خبرنگاران قریشی: پاکستان تلاش های دیپلماتیک برای لغو تحریم های ایران را آغاز کرد

به گزارش مجله سرگرمی، اسلام آباد - خبرنگاران - وزیر امور خارجه پاکستان روز شنبه ضمن ابراز همبستگی با ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا، نگرانی خود را نسبت به تداوم تحریم های اقتصادی ایران گفت و گفت: تلاش های دیپلماتیک اسلام آباد برای کمک به لغو این تحریم ها آغاز شده است.

خبرنگاران قریشی: پاکستان تلاش های دیپلماتیک برای لغو تحریم های ایران را آغاز کرد

شاه محمود قریشی در پیامی که لحظاتی پیش از جانب وزارت امور خارجه پاکستان مخابره و در اختیار دفتر خبرنگاران قرار گرفت، اضافه کرد: تحریم های مالی باعث بروز مسائل فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با کرونا شده و تا به امروز هزاران نفر به این بیماری مبتلا و صدها تن دیگر جان خود را از دست داده اند.

وی با تاکید بر سختی های پیش روی ایران ناشی از تحریم ها، از رایزنی ها میان رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر پاکستان و همچنین گفت وگوی خود با وزیر امور خارجه ایران خبر داد و گفت: امروز ملت ایران به دارو، دستگاه تنفس مصنوعی و سایر اقلام پزشکی و درمانی نیاز دارد اما تحریم های مالی به مانع بزرگی در جهت تامین این نیازها تبدیل شده است.

قریشی گفت: پاکستان به شدت از شرایط فعلی نگران است و ما معتقدیم که پیامدهای گسترش شیوع کرونا در ایران تنها محدود به این کشور نخواهد بود.

رایزنی ها با کشورهای 1+5 برای لغو تحریم ها

وزیر امور خارجه پاکستان گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور همسایه و برادر ماست و ما از شرایط فعلی که مردم ایران با آن روبرو هستند، کاملاً آگاه هستیم و در این زمان سخت در کنار ملت ایران قرار داریم.

وی اضافه کرد: ما از سفیران کشورهای 1+5 در اسلام آباد خواسته ایم که پیام عمران خان نخست وزیر پاکستان مبنی بر لغو فوری تحریم های ایران از سوی آمریکا را به پایتخت های خود ابلاغ کنند.

شاه محمود قریشی تاکید کرد: براساس رویکرد انسان محبت آمیز و تضمین سلامت مردم تحریم های مالی ایران باید لغو شود.

وی اضافه کرد: پاکستان با رویکرد انسان محبت آمیز تلاش های دیپلماتیک خود را برای کمک به لغو تحریم های ایران آغاز کرده است.

گفت وگوی قریشی با همتای آلمانی با موضوع تحریم ها

وزیر امور خارجه پاکستان امروز طی تماس تلفنی با همتای آلمانی خود در باره تحریم های مالی ایران و بحران کرونا بحث و مصاحبه کرد.

وی خطاب به هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت: تحریم های ایران باید لغو شود تا این کشور بتواند به شیوه موثر با ویروس کرونا مقابله کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان آمده است: وزیر خارجه آلمان با اشاره به ابتلای بیش از 20 هزار نفر در کشورش به کرونا و جان باختن 68 نفر، نسبت به شیوع کرونا در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت که موضوع لغو تحریم های ایران را در نشست هفته آینده وزیران امور خارجه گروه هفت و وزیران اتحادیه اروپا مطرح خواهد کرد.

همزمان با درخواست های مکرر جامعه جهانی برای لغو تحریم های غیرقانونی وضد بشری آمریکا علیه ملت ایران به ویژه در شرایط سخت و سرنوشت ساز فعلی، صدای های رسایی نیز از پاکستان به عنوان کشور همسایه شنیده شده و مطبوعات و روشنفکران پاکستانی همگام با مقام های عالی رتبه اسلام اباد بر لغو تحریم های ضدایرانی جهت مقابله موثر علیه ویروس کووید-19 تاکید دارند.

نخست وزیر پاکستان روز گذشته با ظالمانه توصیف کردن تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر خواستار لغو فوری این تحریم ها شده بود.

عمران خان تاکید کرد: من از جامعه جهانی می خواهم تا نقش خود را برای لغو تحریم های ظالمانه بر جمهوری اسلامی ایران ایفا کند زیرا این معضل سبب شده تا صدمه های انسانی ناشی از کرونا در این کشور افزایش یابد.

وزیران امور خارجه، بهداشت، امور مذهبی، هوانوردی و راه آهن پاکستان نیز از برجسته ترین مقامات ارشد دولت این کشور هستند که طی روزهای اخیر ضمن اذعان به سختی ملت ایران در مبارزه کرونا به دلیل تحریم های یکجانبه آمریکا، خواستار لغو فوری این تحریم ها شده و همزمان از جامعه جهانی نیز خواستند تا در این خصوص نقش آفرینی کند.

تا به امروز 20 هزار و 610 نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده، هزار و 556 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و 7 هزار و 635 نفر نیز بهبود یافته اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت وگو با روزنامه معتبر فولیا دی سان پائولو برزیل در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ایران دارای سومین آمار بالای مرگ و میر ناشی از کرونا است و برای رفع این مشکل، با مسائل دیگری هم روبه رو است. تحریم ها و انزوای مالی بر این شرایط چگونه تأثیر می گذارد؟ گفت: این تحریم ها منابع مالی ما، نه تنها ذخایر نفت بلکه بخش خصوصی ما را نیز تحت تاثیر قرار داده است. سیاست آمریکایی فشار حداکثری علیه ما، مانع صادرات ما می شود؛ بنابراین منابع کمتری برای سرمایه گذاری داریم.

وی گفت: ما یک کشور ثروتمند هستیم اما به دلیل تحریم ها منابع لازم را برای خدمت به مردم آسیب دیده دراختیار نداریم. حتی اگر توانایی مالی تهیه آن را داشته باشیم، تحریم ها مانع خرید دارو و تجهیزات می شود. محدودیت های بانکی و مالی اعمال شده مشخص نمی کند که شما کالاهای بشرمحبت آمیز خریداری می کنید یا خیر. هنگامی که یک بانک تصور می کند که انجام تجارت با ایران خطرناک است، به سادگی در را می بندد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 78517

به "خبرنگاران قریشی: پاکستان تلاش های دیپلماتیک برای لغو تحریم های ایران را آغاز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قریشی: پاکستان تلاش های دیپلماتیک برای لغو تحریم های ایران را آغاز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید