خبرنگاران زنگ خطر کرونا در سیستان و بلوچستان

به گزارش مجله سرگرمی، زاهدان - خبرنگاران- بی توجهی به عواقب گسترش کرونا بدنبال سفرهای نوروزی و کم اهمیت شمردن آن به دلیل طولانی شدن حضور این ویروس سبب شده تا بعضی افراد کمتر از قبل به رعایت نکات بهداشتی توجه نمایند و زنگ خطر این ویروس بار دیگر در سیستان و بلوچستان به صدا درآید.

خبرنگاران زنگ خطر کرونا در سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرنگاران، تصاویر متغیر رنگ های هشدار در سطح کشور هر بار در ایام تعطیلات چه تعطیلات نوروزی چه عیدهای مختلف و گاه حتی آخر هفته ها رو به تیرگی می رود، گویی برای بعضی از افراد جامعه این رنگین کمان آبی، زرد، نارنجی و یا قرمز هیچ تفاوتی ندارد و یا آنقدر از ماندن در خانه خسته شده اند که خطر ابتلا و گسترش ویروس کرونا را به جان می خرند تا جان و دل خسته را چند روزی صفایی بخشند و هوایی تازه نمایند.

حدود یک سال قبل کمی قبل تر از تعطیلات نوروزی هنگامی که تهیه ماسک و مواد ضدعفونی نماینده کمی سخت شده بود بسیاری از ما از عملکرد ضعیف مسوولان تا نبود امکانات و چه و چه گله داشتیم، اما تمام دردها هنگامی که برای مدت طولانی همراه آدم شوند به مرور زمان عادی یا به قول معروف سِر می شوند.

فرصت وقت گذاشتن برای اعضای خانواده را باید در این ایام غنیمت شمرد، دور هم بود و به حرف و دغدغه های یکدیگر گوش کرد، می توان در این روزهای نوروزی بجای گسترش ویروس و قرار دادن خود و دیگران در معرض خطر کمی بیشتر مراعات کرد و سال جاری را نیز سفر نرفت.

سیستان و بلوچستان که در اوایل نوروز شرایط آبی کرونا را داشت هم اینک در بخش های مسافرپذیر و دیدنی خود زنگ خطر زرد شدن را تجربه می نماید و ضرب آهنگ شیوع کرونا در آن افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اظهارداشت: با اضافه کرده شدن 26مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به 28 هزار و 313 نفر رسید.

دکتر محمد هاشمی شهری بیان نمود: هم اینک 69 بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان های سیستان و بلوچستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین 14 بیمار کرونایی در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان با اضافه کرده شدن 2 نفر جدید تا کنون به یکهزار و 183 نفر رسیده است.

وی اظهارداشت: از مردم عزیز تقاضا می گردد در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می فرایند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت نمایند.

هاشمی بیان نمود: از آنجایی که کشف راه های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می گردد ضروریست شهفرایندان تمام نکات بهداشتی را رعایت نمایند.

وی اضافه کرد: با وجود به ثمر نشستن طرح های پیشگیرانه و با وجود اینکه از فرایند کاهشی موارد ابتلا، موارد بستری و موارد فوت ناشی از بیماری راضی و خرسندیم اما بشدت نگران ورود استان به موج بعد همه گیری کرونا نیز هستیم.

زنگ خطر در چابهار به صدا در آمد

شهرستان های چابهار و کنارک در جنوبی ترین نقطه سیستان و بلوچستان واقع شده اند و به دلیل جاذبه های توریستی، دریایی زیبا و آب و هوایی مطبوع می توانند سالانه هزاران توریست و بیننده را به خود جذب نمایند.

چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی محسوب می گردد که این امر در اولین گام آب و هوایی بی نظیر را به این شهرستان داده است و در ایام نوروز و زمستان بهترین هوا را دارد.

اما این مزیت ها هم اینک بلای جان سلامتی در چابهار شده است به طوریکه شرایط کرونا در آن به رنگ زرد در آمده و اگر فرایند ورود توریست به آن ادامه یابد شرایط به نارنجی تبدیل خواهد شد.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه هفت هزار توریست طی 6 روز در هتل ها و مراکز اقامتی چابهار اسکان داشتند گفت: با توجه به تغییر شرایط کرونا از آبی به زرد در این منطقه از مردم می خواهیم سفرهای نورزی را به وقت دیگری موکول نمایند.

عدنان حسینی با اشاره به اینکه ستاد اجرایی خدمات سفر در منطقه آزاد چابهار قبل از نوروز 1400 تشکیل شد اظهارداشت: در این ستاد، برگزاری تمامی برنامه های توریستی را به مصوبات ستاد کرونا منوط کردیم.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه مسافران بر اساس سلامتی افراد پذیرش شدند بیان نمود: بر همین اساس، سفرهای ایمن و هوشمند در منطقه آزاد چابهار، قبل از تحویل سال شروع شد.

وی با بیان اینکه پیش از این، شرایط چابهار به لحاظ شیوع کرونا، آبی بود توضیح داد: به همین دلیل و با تصویب ستاد کرونا مقرر شد تعداد حداقلی از توریستان با رعایت پروتکل های بهداشتی به منطقه چابهار سفر نمایند و ضمن حفظ سلامتی خود بتوانند به برنامه توریستی شان هم برسند.

حسینی با اشاره به کاهش میزان توریستان پروازی بیان نمود: تا سوم فروردین ماه سال جاری 2 هزار و 313 نفر به وسیله هوایی وارد چابهار شدند.

وی گفت: رستوران ها و هتل های منطقه آزاد چابهار هم با رعایت موارد بهداشتی از مسافران و توریستان پذیرایی کردند و با همین شرایط طی مدت زمان یاد شده هفت هزار مسافر را در مراکز اقامتی چابهار پذیرش کردیم.

وی تاکید نمود: با توجه به شرایط شیوع کرونا، سعی کردیم در نیمه دوم تعطیلات نوروزی بیشتر موارد توریستی را به صورت برنامه های مجازی برگزار کنیم هرچند که قبل از شیوع کرونا، هرساله میزبان توریستان زیادی از نقاط مختلف کشور و دنیا بودیم.

حسینی عنوان نمود: جشنواره های نوروزی موسیقی محلی، خوشنویسی، تجلیل از مفاخر فرهنگی و هنری منطقه، معرفی جاذبه های توریستی، نمایشگاه عکس، نورافشانی و برگزاری آیین های مربوط به اعیاد شعبانیه و چندین برنامه جذاب دیگر به صورت مجازی برای مردم پخش خواهد شد و این برنامه ها تا سرانجام تعطیلات نوروزی ادامه خواهد داشت.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه الان در چابهار با شرایط زرد کرونایی روبرو هستیم تاکید نمود: پیشنهاد می کنیم مردم از انجام سفرهای غرضروری پرهیز نمایند و در موقعیت های دیگر و مناسب تری به چابهار سفر نمایند. در تیرماه و جشنواره های دیگری در خدمت مردم خواهیم بود

حسینی بیان نمود: شرایط زرد کرونایی برای چابهار، یک نقطه خطر است و با وجود میهمان نوازی مردم چابهار پیشنهاد می کنیم مردم در زمان کاهش اپیدمی کرونا به این منطقه توریستی سفر نمایند و ما هم بتوانیم در شرایط بهتری از آن ها پذیرایی کنیم.

قابل به ذکر است که بسیاری از مسافرانی که به چابهار سفر می نمایند در مراکز اقامتی سکنی نمی گزینند و به منزل اقوام رفته و یا در سواحل مختلف این شهر چادر برپا می نمایند.

نباید این موضوع را نادیده گرفت که ویروس کرونا هنوز همچون قبل خطرناک است و نیز طولانی شدن شیوع این ویروس نباید زمینه را برای بی اهمیتی این ویروس مهیا کند و هر فرد باید به عنوان عضوی از جامعه مسوولیت خود را در قبال ریشه کنی و کاهش شیوع آن ایفا نماید.

rugozar.ir: مجله روگذر: مجله اخبار گردشگری

fastnote.ir: یادداشت سریع: گلچین اخبار و مقالات روز

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 136845

به "خبرنگاران زنگ خطر کرونا در سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زنگ خطر کرونا در سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید