هستند و باید از محل درآمد حق اجاره را پرداخت نمایند و نیز بتوانند اقساط بانکی را بپردازند که با نداشتن فروش در روزهای خاتمهی سال به طور قطع زمین خواهند خورد.

زند اضافه نمود: دولت با حمایت جدی از صنوف و پرداخت تسهیلات بلاعوض و استمهال مالیات و حذف عوارض شهرداری می تواند به رونق مالی جامعه کمک کند.

وی گفت: امید اصناف در شروع سال جدید به برگزاری نمایشگاه بهاره بود اما شرایط شیوع بیماری این فرصت را هم از اصناف و خرده فروشان گرفت.

رییس اتاق اصناف استان مرکزی گفت: شیوع این بیماری تمام امورات و کارهای مردم از طرح های عمرانی گرفته تا مدارس و دانشگاه ها و کسب و کارها را متوقف نموده و یا به حالت نیمه تعطیل در آورده است.

مصوبات قرارگاه زیستی استان مرکزی توسط بازارایان به بهترین وجه ممکن اجرایی شد

مسوول اجرایی هیات امنای بازار اراک نیز گفت: بازاریان اراک مصوبه پدافندزیستی استان مبنی بر تعطیلی اصناف در مقابله با ویروس کرونا را با وجود خسارت فراوان اجرا کردند و حفظ سلامتی شهروندان را بر درآمد مطلوب در شب عید ترجیح دادند.

علیرضا عسگری هزاوه ای اضافه نمود: قطع زنجیره ابتلا به کرونا زمانی محقق می گردد که همگان در هر حرفه و رسته ای همکاری نمایند در غیر این صورت کوشش ها موثر نخواهد بود و کسبه با علم بر این مهم تنها منبع درآمد خود را تعطیل کردند.

وی گفت: کسبه و بازاریان در همه شرایط از جمله جنگ، سیل و زلزله به مردم مناطق آسیب دیده کمک نموده اند و اکنون که خود دچار خسارت شده اند شایسته است دولت بسته حمایتی برای آنان پیش بینی کند.

مسوول اجرایی هیأت امنای بازار اراک گفت: سال 98 نه تنها خسارت شیوع بیماری بلکه شرایط بد مالی باعث شد تا کسبه و اصناف با مسائل نقدینگی روبرو شوند و این شرایط باعث شده تا چشم انتظار همراهی دولت باشند.

عسگری هزاوه ای اضافه نمود: معافیت مالیاتی یک ساله کسبه، تسهیل قوانین چک های برگشتی و همکاری شهرداری در کاهش عوارض از جمله حمایت هایی است که می تواند از شدت خسارت کسبه و اصناف بکاهد.

وی گفت: با شیوع ویروس کرونا نگرانی خرده و دست فروشان بیش از سایر کسبه است زیرا تنها یک منبع درآمد دارند و باید به این قشر بیش از سایر کسبه کمک گردد.

برگه های قطعی مالیات کسبه را صادر نکنید

یکی از کسبه اراک به خبرنگاران گفت: از سازمان امور مالیاتی انتظار است برگ های قطعی مالیات کسبه را صادر نکند و با حفظ مشتری مداری به خواسته کسبه احترام بگذارند و به علت شرایط اضطراری سال جاری در سال 99 همراهی بیشتری داشته باشند.

محسن فارسیجانی اضافه نمود: فشار بر خرده پاها باید کم گردد و مالیات را از شرکت های وارد نماینده که همچنان فعال هستند بگیرند زیرا این بخش در شرایط فعلی دچار کمترین آسیب شده اند.

وی گفت: 2 فرزند محصل و یک فرزند دانشجو دارم که برای تامین مایحتاج زندگی آنان تا به امروز با قناعت کردن امورات زندگی سپری شده است اما با شرایط فعلی و درآمد ناچیز، سال خوبی را شروع نخواهیم کرد.

یکی از زنان خرده فروش در بازار هفتگی اراک گفت: تنها محل درآمدم به عنوان زن سرپرست خانوار با 2 فرزند، فروش لوازم بهداشتی آرایشی است که هر روز هفته در قسمتی از شهر بساط می کنم.

مریم فراهانی اضافه نمود: با تعطیلی بازار هفتگی در اراک عملا بیکار شده ام و با توجه به توصیه برای درخانه ماندن به نان شب و تامین احتیاج اولیه فرزندانم محتاجم و از دولت درخواست عاجزانه دارم که به قشر ما بسته حمایتی تعلق بگیرد.

وی گفت: سال 98 درآمد مالی خوبی نداشتم و امید بر این بود که در خاتمه سال مردم خرید بیشتری داشته باشند و درمقابل درآمد ما هم افزایش یابد که با شرایط بهداشتی کنونی این امید برباد رفت.

کرونا، ویروس شایعی است که هرسال زمستان با علایم سرماخوردگی مشاهده می شد، اما از سال 2002 این ویروس جهش ژنتیکی داشته و ابتدا خود را با بیماری سارس، پس از آن مرس و در حال حاضر به شکل کووید 19 نشان داده که با دوره نهفتگی 2 تا 14 روز و با تظاهراتی نظیر تب بالا، سرفه،تنگی نفس، سردرد و گاهی با اسهال و استفراغ همراه است.

wallpaper7.ir: مجله تصویر و سرگرمی | مجله آموزشی با سرگرمی گرافیستها و کاریکاتوریست ها

asiaro.ir: تور آسیایی ارزان | تور ترکیبی آسیایی | تور ترکیبی جنوب شرق آسیا

pariha.com: پریها | اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما

منبع: ایرنا
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 78058

به "خبرنگاران کرونا و سهم برجسته بازاریان و اصناف استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا و سهم برجسته بازاریان و اصناف استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید