خبرنگاران روسیه: کشورهای دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سوریه مداخله نکنند

به گزارش مجله سرگرمی، مسکو - خبرنگاران - وزارت امور خارجه روسیه روز آدینه اظهار داشت : کشورهای دیگر از هرگونه مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سوریه دوری و خودداری نمایند.

خبرنگاران روسیه: کشورهای دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سوریه مداخله نکنند

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، وزارت امور خارجه روسیه روز آدینه در بیانیه ای گفت: دمشق بطور رسمی روز 26 ماه می (5 خرداد ماه) را به عنوان زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه گفت.

در بیانیه آمده است: ما به دقت مقدمات برگزاری این انتخابات را پیگیری می کنیم و تا به امروز چند نفر از جمله یک زن برای تصدی مقام رئیس جمهوری سوریه نامزدی خود را به ثبت رسانده اند.

وزارت خارجه روسیه می گوید: برگزاری کارزار انتخابات ریاست جمهوری سوریه یک موضوع داخلی این کشور است و با مفاد قانون اساسی سوریه تصویب شده در سال 2012 و قوانین این کشور بطور کامل مطابقت دارد.

این اقدامات به هیچ وجه با مفاد قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل و سایر تصمیمات بین المللی که در آن بر احترام به حق حاکمیت سوریه تاکید شده است، مغایرت ندارد.

در ادامه بیانیه گفته شده است: در این رابطه بیانات اعلام شده از سوی بعضی کشورها مبنی بر غیرقانونی بودن انتخابات ریاست جمهوری سوریه را بخشی از فشار سیاسی آشکار بر دمشق و کوشش دیگر برای مداخله در امور داخلی سوریه قلمداد می کنیم.

روسیه خاطرنشان نموده است هیچ کس حق دستور دادن و مشخص تکلیف برای سوری ها در خصوص شرایط و زمان انتخاب رئیس جمهوری را ندارد.

ریاست مجلس سوریه گفت که انتخابات ریاست جمهوری این کشور 26 مه (5 خرداد ماه) امسال برگزار می گردد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سانا، حموده صباغ رئیس مجلس سوریه امروز (یک شنبه) گفت که انتخابات ریاست جمهوری در خارج از سوریه نیز 20 مه (30 اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه باید در تاریخی بین 60 تا 90 روز قبل از خاتمه دوره ریاست جمهوری هفت ساله اسد برگزار گردد. (دوره ریاست جمهوری اسد در 17 ژوئیه /26 تیر ماه خاتمه می یابد)

دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری سوریه در سال 1393 برگزار گردید که در آن بشار اسد توانست پیروز گردد.

به موجب قانون اساسی جدید سوریه که در سال 2012 در یک همه پرسی تصویب شد، امکان تشکیل یک نظام چند حزبی در این کشور، وجود دارد.

مجلس سوریه با یک قانون انتخاباتی موافقت کرد که براساس آن، نامزدها باید 10 سال گذشته را در سوریه زندگی نموده و نباید از تابعیت کشور دیگری برخوردار باشند.

وزارت خارجه روسیه در خاتمه بیانیه خود گفته است که به رغم ادامه اشغال نظامی بخشی از خاک سوریه، انتخابات در این کشور مطابق با معیارهای قانونی سوریه و استانداردهای بین المللی برگزار می گردد.

در بیانیه گفته شده است: در پاسخ به درخواست طرف سوری برای اعزام ناظران روسی برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری سوریه آماده هستیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 142950

به "خبرنگاران روسیه: کشورهای دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سوریه مداخله نکنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روسیه: کشورهای دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سوریه مداخله نکنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید