تشکیل 30 پرونده کلاهبرداری بین المللی کرونایی و بلوکه شدن 730 هزار دلار

به گزارش مجله سرگرمی، جانشین پلیس بین الملل ناجا از تشکیل 30 پرونده کلاهبرداری بین المللی کرونایی و بلوکه شدن 730 هزار دلار اطلاع داد.

تشکیل 30 پرونده کلاهبرداری بین المللی کرونایی و بلوکه شدن 730 هزار دلار

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سردار کاظم مجتبایی با اعلام خبر فوق گفت: سازمان اینترپل مردم را تشویق می نماید هنگام خرید لوازم پزشکی به صورت آنلاین در طول بحران بهداشت فعلی، با احتیاط عمل نمایند، این در حالی است که مجرمان از این شرایط برای اجرای طیف های مختلف کلاهبرداری اقتصادی استفاده می نمایند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 و نبود ماسک های جراحی و سایر تجهیزات پزشکی در فروشگاه های خرده فروشی در کشور های درگیر که متقاضی زیادی دارند، مغازه های جعلی، وب سایت ها، حساب های شبکه های اجتماعی و آدرس های ایمیل که ادعای فروش این اقلام را دارند، به صورت آنلاین گسترش یافته است به گونه ای که زمینه را برای سوء استفاده کلاهبرداران سایبری و سوء استفاده آن ها از قربانیان با وعده ارائه ماسک و لوازم وعده داده شده فراهم می نماید.

وی به نمونه های کلاهبرداری کرونا ویروس اشاره و اعلام کرد: در کلاهبرداری تلفنی، مجرمان ضمن تماس با افراد تظاهر می نمایند کلینیک یا مسؤولان بیمارستان هستند و مدعی می شوند یکی از بستگان قربانی به این ویروس بیمار شده و درخواست پرداخت هزینه های درمانی را می نماید.

جانشین پلیس بین الملل ناجا ادامه داد: در جرم فیشینگ، ایمیل هایی که ادعا می شوند از مقامات بهداشت ملی یا جهانی هستند، با هدف فریب افراد برای به به دست آوردن اعتبار شخصی یا جزئیات پرداخت یا باز کردن فایل پیوست حاوی بدافزار ارسال می گردد.

سردار مجتبایی اعلام نمود: در بسکمک موارد، کلاهبرداران شرکت های قانونی را جعل می نمایند، آن ها با استفاده از نام های مشابه، وب سایت ها و آدرس های ایمیل برای فریب عموم مردم با استفاده از ایمیل و ارسال پیغام روی سیستم عامل های شبکه های اجتماعی به اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا می نمایند.

وی اضافه نمود: هرکسی که به فکر خرید آنلاین لوازم پزشکی است باید لحظه ای تأمل و اطمینان پیدا کند که با یک شرکت معتبر سر و کار دارد، در غیر این صورت ممکن است پول وی به حساب مجرمان واریز گردد.

وی توضیح داد: تا به امروز، سازمان اینترپل با حدود 30 پرونده کلاهبرداری مربوط به COVID-19 با پیوند هایی به آسیا و اروپا کمک رسانده که این امر منجر به مسدود شدن 18 حساب بانکی و بلوکه شدن بیش از 730 هزار دلار در معاملات مشکوک به کلاهبرداری شده است.

سردار مجتبایی با تاکید بر همبستگی جمعی و هماهنگ با پیوند های بین المللی به منظور پیشگیری از کلاهبرداری اینترنتی در تهیه تجهیزات پزشکی، به شهروندان توصیه کرد: قبل از هرگونه خرید، شرکت با فردی که کالای مورد نظر را ارائه می دهد را تأیید کنید.

این مقام ارشد انتظامی بر آگاهی شهروندان به وب سایت های جعلی تاکید و افزود: مجرمان غالباً از یک آدرس وب استفاده می نمایند که تقریباً به نظر می رسد به عنوان یک دامنه قانونی است، مانند abc.org به جای abc.com.

وی ادامه داد: آنالیز های آنلاین یک شرکت را قبل از خرید آنالیز کنید، به عنوان مثال، آیا شکایات سایر مشتریان در خصوص عدم دریافت اقلام وعده داده شده وجود داشته است؟

جانشین پلیس بین الملل با بیان اینکه اگر از شما خواسته شد تا به حساب بانکی واقع در کشور دیگری نسبت به مکانی که شرکت در آن قرار گرفته است پرداخت کنید، احتیاط نمایید، گفت: بر روی لینک ها یا پیوست هایی که از یک فرستنده ناشناخته آمده و منتظر دریافت آن ها نیستید، کلیک نکنید.

سردار مجتبایی در پایان توصیه کرد: نسبت به ایمیل های ناخواسته ارائه تجهیزات پزشکی و یا درخواست اطلاعات شخصی خود برای آنالیز های پزشکی احتیاط کنید، مقامات قانونی بهداشت و درمان به طور معمول با این روش با افراد عمومی تماس نمی گیرند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 77039

به "تشکیل 30 پرونده کلاهبرداری بین المللی کرونایی و بلوکه شدن 730 هزار دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل 30 پرونده کلاهبرداری بین المللی کرونایی و بلوکه شدن 730 هزار دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید