خبرنگاران داخلی سازی خودرو فقط در قسمت های ساده پیروز بوده است

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران- عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: در 40 سال گذشته هرچند موضوع داخلی سازی همیشه مورد تاکید بوده و پیگیری شده است، اما فقط در قسمت های ساده خودرویی توفیق داشته ایم. داخلی سازی آنچه باقیمانده گر چه با پیچیدگی هایی همراه است اما قطعا توان کشور را در جنگ مالی بالا می برد.

خبرنگاران داخلی سازی خودرو فقط در قسمت های ساده پیروز بوده است

امیر حسن کاکایی امروز (سه شنبه) در گفت وگو با خبرنگار مالی خبرنگاران اضافه نمود: بدون شک در شرایط کنونی، ارتقای داخلی سازی بهترین کاری است که باید روی آن تمرکز کرد، زیرا بهترین راه حل برای پیروزی در جنگ مالی دستکم در بخش خودرو است.

وی با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی در شرایط فعلی اشاره نمود و گفت: این مهم به معنای افزایش توان فراوری داخل در حد امکان است، که البته با پیچیدگی هایی همراه است.

عضو هیأت علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: تحریم ها سبب شد تا اقدام های خوبی را از سوی وزارت صنعت، خودروسازان، قطعه سازان و واحدهای دانش بنیان در زمینه تعمیق داخلی سازی ببینیم؛ اقدام هایی که به تدریج افزایش فراوری و کاهش وابستگی ها به خارج را به دنبال خواهد داشت.

وی به محدودیت منابع در این راه اشاره نمود و بیان داشت: دستکم، امروز مسئولان پذیرفته اند که باید داخلی سازی اتفاق بیفتد، اما تحقق آن نیازمند یک اقدام ملی و هماهنگی همه دست اندرکاران است.

پیشتر مازیار بی گلو، دبیر انجمن قطعه سازان و مجموعه های خودرو به خبرنگاران گفت: علاوه بر تیراژ فراوری مالی، بهره وری و سودآوری نیز در تصمیم گیری برای داخلی سازی قطعات مهم است. با این وجود در راستای افزایش استقلال صنایع خودروسازی و قطعه سازی و کاهش وابستگی به خارج از کشور، حتی اگر روی قطعات زیان ده سرمایه گذاری کنیم، ایرادی بر آن وارد نیست.

بی گلو گفت: اگر بابت فراوری یک قطعه یا تأمین مواد اولیه زیان کنیم، در ادامه با صرفه جویی های ارزی در فراوری خودرو جبران خواهد شد و این موضوع فراوری و داخلی سازی بسیاری قطعات را مقرون به صرفه خواهد نمود.

ادامه فراوری ال 90 با موتور داخلی

کاکایی به مطرح شدن ادامه فراوری خودروی ال 90 با یکی از موتورهای داخلی از سوی یکی از مسئولان ایدرو اشاره نمود و گفت: هر چند پارسال مقرر شده بود مونتاژ موتور این خودرو در شرکت مگا موتور شروع گردد، اما حال که خودروساز فرانسوی بازار ایران را ترک نموده، حدود 50 درصد این خوردو در داخل کشور امکان فراوری دارد.

پیشتر بهزاد اعتمادی معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در مورد فراوری ال 90 در کشور به خبرنگاران گفت: برای خودروی ال 90 برنامه داریم تا با موتور دیگری فراوری آن ادامه یابد.

کاکایی گفت: در سال های گذشته امکانات خوبی برای فراوری این خودرو در کشور تهیه و خودروسازان و قطعه سازان نیز به سرمایه گذاری در این زمینه پرداختند.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: موتور ال 90 به موتور تی. یو 5 پژو 206 بسیار نزدیک است و پتانسیل جابجایی با آن را دارد.

وی گفت: این قابلیت در چند خودروی دیگر هم مهیاست تا به همین ترتیب به فراوری آنها بپردازیم، از جمله اینکه قابلیت فراوری موتور جدید تی. یو 5 پژو نیز وجود دارد.

کاکایی بیان داشت: مشکل اصلی در بخش ئی. سی. یو (کامپیوتر خودرو) در موتور تی. یو 5 است، از نظر مکانیکال توان فراوری این موتورها وجود دارد، به طوری که می توان خودروهای ال 90 را بدون افت در ظاهر و کیفیت فراوری و روانه بازار کرد، هرچند در گیربکس آن مسائل اندکی وجود دارد.

وی تاکید نمود: اگر پیش از این توان فراوری تیراژ محدودی از این موتور در کشور وجود داشت، اما اکنون می توان آن را در شمارگان بالاتر فراوری کرد.

عضو هیأت علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: تحریم ها فرصتی برای صنعت ماست تا با اشتراک گذاری توان فراوری بعضی خودروها، به افزایش تیراژ پرداخته و صرفه فعالیت هایی که پیش از این مالی نبودند را ببینیم.

وی ادامه داد: در این صورت می توان از مجموعه سازان و خودروسازان انتظار داشت به افزایش کیفیت فراوریات خود پرداخته و توسعه محصولات فراوریی امکانپذیر می گردد.

مرزها را در جبهه مالی علیه دشمن گم نموده ایم

کاکایی به سخنان اخیر اخیر مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران درباره غیرواقعی بودن کمبود قطعه خودروسازان اشاره نمود و گفت: هرچند شاید ظاهر این اتهام زنی ساده به نظر برسد، اما نشان می دهد در کشور تفاهمی روی علت اصلی مسائل وجود ندارد و در نتیجه صحبت ها و حرکت های متناقضی را شاهدیم و در واقع یکی از بزرگترین مسائل امروز جامعه، از بین رفتن اعتماد به عنوان یک سرمایه اجتماعی است.

وی به طور نمونه به مطرح شدن موضوع واردات خودروهای دست دوم و کارنموده در هفته های گذشته اشاره نمود و ادامه داد: بدون شک واردات این خودروها هم در شرایط کنونی، خیانتی بزرگ است، زیرا هر چند به مثابه مسکّنی در وضعیت موجود است، اما در ادامه بنیان های مالی را از بین می برد.

این کارشناس صنعت خودرو یادآور شد: در این موضوع شاهدیم هنوز دولت اجازه ای برای واردات صادر ننموده، اما از آن طرف خبر می رسد که کشتی های حامل خودروهای کارنموده و دست دوم به ایران رسیده اند.

کاکایی بیان داشت: امروز مسئولان و متولیان امر، مرزها را در جبهه مالی علیه دشمن گم نموده اند و هر کس چیزی می گوید که این مساله به نوعی عمق فاجعه را نشان می دهد.

وی اضافه نمود: پارسال هم چنین شرایطی را شاهد بودیم و در حالی که دولت ممنوعیت صادرات خودرو را اظهار داشت، اما در نهایت نزدیک به 13 هزار دستگاه خودروی خارجی وارد گمرکات شد.

این استاد دانشگاه گفت: این وضعیت نشان می دهد عده ای که منافع سیاسی، مالی و رسانه ای دارند همه توان خود را به کار بسته اند که ثابت نمایند می توانند با واردات از بار مسائل بکاهند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 28733

به "خبرنگاران داخلی سازی خودرو فقط در قسمت های ساده پیروز بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران داخلی سازی خودرو فقط در قسمت های ساده پیروز بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید