خبرنگاران لغو معافیت های مالیاتی، بیشتر از کرونا به صنایع دستی آسیب می زند

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران- یک کارشناس حوزه میراث فرهنگی با اشاره به پیشنهاد حذف ماده 142 قانون مالیات های مستقیم گفت: این ماده تنها نمونه حمایت دولت از صنایع دستی است و حذف آن اتفاق بدی است و می تواند بیشتر از کرونا به این صنعت آسیب بزند.

خبرنگاران لغو معافیت های مالیاتی، بیشتر از کرونا به صنایع دستی آسیب می زند

حجت الله مرادخانی در دومین نشست از سلسله پیش نشست های همایش ملی پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا با موضوع شرایط هنرهای سنتی و صنایع خلاق در شرایط همه گیری کرونا (چالش ها و راهکارها)،که در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار گردید، اشاره ای گذرا به آخرین گزارش شرایط شناسی اقتصاد صنایع خلاق و شرایط صادرات این صنایع در جهان با استناد به گزارش ماه مارس 2018 آنکتاد کرد و گفت: این گزارش نکات و تحلیل های قابل تأملی را ارائه می نماید که برای شناخت شرایط صنایع خلاق کشور خود مفید است.

وی اضافه نمود: این گزارش نشان می دهد بازار جهانی صنایع خلاق فرایند روبه رشدی داشته است. در بازه زمانی 2008 تا 2015، توجه کشورهای درحال توسعه به صنایع خلاق بیشتر از کشورهای توسعه یافته بوده است. در این سال ها کشورهایی مثل چین، هنگ کنگ، مالزی، مکزیک و ... توانسته اند صدر صادرات صنایع خلاق را به خود اختصاص دهند. البته 10 کشور برتر جهان نیز ازجمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، سوئیس، بلژیک و ... نیز به این مقوله توجه داشته اند و این نشان می دهد این کشورها با وجود دارا بودن همه موارد پیشرفت، به عرصه صنایع خلاق و رشد و صادرات آن آمده اند. ایران به جهت زیست بوم متنوع خود از این حیث قابلیت های خاصی دارد. ایران، چین و هند به عنوان سه کشور برتر صادرنماینده صنایع خلاق در جهان شناخته شده اند و به لحاظ تنوع و حجم فراوری ظرفیت های بالقوه ای دارند اما واقعیت در خصوص ایران چیز دیگری است و براساس مدارک و شواهد موجود، در میان 10 کشور برتر صادرنماینده این صنایع در جهان، جایی ندارد.

مرادخانی برای درک بهتر شرایط ایران در این عرصه، به مختصات چین و هند و نیز کشور ترکیه اشاره نمود و توضیح داد: این کشورها بیشتر در زمینه محصولات طراحی منزل و صنایع دستی فعالیت می نمایند و به نفع بازار سهل الوصول و در دسترس آسیا، بازارهای اروپا و آمریکا را کنار زدند. او در خصوص شرایط ایران اضافه نمود: با وجود باور جهانی مبنی بر داشتن رتبه اول در صدور صنایع دستی، مطابق گزارش آنکتاد، در سال های 2012، 2013 و 2014، هیچ عددی در متن این گزارش برای ایران به ثبت نرسیده است و این برای کشوری مثل ایران جای تأسف دارد. نکته ای که باید به آن اشاره نمود، این است که کشورهای پیشرفته جهان با اینکه به لحاظ صنایع فراوریی و هم به لحاظ تکنولوژیکی موقعیت استراتژیکی دارند، با این حال از بحث فراوریات بومی، فراوریات سنتی و صنایع خلاق خود غافل نشده اند، چرا که اهمیت آن به لحاظ مباحث اجتماعی و فرهنگی برای آنها مسجل است.

مشاور اسبق معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه کرونا ضربات جدی تری به این عرصه وارد نموده، گفت: ضربات کرونا بر حوزه صنایع خلاق را در سه بخش می توان بیان کرد. چالش هایی که در عرصه فراوری به این حوزه وارد شده است، شوک در حوزه فروش و مسائل در بخش آموزشی- ترویجی. کارگاه های فراوریی در سراسر ایران بالأخص کارگاه های فراوریی گروهی به طور مطلق تعطیل شده اند.

وی اضافه نمود: هزینه های نگهداری، بیمه، حقوق کارگران، مالیات و ... به همه این کارگاه ها تحمیل شد بدون اینکه یک رویکرد حمایتی از آن ها وجود داشته باشد. بخش فروش نیز که به طور معمول ماه های آخر سال پیک فروش صنایع دستی بود، سال جاری به طور کلی لغو و فروشگاه ها، بازارچه های دائمی و موقت و نمایشگاه های محلی بسته شدند. بحث های آموزشی آکادمیک چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی نیز تعطیل شدند اما فرصتی که پیش آمد این بود که هنرمندان به سراغ شبکه های اجتماعی رفتند و توانستند آموزش های خود را در فضای مجازی قرار دهند. به نظر می رسد که این یک واقعیت است که هنرمندان باید برای خود یک برنامه ریزی و سرمایه گذاری داشته باشند و اگر یک پایگاه به شکل یک صفحه مجازی داشته باشند، قطعاً می تواند در آینده برای آن ها فروش خوب و سود مالی نیز داشته باشد.

سیر نزولی در صادرات فرش

توسعه زیرساخت های مجازی توسط بخش دولتی، ایجاد شبکه های محلی، منطقه ای و ملی و جلوگیری از ملغی کردن معافیت های مالیاتی از جمله راهکارهایی بود که مرادخانی پیشنهاد کرد. وی با بیان اینکه حوزه صنایع دستی قبل کرونا نیز شرایط خوبی نداشت، در اشاره به مهم ترین چالش پیش روی این حوزه قبل از شیوع ویروس کرونا گفت: آخرین بحران و چالش که برای این عرصه پیش آمد، پیشنهاد حذف ماده 142 قانون مالیات های مستقیم بود که در آبان ماه ازسوی سازمان امور مالیاتی مطرح شد. در حال حاضر پیگیری نجات بخشی در این حوزه نشده و اگر این ماده حذف گردد، تنها آیتم حمایتی دولت از این حوزه حذف خواهد شد و اتفاق بسیار بدی برای شرایط صنایع دستی ایران رخ خواهد داد. به گونه ای که می توان گفت لغو معافیت های مالیاتی، بیشتر از کرونا به صنایع دستی آسیب خواهد زد.

در بخش بعدی برنامه، الهه ایمانی در ارتباط با موضوع فرش دستباف در شرایط کرونا به ایراد سخن پرداخت و گفت: به طور کلی در شرایط بحران، آسیب را هم در بخش عرضه و هم در بخش تقاضا داریم. در این شرایط، کاهش فروش در محصولات غیراساسی اتفاق می افتد و افراد به سمت کالاهای اساسی می فرایند تا بتوانند نیازهای اساسی خود را رفع نمایند. با شیوع ویروس کرونا، فرش دستباف واقعاً در معرض خطر جدی قرار گرفته و به همین دلیل ضروری است که راهکارهایی را برای کاهش آثار منفی فرش دستباف پیدا کنیم.

ایمانی با بیان اینکه شرایط اقتصاد صادرات فرش در دو دهه اخیر سیر نزولی داشته توضیح داد: سال گذشته میزان صادرات فرش ایران به 50 میلیون دلار رسید درحالی که در سال قبل آن، یعنی در سال 97، میزان صادرات 500 میلیون دلار بوده است. نمی توان گفت فقط تحریم ها دخیل بوده اند؛ اتفاقات زیاد دیگری در بخش مدیریت فرش افتاد و فراورینمایندگان و عرضه نمایندگان آن به دلیل ضررهای آن عقب نشینی کردند.

عضو هیأت علمی گروه فرش دانشگاه شیراز به فرصت های ایجادشده بعد از شرایط کرونا نیز اشاره و ارائه خدمات اینترنتی برای قالیبافان و بافندگان را ازجمله آن ها برشمرد و اضافه نمود: ویروس کرونا باعث شد بفهمیم که وضع موجود مدیریت فرش با علم روز به هیچ وجه هماهنگ نبوده است. در حقیقت کرونا منجربه فهم قابلیت های فضای مجازی و تجارت اینترنتی شد.

الهه ایمانی کارا بودن بازار اینترنتی از نظر وجود اطلاعات کامل، کاهش هزینه، افزایش سرعت و کیفیت خرید و مطرح نبودن حضور فیزیکی در آن را از جمله مزایای تجارت الکترونیکی برشمرد و در انتها پیشنهاد کرد: در شرایط بحران کرونا، از ادامه فراوری و عرضه فرش به روال سابق خودداری و سعی کنیم تا در فراوری، بازاریابی و مدیریت آن، تغییر روش ایجاد کنیم. همچنین با روش های جدید در مدیریت کسب وکار الکترونیکی آشنا شویم.

شیوا مارکت: جایی برای کسب آگاهی از اخرین تحولات مارکت های اقتصادی

منبع: ایرنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 92194

به "خبرنگاران لغو معافیت های مالیاتی، بیشتر از کرونا به صنایع دستی آسیب می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لغو معافیت های مالیاتی، بیشتر از کرونا به صنایع دستی آسیب می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید