خبرنگاران پرونده کشتی های رافائل و پرسپولیس برای ثبت ملی تکمیل شد

به گزارش مجله سرگرمی، بوشهر- خبرنگاران- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: پرونده 2 کشتی رافائل و پرسپولیس موجود در این استان برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل شده است.

خبرنگاران پرونده کشتی های رافائل و پرسپولیس برای ثبت ملی تکمیل شد

محمدحسین ارسطو زاده روز سه شنبه به رسانه ها اعلام نمود: کشتی رافائل با 60 متر طول در سال 1976 میلادی از کشور ایتالیا خریداری و برای نخستین بار در بندر بوشهر پهلو گرفت و مردم آن را به نام تایتانیک ایران می شناختند.

وی ادامه داد: این کشتی اقیانوس پیما دارای 6 استخر برای بچه ها و 750 سوییت برای اسکان مسافران بود و با ظرفیت یکهزار و 800 نفر به دریانوردی می پرداخت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس و سال 62 کشتی رافائل با چند موشک رژیم بعث صدام حسین مورد اصابت قرار گرفت و بخش عمده ای از تاسیسات این کشتی آسیب دید و برای همیشه به زیر آب رفت و اکنون به عنوان زیستگاه آبزیان در عمق آب های ساحلی بندر بوشهر زمین گیر است.

ارسطو زاده اضافه کرد: کشتی پرسپولیس یا آنچنان که در دوره قاجار مصطلح بود جهاز پرسپولیس نیز به عنوان نخستین ناو جنگی مدرن نیروی دریایی ایران در دوره ناصرالدین شاه از بندر برمر آلمان خریداری و راهی بندر بوشهر شد.

وی بیان نمود: در زمان حاضر کشتی پرسپولیس در محوطه پیرامون موزه منطقه ای خلیج فارس واقع شده است و برنامه ریزی بازسازی این کشتی در سال جاری در دستور کار است.

ارسطوزاده ادامه داد: ثبت آثار و ایجاد پشتوانه قانونی این امکان را می دهد تا بهتر برای حفاظت آثار تصمیم گیری شود.

استان بوشهر هم اکنون 406 اثر تاریخی فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسانده که از شمار 69 اثر ناملموس و معنوی و هفت اثر طبیعی است.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 91108

به "خبرنگاران پرونده کشتی های رافائل و پرسپولیس برای ثبت ملی تکمیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پرونده کشتی های رافائل و پرسپولیس برای ثبت ملی تکمیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید