تحول نبود، تغییر دکوراسیون بود ، بن سلمان همچنان ولیعهد پادشاه می ماند، اما قرار است بر او نظارت بیشتری گردد ، عادل الجبیر پس از ماجرای قتل خاشقجی استعفا داده بود

به گزارش مجله سرگرمی، مارگریتا استانساتی در وال استریت ژورنال نوشت: پادشاه عربستان سعودی روز پنجشنبه اقدام به ایجاد تغییرات سیاسی در پست های دولتی کرد تا با انتصاب مشاوران برجسته و ارتقای شغلی وفاداران به ولیعهد، به موقعیت تضعیف شده او پس از افشای جنایت خاشقجی استحکام ببخشد. پادشاه 82 ساله عربستان طی صدور احکامی سلطنتی، موقعیت شغلی نزدیکان ولیعهد محمد بن سلمان را که به گفته منابع اطلاعاتی آمریکا، خاشقجی به دستور او کشته شد، ارتقا داد. دولت عربستان مدعی است که ولیعهد در این جنایت نقشی نداشته است. شاه سلمان، یکی از نزدیکان ولیعهد 33 ساله، یعنی شاهزاده عبدالله بن بندر را به ریاست گارد ملی گمارد که ستون نیروهای امنیتی این کشور تلقی می گردد.

تحول نبود، تغییر دکوراسیون بود ، بن سلمان همچنان ولیعهد پادشاه می ماند، اما قرار است بر او نظارت بیشتری گردد ، عادل الجبیر پس از ماجرای قتل خاشقجی استعفا داده بود

به گزارش انتخاب، در ادامه این گزارش آمده است: در عین حال پادشاه بعضی از سیاستمداران قدیمی عربستان را به پست های فرعی و کم اهمیت گمارده است. وزیر امورخارجه، عادل الجبیر با ابراهیم العساف، وزیر مالیه سابق و عضو هیات مدیره شرکت نفتی آرامکو جایگزین شده است. همچنین شاه سلمان که پس از قتل خاشقجی، نقش فعالتری در دولت بر عهده گرفته، مساعد العیبان را به عنوان مشاور امنیت ملی برگزیده که تکنوکراتی قدیمی در حوزه سیاست خارجی و امنیتی قلمداد می گردد. این انتصابات نشان می دهد که علی رغم نقدها بین المللی از ولیعهد پس از قتل خاشقجی، پادشاه همچنان از ولیعهد حمایت می نماید. مقامات سعودی از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.

ارتقای مقام العساف و العیبان نشان می دهد قرار است پس از قضیه قتل خاشقجی که موجب تزلزل در روابط آمریکا با عربستان شد، افراد باتجربه تری در اطراف ولیعهد گمارده شوند. بکا واسر، تحلیلگر امور خاورمیانه در موسسه رند معتقد است: در ظاهر به نظر می رسد تغییرات بزرگی اتفاق افتاده است. اما این انتصابات بیشتر به تغییر دکوراسیون شباهت دارد. مسأله مهم باقی ماندن قدرت در دستان ولیعهد است. وی می افزاید: شاه سلمان قصد ندارد موقعیت ولیعهد را تضعیف کند بلکه برعکس کوشش می نماید با انتصاب مشاوران برجسته و قدیمی، موقعیت او را تحکیم ببخشد.

پست مشاور امنیت ملی به تازگی ارتقا یافته و العیبان اختیارات بیشتری در مسائلی امنیتی نسبت به مقام پیشین خواهد داشت. او قرار است در این مقام، به ولیعهد که پست وزارت دفاع را نیز در اختیار دارد، برای تقابل با حوثی های تحت حمایت ایران در یمن یاری کند. عربستان هنوز درگیر پیامدهای جنگ یمن و قتل خاشقجی است. اخیرا سنای آمریکا لایحه خروج آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن را به تصویب رساند.

واکنش تند دنیا به قتل جمال خاشقجی، مسأله حفظ روابط حسنه با آمریکا را به اولویت حکومت سعودی و ولیعهد تبدیل نموده است. هم العساف و هم العیبان اخیرا توسط ولیعهد به عضویت کمیته ای گمارده شدند که میخواهد به سازماندهی مجدد دستگاه های امنیتی این کشور رسیدگی کند.

همچنین انتظار می رود تصمیم ترامپ در هفته گذشته برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه، موجب برهم خوردن توازن قوا در منطقه ای گردد که در آن عربستان سعودی کوشش می نماید با نفوذ رقیب خود ایران که مهمترین حامی حکومت اسد در سوریه است، مقابله کند. ولیعهد عربستان با حمایت پدرش به قدرت بی همتایی در این کشور دست یافته است. اما حکمرانی او پرنوسان بوده و مدام در ساختار ادارات دولتی تغییر ایجاد نموده است. هرچند این اختیارات از طرفی موجب اتخاذ تصمیمات بزرگی مانند برداشتن ممنوعیت رانندگی زنان توسط ولیعهد شده است اما او با اقداماتی مانند رویارویی با قطر و کانادا و مجبور کردن نخست وزیر لبنان به استعفا، عربستان را به دردسر انداخته است. انتصابات جدید نشان می دهد قرار است نظارت بیشتری بر تصمیمات ولیعهد برقرار گردد.

محمد الیحیی، تحلیلگر مستقل امور سیاسی عربستان می گوید: نقشی حیاتی که نهادهای سنتی در روند تصمیم گیری کشور داشتند، در حال احیاست. عادل الجبیر که از پست وزارت امورخارجه برکنار شده، به عنوان مشاور در امور سیاست خارجی در دولت باقی خواهد ماند. او که به عنوان سفیر سابق عربستان در آمریکا، ارتباطات خوبی با کشورهای غربی دارد، به حفظ و تقویت این روابط یاری خواهد نمود. گفته می گردد پس از قتل خاشقجی، او استعفایش را تقدیم شاه سلمان نموده بود که با مخالفت وی روبرو شد. العساف، وزیر امورخارجه بعدی، سال گذشته طی عملیاتی که ولیعهد علیه فساد در عربستان شروع نموده بود، مدتی در هتل ریتز بازداشت شد اما از تمام اتهامات تبرئه شد. انتظار می رفت پست مشاور امنیت ملی به خالد بن سلمان، برادر کوچکتر ولیعهد و سفیر این کشور در واشنگتن اعطا گردد که جزو حلقه نزدیکان ولیعهد شناخته می گردد. شاهزاده خالد در ابتدای افشای قتل خاشقجی، منکر این قضیه شده و مدعی بود او پس از مدت کوتاهی، کنسولگری را ترک نموده است.

سال گذشته ولیعهد پیروز شده بود با برکناری رقبای سلطنتی از وزارت داخلی کشور و گارد ملی و جایگزینی نزدیکان خود، به قدرت خود انسجام ببخشد. گارد ملی متشکل از اعضای قبایل وفادار به خاندان سعود تشکیل شده و بیشتر با شاخه ای از خاندان سلطنتی که طرفدار پادشاه سابق یعنی عبدالله است، قرابت داشت. همچنین در احکام اخیر، یکی از مورد اعتمادترین نزدیکان ولیعهد، ترکی الشیخ به عنوان ریاست اداره تفریحات عمومی برگزیده شد؛ نهادی که توسط ولیعهد تاسیس شده تا بر امور تفریحی در کشوری که تا همین مدت اخیر، سینما در آن وجود نداشت، نظارت کند. همچنین یکی از تغییرات تازه، برکناری شاهزاده سلطان بن سلمان، فضانورد سابق و برادر بزرگتر ولیعهد از پست ریاست کمیسیون میراث فرهنگی و گردشگری و انتخاب او به عنوان ریاست کمیسیون جدید فضایی می باشد.

منبع: انتخاب
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 58186

به "تحول نبود، تغییر دکوراسیون بود ، بن سلمان همچنان ولیعهد پادشاه می ماند، اما قرار است بر او نظارت بیشتری گردد ، عادل الجبیر پس از ماجرای قتل خاشقجی استعفا داده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول نبود، تغییر دکوراسیون بود ، بن سلمان همچنان ولیعهد پادشاه می ماند، اما قرار است بر او نظارت بیشتری گردد ، عادل الجبیر پس از ماجرای قتل خاشقجی استعفا داده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید