تحریم دارو و امکانات جان 40000 ونزوئلایی را گرفت

به گزارش مجله سرگرمی، آمریکا به طور کامل ونزوئلا را تحریم نموده و اتحادیه اروپا نیز اخیرا تحریم های جدیدی را علیه این کشور آمریکای لاتین اعمال نموده است. هدف از این تحریم ها ساقط کردن دولت منتخب مردم ونزوئلا است که تاکنون به مرگ 40 هزار نفر منجر شده است.

تحریم دارو و امکانات جان 40000 ونزوئلایی را گرفت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از دویچه وله، کارولینا سوبرو با مادر، خواهر و سه فرزندش در یک خانه کوچک دو خوابه در منطقه فقیرنشین کاراکاس، پایتخت ونزوئلا زندگی می نمایند.

سوبرو روی جایگاه خانه در حالی که کودک 5 ساله اش را به آغوش گرفته، نشسته است. دختر کوچک وی هم دچار صرع است و هم به سندروم اوتیسم مبتلاست.

این بدان معناست که این دختر بچه به طور منظم باید دارو مصرف کند، اما این دارو ها به دلیل تحریم ها در دسترس وی قرار ندارد.

سوبرو می گوید: دخترش هر روز دچار تشنج می گردد و دارو به وی یاری می نماید که اوضاع وخیمی پیدا نکند، اما وقتی دارو نیست مجبور می شوند بچه را به بیمارستان ببرند.

مادر این دختربچه اضافه نمود: تا پیش از تحریم ها برای تشنج وی روزانه 4 دارو مصرف می کردیم، اما حالا به دلیل تحریم های آمریکا که ورود دارو های حیاتی به ونزوئلا را تحریم نموده است فقط امکان خرید یکی از دارو ها وجود دارد و آن هم به دلیل گران بودن برخی مواقع امکان تهیه آن فراهم می گردد.

هر بسته قرص های دختر 5 ساله کارولینا برای مصرف 10 روز وی 8 دلار قیمت دارد.

اگرچه در سخن 8 دلار قیمت زیادی نیست، اما برای کشوری که به ابر تورم دچار شده و ارزش پول ملی آن بسیار کاهش یافته 8 دلار هم رقم بالایی است.

سوبرو می گوید: من مجبور می شوم در قبال دارو به جای پول غذا بدهم.

این دختر بچه 5 ساله تنها یکی از 300 هزار نفری است که بر اساس ارزیابی ها به دلیل عدم دسترسی به دارو و خدمات درمانی ناشی از تحریم های آمریکا در معرض خطر قرار گرفته است.

این 300 هزار نفر بر اساس ارزیابی مرکز تحقیقات سیاسی اقتصادی واقع در واشنگتن آمریکا شامل 16 هزار نفر بیماری دیالیزی، 16 هزار نفر بیمار سرطانی و حدود 80 هزار نفر مبتلا به HIV هستند.

ارزیابی ها نشان می دهد این تحریم ها به جان باختن 40 هزار نفر در ونزوئلا به دلیل نبود دارو و امکانات منجر شده است.

انتظار می رود شرایط در ونزوئلا به دلیل اختلاف سیاسی بین دولت این کشور با اروپا و آمریکا بدتر گردد. چراکه آمریکا از ماه آگوست ونزوئلا را به طور کامل تحریم نموده و هفته پیش اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی علیه این کشور وضع کرد.

مارسل کوئینتانا مسئول توزیع دارو های ضد ویروس HIV بین بیماران ونزوئلا است که سال های سال دولت این کشور این دارو ها را به طور رایگان بین بیماران توزیع می کرد. وی می گوید سازمان پان آمریکن هلث مجبور شده است به دلیل تحریم ها حساب بانکی که برای خرید دارو استفاده می نماید را 4 بار تغییر دهد. چرا که این حساب ها یکی پس از دیگری مسدود می شدند.

وی ادامه داد: این تحریم ها فقط علیه دولت ونزوئلا نیست و علیه مردم مبتلا به HIV نیز هست. این تحریم ها علیه مردمی است که دچار سرطان شده اند چرا که آن ها اجازه ورود دارو به داخل کشور را نمی دهند.

آمریکا در باره هدف خود از اعمال تحریم ها علیه ونزوئلا بسیار شفاف بوده است و در واقع آمریکا می خواهد از این طریق دولت منتخب مردم ونزوئلا را ساقط کند.

دلیل این فشار های آمریکا به مردم ونزوئلا انتخاب دولتی است که با سیاست های کاخ سفید همسو نبوده است.

دولت آمریکا به طور کاملا آشکار از خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رئیس جمهور خوانده، حمایت نموده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا پس از ادعای گوایدو به سرعت رئیس جمهور بودن وی را به رسمیت شناختند.

از آن موقع گوایدو بار ها کوشش نموده است تا به وسیله کشاندن مردم به خیابان ها دولت مادورو را ساقط کند. یکی دیگر از حربه های وی آوردن چندین کامیون یاری های انسانی به مرز های ونزوئلا و کوشش برای کودتای نظامی در این کشور بوده است.

در حالی که احزاب مخالف مادورو را مسئول کمبودها، تورم بالا، و اوضاع نابسامان ونزوئلا می دانند، اما حامیان دولت می گویند جنگ اقتصادی و تحریم های آمریکا دلیل اصلی بحران در این کشور هستند.

از زمان اعمال نخستین تحریم ها علیه ونزوئلا در سال 2015 توسط باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، روز به روز شاهد شدیدتر شدن تحریم ها هستیم.

تحت فشار های آمریکا، شرکت های خارجی از تجارت با ونزوئلا صرف نظر کردند و سیتی بانک آمریکا نیز حساب های خارجی ونزوئلا را بست.

در سال 2017 دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تحریم های علیه ونزوئلا را تشدید کرد و سال جاری هم شاهد آن بودیم که تحریم های نفتی علیه این کشور آمریکای لاتین توسط آمریکا وضع شد.

این مسئله نه تنها شرکت نفتی دولتی ونزوئلا را درگیر کرد بلکه شرایط زیر مجموعه این شرکت در آمریکا به نام سیتگو را نیز پیچیده کرد.

تحریم های نفتی برای ونزوئلا گران تمام شد چراکه 90 درصد درآمد دولت این کشور از محل فروش نفت تامین می شد.

دولت آمریکا همچنین 5 و نیم میلیارد دلار از دارایی ونزوئلا در حساب های بین المللی که حداقل در 50 بانک و مؤسسه اقتصادی بودند را مسدود کرد.

حتی اگر ونزوئلا بتواند به این پول دسترسی پیدا کند شرکت های خارجی از ترس آمریکا نمی توانند با ونزوئلا معامله کند.

اما مسائل ونزوئلا ناشی از تحریم به این ها محدود نمی گردد.

بنا به گفته مقامات اداره هیدروکپیتال ونزوئلا که مسئولیت تامین آب در کاراکاس را دارد، به دلیل عدم دسترسی به قطعات خارجی جدید برای تعمیر پمپ ها و لوله ها 15 تا 20 درصد مردم ساکن در پایتخت ونزوئلا به آب اشامیدنی دسترسی ندارند.

ماریو فلورس معاون اجرایی هیدروکپیتال می گوید به دلیل تحریم ها ما با مسائل مختلفی روبرو شدیم زمانی که ما می خواستیم موتور ها و پمپ های آب را بخریم و قرار بود آن ها به داخل ونزوئلا آورده شوند آمریکا وارد عمل شد و نه تنها پول در حساب ها را مسدود کرد بلکه شرکت هایی که می خواستند با ما در این زمینه همکاری نمایند را نیز فقط به خاطر فروش تجهیزات و بدون در نظر دریافت اینکه نبود این تجهیزات بر زندگی مردم اثر می گذارد، تحریم کرد.

برای مقابله با اثرات تحریم هیدروکپیتال به طور هفتگی با کامیون برای مردم آب می برد. اما تحریم ها و نبود قطعات یدکی خودرو ها نیز در حال پایین آوردن خودرو هایی است که هیدرو کپیتال می تواند برای تامین آب به مردم از آن ها استفاده کند.

فلورس می گوید: تعداد کامیون های حامل آب طی سه سال گذشته 75 درصد کاهش یافته است.

حتی قشر ثروتمند کاراکاس که دسترسی بیشتری به دلار دارند نیز از اثر تحریم ها در امان نبودند. چراکه قیمت مواد غذایی به حدی افزایش یافته است که سفارش یک غذای سوشی در یک مرکز تجاری می تواند چند برابر حداقل حقوق ماهانه یک کارگر هزینه داشته باشد.

در مناطق فقیرنشین کاراکاس مردم کوشش می نمایند با چرخاندن چند شغل و مشاغلی که به دلار دسترسی دارند زندگی خود را بچرخانند.

از سوی دیگر میلیون ها نفر در امید پیدا کردن فرصت های شغلی بهتر و فاصله دریافت از بحران ونزوئلا را ترک کردند که شوهر کارولینا یکی از آنهاست.

وی هر ماه برای خانواده خود پول می فرستد، اما حتی این پول برای تامین مایحتاج و خرید دارو های دختر کوچولوی وی نیز کافی نیست.

کارولینا خیلی هوادار دولت مادورو نیست، اما دولت را هم مقصر این اتفاقات نمی داند و می گوید مشکل تحریم های آمریکاست.

سوبرو می گوید برای آمریکایی ها مهم نیست آن ها فکر می نمایند در حال ضربه زدن به مادورو هستند، اما در عمل به مردم آسیب می زنند.

اگر آن ها واقعا خیر ونزوئلا را می خواستند این کاری که الان می نمایند را انجام نمی دادند.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 48397

به "تحریم دارو و امکانات جان 40000 ونزوئلایی را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم دارو و امکانات جان 40000 ونزوئلایی را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید