تهدیدهای ترامپ و خطر شکست مذاکرات تجاری با چین

به گزارش مجله سرگرمی، پکن - خبرنگاران - افزایش تعرفه از 10 به 25 درصد توسط دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بر 200 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین و عقب نشینی نکردن دو طرف از مواضع خود، سرنوشت جنگ تجاری پکن واشنگتن را مبهم تر از هر زمانی نموده است.

تهدیدهای ترامپ و خطر شکست مذاکرات تجاری با چین

با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید.

به گزارش مجله سرگرمی از سوی دیگر به دلیل همین تهدیدها و عقبگرد نکردن دو کشور، سهامداران و سرمایه گذاران از کشورهای مختلف از جمله در چین و آمریکا، با نگرانی تحولات را دنبال می نمایند بازار بورس هم دستخوش نوسانات فراوانی شده است.

ضرب المثلی هست که می گوید ماهی ها مرده اند و تور پاره شده است به نظر می رسد این مثال، زبان حال گفت و گوهای تجاری آمریکا و چین است که دور یازدهم آن سرانجام هفته گذشته برای دو روز بدون نتیجه در واشنگتن برگزار گردید.

هیات چینی به ریاست لیو خه معاون نخست وزیر چین در آمریکا با طرف های مربوط گفت و گو کرد اگرچه به نتیجه نرسید و قرار است این دور تسلسل همچنان ادامه داشته باشد اما رسانه ها در داخل چین به طور یکپارچه اعلام نموده اند که عقب نشینی در کار نخواهد بود.

لیو خه بعد از این دور از مذاکرات گفت دو کشور در بسیاری از عرصه ها به درک متقابل رسیده اند اما چین بر سر موضوعات مبنایی مصالحه نخواهد نمود.

او گفت اگر آمریکا تعرفه ها را افزایش دهد، چین هم پاسخ خواهد داد و در صورت خویشتنداری آمریکا، چین هم خویشتنداری پیشه خواهد نمود.

به نظر می رسد رشته مذاکرات بتدریج گسسته تر از قبل می گردد و همزمان تهدیدهای ترامپ باعث پیچیده تر شدن شرایط شده است و هیچ تعهدی وجود ندارد که آمریکا در آینده نیز کالاهای این کشور را مشمول تعرفه های سنگین نکند.

حتی اگر دو کشور بتوانند به یک توافق نیم بند برسند باز هم اختلافات سیاسی و مالی فراوان آنها در کنار مناقشات نظامی در دریای جنوبی، در شبه جزیره کره، دریای شرقی و تنگه تایوان و فروش های تسلیحاتی آمریکا به تایوان اوضاع را برای آنها بحرانی نگه خواهد داشت.

رسانه های جمعی چین از مردم ارگان حزب حاکم گرفته تا تلویزیون و خبرگزاری شینهوا اعلام نموده اند که فشارها و تهدیدهای ترامپ باعث نخواهد شد تا چین سرتعظیم فرود بیاورد.

لیو وی دونگ از کارشناسان آموزشگاه علوم اجتماعی چین می گوید با توجه به اینکه آمریکا تهدید خود برای افزایش تعرفه ها را از روز آدینه عملی نموده است، احتمالا توافقی نیز در کار نخواهد بود.

وی افزایش تعرفه های 10 درصدی به 25 درصد بر روی 200 میلیارد دلار کالای چینی را یک خسارت بزرگ برای این کشور دانست و گفت که در چنین شرایطی پکن نمی تواند تسلیم گردد.

او اضافه کرد که ما نمی توانیم هرچه واشنگتن امر می نماید قبول کنیم این روش مذاکره نیست در این صورت نمی تواند دستاوردی برای گفت و گوهای تجاری حاصل کرد.

جان یانشان محقق موسسه تبادلات مالی چین هم می گوید: توافقاتی که بدست آمده عملی نشده است مذاکرات هر لحظه ممکن است به دلیل منازعات طرفین و تهدیدهای آمریکا از کنترل خارج گردد.

دو کشور در حال کار بر روی جزییات یک سند توافق 150 صفحه ای هستند و مذاکرات کماکان ادامه دارد اما محقق چینی تردید دارد که در چنین شرایطی، طرفین همه چیز را حل و فصل نمایند.

بخصوص نباید از یاد برد که تهدیدهای ترامپ برای افزایش تعرفه ها نشان دهنده آن است که آمریکا هنوز از اقدامات چین راضی نیست و می خواهد امتیازات بیشتری از این کشور بگیرد و همین می تواند باعث بن بست در گفت و گوها گردد.

تعرفه های 15 درصدی جدید ترامپ بر کالاهایی اعمال خواهند شد که پس از اجرایی شدن آنها از چین صادر می شوند.

به گفته کارشناسان، بسیاری از کالاهای مشمول این تعرفه ها به وسیله دریا به ایالات متحده آمریکا ارسال می گردد، بنابراین محتمل است تا زمان احساس شدن تاثیر کامل افزایش تعرفه ها چند هفته طول بکشد این بدان معنی است که مذاکره نمایندگان هنوز فرصت دارند در راستای تحقق یک پیمان تجاری بین دو کشور کوشش نمایند.

با این حال علاوه بر 15 درصد فوق، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به مقام های دولتش دستور داده است روند افزایش تعرفه ها بر تمام کالاهای باقیمانده وارداتی از چین به ارزش حدود 300 میلیارد دلار را شروع نمایند.

کارشناسان می گویند اگر توافق بی نتیجه بماند خیلی زود اوضاع از کنترل خارج می گردد اقتصادهای دو کشور خسارت می بینند سرمایه گذاران و سهامداران نگران می شوند و اقتصاد جهانی با چالش های بیشتری روبرو می گردد.

افزون بر این روابط چین و آمریکا اصلا شکل خوبی ندارد و در یکی از بدترین حالت ها در سال های گذشته است و نرسیدن به توافق می تواند کل روابط را مخدوش کند.

این شرایط می تواند برای ترامپ هم سخت تر باشد زیرا او باید آرای مردم را برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 میلادی جذب کند در صورتی که شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در چنین شرایطی قرار ندارد.

آساق**231**1904**1663**

منبع: ایرنا
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 20493

به "تهدیدهای ترامپ و خطر شکست مذاکرات تجاری با چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدیدهای ترامپ و خطر شکست مذاکرات تجاری با چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید