ترامپ: ایران، اگر گوش می دهی بهتر است مراقب باشی

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس جمهور آمریکا برای چندمین بار در روزهای گذشته به لفاظی علیه ایران پرداخت و از ایران خواست که مراقب باشد.

ترامپ: ایران، اگر گوش می دهی بهتر است مراقب باشی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای چندمین بار در روزهای گذشته به لفاظی علیه ایران پرداخت و از ایران خواست که مراقب باشد.

او گفت: ایران بهتر است مراقب باشد. دارند به حیطه خطرناکی پا می گذارند. ایران، اگر داری گوش می دهی، بهتر است مراقب باشی.

رئیس جمهور آمریکا در روزهای گذشته دست کم چهار بار جمله ای با این مضمون که ایران باید مراقب باشد را تکرار نموده است. در متن سخنان ترامپ در روزهای 18 تیرماه (اینجا)، 17 تیرماه (اینجا)، 14 تیرماه (اینجا) و 13 تیرماه (اینجا) جملاتی با همین مضمون وجود دارد.

بعضی از ناظران تهدیدهای ترامپ را بخشی از راهبرد او برای وادار کردن طرف مقابل به پذیرش شرایط مدنظر او می دانند. گفته می گردد او از دو تئوری به نام های مرد دیوانه و بازی بزدل برای اثرگذاشتن بر ذهن طرف مقابل استفاده می نماید.

  • بازی بزدل یک دیوانه

در تئوری مرد دیوانه که استفاده از آن در دنیا سیاست معمولاً به ریچارد نیکسون نسبت داده می گردد یکی از بازیگران سعی می نماید خودش را دیوانه ای پیش بینی ناپذیر و بی ثبات معرفی کند که در صورت عدم قبول شرایط مطرح شده از طرف او، تعیین نیست چه رفتاری خواهد نمود.

بازی بزدل هم نظریه ای برای توصیف الگوی درگیری میان دو بازیگری است که در یک موقعیتِ آبستنِ خطرات هراسناک، باید سعی نمایند خودشان را شجاع نشان داده و طرف مقابل را از میدان به در نمایند.

برای شرح بازی بزدل از مثال دو راننده استفاده می گردد که از دو سوی مقابل در جاده ای به سمت هم حرکت می نمایند؛ پیروز میدان کسی است که بتواند راننده دیگر را از جهت منحرف کند. راننده ای که منحرف می گردد بازنده است و لقب بزدل به او اطلاق می گردد.

اگر یکی از راننده ها بتواند خودش را آنقدر شجاع نشان دهد که هراسی از برخورد و تصادف با طرف مقابل ندارد ممکن است روی محاسبات راننده مقابل اثر گذاشته و او را وادار به انحراف از جاده نموده و پیروز رقابت گردد.

به طور خلاصه، بعضی تحلیلگران تهدیدهای ترامپ علیه کشورهای دیگر را در چارچوب این دو تئوری تفسیر می نمایند؛ به این صورت که او از یک طرف میخواهد خودش را بازیگری پیش بینی ناپذیر و بی ثبات نشان دهد که رفتار بعدی اش به هیچ عنوان تعیین نیست و از طرف دیگر، سعی می نماید طوری وانمود کند که برای هر موقعیت خطرناک آماده است و این طرف مقابل است که باید از سر راه او کنار رود.

ترامپ، البته نشان داده در مواقعی که احساس می نماید طرف مقابل جدی است و از سر راهش کنار نمی رود از موضعش عقب نشینی می نماید. به عنوان مثال، او پس از آنکه ایران یک پهپاد این کشور را سرنگون کرد ابتدا ایران را تهدید کرد، اما اندکی بعد عقب نشینی کرد.

ترامپ ابتدا در توئیتر نوشت ایران مرتکب اشتباه بزرگی شد. در حالی که پس از آن توییت بعضی تصور می کردند واشنگتن به سوی اقدام نظامی علیه ایران حرکت می نمایند، بعداً تعیین شد که نگرانی ترامپ از تبعات سیاسی و نظامی گسترده درگیری با ایران، او را از چنین اقدامی بازداشته است.

ترامپ بعدا در توجیه خودداری از صدور دستور درگیری نظامی با ایران، مدعی شد که تصور می نماید هدف قرار دادن پهپاد حاصل یک اشتباه فردی بوده است. رئیس جمهور آمریکا ساعاتی بعد از ایران به دلیل آنکه یک هواپیمای دارای سرنشین را هدف قرار نداده، تشکر کرد و تایید کرد که ایران می توانسته یک هواپیمای نظامی دارای 35 سرنشین را هدف قرار داده و ساقط کند.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 31755

به "ترامپ: ایران، اگر گوش می دهی بهتر است مراقب باشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: ایران، اگر گوش می دهی بهتر است مراقب باشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید