تأثیر بازی های ترامپ بر صنعت بازی، دست انداز سیاسی در جاده فرهنگ

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران- گروه فرهنگ: درباره بازی های رایانه ای بحث کلیدی و جالب این است که فضای فراوری محدود به مرزهای جغرافیای تا حدود زیادی از بین رفته و کشورهای بسیاری مانند شیلی، ژاپن، آفریقا و بسیاری نقاط دیگر هم حالا وارد این میدان شده اند و هر یک برای موفقیت خود کوشش می نمایند و نگاهی دنیای دارند. از این نظر آمریکا در حوزه بازی های رایانه ای مانند سینما نتوانسته است تأثیرگذاری مطلق داشته باشد و این قدرت غالب را در صنعت گیم نخواهد داشت. این بخشی از تحلیل پی یر کارده مدیرعامل رویداد دنیای گیم کانکشن فرانسه درباره وضعیت صنعت گیم در دنیا امروز است. تحلیلی که چند ماه قبل و به بهانه همکاری این رویداد دنیای با بنیاد ملی بازی های رایانه ای ایران در برگزاری نخستین رویداد بین المللی بازی های رایانه ای تهران (TGC) در مصاحبه با خبرنگاران ارائه شد.

تأثیر بازی های ترامپ بر صنعت بازی، دست انداز سیاسی در جاده فرهنگ

تنها چند ماه بعد از این تبادل نظر بود که دنیا با یک شوک غیرمنتظره روبرو شد؛ پدیده ای به نام دونالد ترامپ با پشتوانه اقتصاد بیمار دنیای و اتکا بر نردبان معیوب دموکراسی آمریکایی، بر اریکه قدرت تکیه زد تا چهره تازه ای از سیاست و فرهنگ آمریکایی برای دنیا عیان گردد.

پس لرزه های این تغییر اما محدود به جغرافیای آمریکا و میدان اقتصاد و سیاست نماند. به خصوص پس از اعلام رسمی سیاست محدودیت های مهاجرت از سوی ترامپ که بازتابی گسترده در کشورهای مختلف پیدا کرد.

اعمال سیاست منع ورود ایرانیان به آمریکا باردیگر قانون اجبار به اخذ ویزای مجدد برای غیرایرانی هایی که به ایران سفر می نمایند را هم احیا کرد تا شرایط برای تعاملات بین المللی ایران در حوزه های مختلف بیش از پیش با دست انداز روبرو گردد. برای فعالان صنعت بازی های رایانه ای هم این اخبار و تحولات نگرانی هایی به همراه داشته است؛ در این شرایط رویداد دنیای تی جی سی(TGC) چه سرنوشتی پیدا می نماید و آیا فعالان معتبر صنعت گیم برای حضور در ایران و همراهی با این رویداد با دست انداز روبرو خواهند شد؟

بازتاب های دنیای دورخیز ایرانی

نخستین رویداد بین المللی بازی های رایانه ای تهران (TGC) که طبق اعلام قرار است بهار سال 96 در برج میلاد برگزار گردد را از نظر مختصات برگزاری می توان جدی ترین دورخیر صنعت بازی های ویدئویی ایران برای عرض اندام در بازار دنیای صنعت گیم محسوب می گردد. رویدادی که با همراهی گیم کانکشن فرانسه هم در قالب اتاق های فکر و هم در برنامه ریزی برای کارگاه های آموزشی، توانست طیف قابل توجهی از کارشناسان و فعالان بنام صنعت گیم دنیا را با خود همراه کند.

بعضی از این چهره ها و کارشناسان در صفحات شخصی خود به اخبار مربوط به برگزاری این رویداد در ایران واکنش نشان داده بودند که حجم بیشتر این واکنش ها رنگ و بوی هیجان و کنجکاوی داشت.

ژورن ژاکوبسن Bjorn Jacobsen که هم اکنون در شرکت مطرح آی او اینتراکتیو (IOInteractive) و روی صداگذاری بازی Hitman کار می نماید در توییتر خود برگزاری رویداد دنیای تی جی سی در ایران را اتفاقی جالب و جدید توصیف کرد. برنامه نویس بازی شناخته شده N++ هم با همین رویکرد، از علاقه خود برای سخنرانی در این رویداد و انتقال تجربیات خود به بازی سازان ایرانی نوشت.

مایک اکتون یکی دیگر از مطرح ترین برنامه نویسان بازی های ویدیویی است که به عنوان هیئت مشاور هم با TGC همکاری نزدیک دارد. اکتون هم در توییتی با اعلام این که موضوع سخنرانی ها را آنالیز می نماید از علاقه مندان خواسته است تا طرح های پیشنهادی خود برای سخنرانی در این رویداد بین المللی را برای او ارسال نمایند.

جاناتان بلو هم به عنوان یکی از مطرح ترین بازی سازان مستقل دنیا نیز در پاسخ به همین توئیت مایک اکتون، حضور در تهران و نمایشگاه TGC را وسوسه انگیز توصیف نموده بود.

پس لرزه های یک تصمیم

این واکنش های دنیای به برگزاری پس از روی کار آمدن ترامپ و دستور اجرایی ضد هفت کشور مسلمان، بازی سازان نیز به مخالفت با ترامپ پیوستند و نظرات جالبی در شبکه اجتماعی توییتر در همین رابطه ثبت شد.

چت فالیزک (Chet Faliszek) که به عنوان نویسنده بازی در شرکت Valve شهرت دنیای دارد و نویسندگی بازی های مطرحی هم چون Dota 2 و سری Half-Life را در کارنامه خود دارد؛ برای سخنرانی در نمایشگاه TGC دعوت شده بود اما دستور ترامپ از حضور وی جلوگیری می نماید. وی لقب حماقت را به رهبران کشورش نسبت داد.

یکی از بازی سازان کانادایی که در شرکت Eidos مونترال کار می نماید در توییتی خاطرنشان کرد که بازی سازان و فعالان بازی سازی کانادایی حضور و سخنرانی در TGC را به جای آمریکایی ها در نظر می گیرند. این در حالی است که پیش از این کانادایی های علاقه خاصی برای شرکت در TGC نداشتند.

مهدی بهرامی یکی از بهترین بازی سازان مستقل ایرانی است که جوایز متعدد بین المللی حتی از فستیوال های آمریکا دریافت نموده است. جوزف نوپ به عنوان یک خبرنگار بازی در توییتر خود اعلام نموده است که اگر مهدی بهرامی در دوران ترامپ از فستیوال های آمریکا جایزه می گرفت نمی توانست برای دریافت جایزه اش به این کشور سفر کند. وی در ادامه همین توییت گفته است که نمایشگاه TGC فرصت شگفت انگیزی برای ارتباط بازی سازان ایرانی با جامعه بازی سازی آمریکا بود که حالا این فرصت به مخاطره افتاده است.

نوپ می نویسد: او (مهدی بهرامی) بسیار ناامید شده است چرا که در نخستین همایش بین المللی بازی ایران یعنی TGC از سخنرانان مطرح آمریکایی برای انتقال دانش دعوت شده بود. این فرصت می توانست بسیار فوق العاده باشد چرا که بالاخره می توانست بین صنعت بازی ایران و آمریکا ارتباط قرار کند که حالا این فرصت از دست رفته است.

کوشش برای دنیای شدن یک صنعت نوپا

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای نابودی صنایع نوپا و کوچک در کشورهای مختلف دنیا را یکی از تبعات تصمیمات عجیب دونالد ترامپ توصیف می نماید و در پاسخ به خبرنگاران درباره این شرایط می گوید: شرایطی که ترامپ رویکردی ضدایرانی را دنبال می نماید و میخواهد ورود ایرانیان به خاک آمریکا را قطع یا سخت کند؛ پیامی را به تاجران دنیا منتقل می نماید با این مضمون که ممکن است تجارت با ایران به نفع شما نباشد و به همین جهت مجددا مسئله قانون صدور ویزا برای کسانی که به ایران سفر نموده اند را هم مطرح نموده است.

وی اضافه نمود: در فضای پسابرجام و آغاز تعاملات ایران با کشورهای مختلف به خصوص کشورهای اروپایی، درصدد برآمدیم تا با توجه به رویکرد اقتصاد مقاومتی و صادرات صنایع فرهنگی مان؛ برای نخستین بار در کشور نمایشگاه بین المللی بازی برگزار کنیم تا با حضور ناشران و سرمایه گذاران خارجی پتانسیل های بازی سازی در ایران توسط دنیایان دیده شده و بتوانیم صنعت بازی سازی در کشور را به سمت دنیای شدن راهنمایی کنیم.

کریمی قدوسی ادامه داد: از ابتدای آغاز فرآیند برنامه ریزی برای نمایشگاه و از آنجا که نمایشگاه TGC همکار مطرح بین المللی دارد، بازخوردهای بسیار مثبت و قابل توجه از سوی تاجران صنعت بازی های رایانه ای در اروپا برای حضور در این نمایشگاه گرفتیم.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای روی کار آمدن ترامپ و سیاست های ضد ایرانی که در پیش گرفته را به ضرر صنعت های نوپا و از جمله بازی سازی در دنیا دانست و تشریح کرد: در ماه های گذشته با شرکت های بزرگ و جدی در صنعت بازی سازی چه در اروپا و چه در آمریکا از سمت گیم کانکشن برای حضور در TGC صحبت شده که بسیاری از آن ها علاقه خود را نسبت به حضور در نمایشگاه اعلام نموده اند و باید دید با روندی که دولت آمریکا در پیش گرفته این همراهی و همکاری چه سرانجامی پیدا می نماید و آیا صنایع نه چندان بزرگ هیچ گاه می توانند به معنای واقعی کلمه دنیای شوند؟

چالش های موجود و کوشش های مضاعف

مهرداد آشتیانی مدیر و طراح رویداد تی جی سی درباره تأثیر سیاست های تازه آمریکا بر کیفیت برگزاری این رویداد به خبرنگاران می گوید: اگر بخواهم پاسخ کوتاه به این سوال بدهم حتما باید بگویم بله حتما تأثیرگذار خواهد بود. اما پاسخ بلندتری هم می توان داد و آن اینکه سیاست های غلطی که دولت ترامپ به صورت کاملا ناگهانی اتخاذ نموده و می نماید، باعث شده است که ما نتوانیم آنطور که در برنامه ریزی خود داشتیم از تجربه و دانش شرکت های معتبر بازی سازی در آمریکا استفاده کنیم. ما می توانستیم تعدادی از این کارشناسان و فعالان معتبر صنعت گیم آمریکا به عنوان بزرگ ترین بازار صنعت بازی های ویدئویی در دنیا را در این رویداد داشته باشیم اما در حال حاضر این همراهی در هاله ای از ابهام واقع شده است.

آشتیانی ادامه داد: فارغ از این مورد، قانون خصمانه مربوط به مسافران غیرایرانی آمریکا که پیش تر سفری به ایران داشته اند هم بر شرایط تعاملات ما تأثیرگذار خواهد بود. ما سخنرانانی از ژاپن و کانادا و کشورهای دیگر هم در برنامه رویداد دنیای خود داشتیم که بعضی از آن ها برای این همراهی و حضور دچار نگرانی هایی شده اند.

وی اضافه نمود: همه این شرایط نشان می دهد که ما بالاخره با چالش هایی در زمینه همراهی چهره های بین المللی روبرو خواهیم بود. هرچند ما نهایت کوشش خود را نموده و می کنیم که کماکان حضور حداکثری چهره های معتبر صنعت بازی به خصوص از کشورهای اروپایی را در رویداد تی جی سی داشته باشیم و حتی برای چهره های آمریکایی که علاقمند به همراهی با این رویداد هستند شرایط حضور آنلاین فراهم خواهیم کرد.

انگیزه مضاعف بازی سازان دنیای برای حضور در ایران

مدیر برگزاری تی جی سی در ادامه به نکته مهمی اشاره نمود و گفت: شاید جالب باشد بدانید اغلب این توسعه دهندگان صنعت بازی و به خصوص سه کارشناسی که در هیأت علمی این رویداد همراه ما هستند و ملیت آمریکایی دارند به شدت با سیاست های دولت ترامپ مخالفند و این قانون بدی که ترامپ برای کشورهای مسلمان اتخاذ کرد باعث شد تا آن ها انگیزه بیشری برای این حضور پیدا نمایند.

وی ادامه داد: خانم کیت ادوارد به عنوان رئیس نظام صنفی بازی سازان آمریکا در بیانیه ای در حساب توئیتر خود این اقدام و سیاست را محکوم کردند. مایک اکتوان هم که در هیأت مشاوران ما حضور دارند اعلام نموده حتی حاضر است به قیمت اینکه دیگر اجازه حضور در کشورش را نداشته باشد هم می خواهد در این رویداد حضور داشته باشد تا اعتراض و مخالفتش با سیاست های نژادپرستانه ترامپ را علنی کند. از این دست بازی سازان در کشورهای دیگر هم وجود دارند که به بهانه اعتراض به سیاست های ترامپ علاقه مند به حضور در ایران شده اند. البته باید توجه داشته باشید که دولت ایران هم در اقدامی منطقی به این قانون دولت ترامپ واکنش نشان داده و اعلام نموده است اجازه ورود آمریکایی ها به خاک ایران را نخواهد داد و از این بعد هم ما با ابهاماتی روبرو هستیم.

آشتیانی درباره مذاکره با وزارت امور خارجه برای تسهیل و برطرف این شرایط هم شرح داد: صحبت هایی داشته ایم اما نمی توان خیلی توقع بالایی داشت چراکه این مسئله اساسا مسئله کلان محسوب می گردد و کلان تر از یک رویداد مانند تی جی سی در سطح نظام درباره آن تصمیم گیری می گردد و نمی توان اعتراضی به آن داشت و این کاملا قابل درک است.

تحولات اخیر هیچ خللی بر روابط گیم کانکشن با ایران وارد نمی نماید

اما مسئولان رویداد معتبر گیم کانکشن فرانسه در مقام شریک ایران در برگزاری رویداد تی جی سی چه واکنشی به این تحولات سیاسی در سطح تعاملات بین المللی داشته است؟ آشتیانی در پاسخ به این سوال می گوید: از زمانی که این سیاست ابلاغ شده بالغ بر 8 جلسه مشترک با مقامات گیم کانکشن داشته ایم و نهایت کوشش مان این است که هدف گذاری برنامه ها و دعوت ها از بازی سازان آمریکایی به سمت بازی سازان اروپایی و آسیایی شیفت پیدا کند. کوشش ما این است که همان تعداد چهره بین المللی را در رویداد دنیای ایران داشته باشیم اما ترجیحا از میان بازی سازان غیرآمریکایی.

امضای تفاهمنامه میان پی یر کارده و مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای

وی درباره تضمین همراهی مسئولان این رویداد معتبر فرانسوی و میزان مقاومت آن ها در قبال فشارهای احتمالی تأکید کرد: مجموعه گیم کانکش روابط بسیار گرمی با کشور ما دارد و این سیاست های هیچ تأثیر و خللی در تعاملات آن ها با ما نداشته است.

شتاب ایران در صنعت گیم متوقف نخواهد شد

اگر رئیس جمهوری امروز در دنیا احساس می نماید با کشیدن دیوارهای فیزیکی و منع کردن آدم ها از سفر به دیگر کشورها می توان جلوی پیشرفت و تعاملات فرهنگی کشورها را محدود کند و جلوی پیشرفت صنعت های کوچک را بگیرد واقعا تفکر اشتباهی دارد چراکه امروز آنقدر مکانیزهای تعاملات دنیای به روز شده و از قالب های سنتی خارج شده است که تمام انتقال دانش، تجربه و مراودات فرهنگی به وسیله آن قابل انجام است. شاید به صورت موقت نگرانی و دلهره ای در میان طیفی از فعالان صنعتی به وجود آورد، اما قطعا در بلندمدت بی تأثیر است و به همین دلیل است که حتی در خود دولت آمریکا هم روینمودهای سیاسی ترامپ مورد تمسخر و نقد قرار گرفته است.

آشتیانی معتقد است: رشد ما در حوزه آی تی و صنعت بازی های رایانه ای امروز چنان شتابی پیدا نموده که قطعا با این قبیل دست اندازها متوقف نخواهد شد و آنقدر گزینه های جایگزین برای استمرار تعاملات و دورزدن این قبیل محدودیت ها موجود است که قطعا خللی در حرکت کلی به وجود نخواهد آورد.

با وجود تمام این تحولات و اظهارات، هنوز تا موعد برگزاری نخستین رویداد بین المللی بازی های رایانه ای تهران (تی جی سی) دو ماه زمان باقی است و بنیاد ملی بازی های رایانه ای ایران در راستا برگزاری هرچه بهتر این رویداد به خصوص به منظور تأثیرگذاری بر بازار منطقه ای، مجموعه گیم کانکشن فرانسه را به مدیریت پی یر کارده در کنار خود خواهد داشت؛ کارشناس باسابقه صنعت گیم که چند ماه قبل از رونمایی آمریکایی ها از پدیده ترامپ در تبادل نظر با خبرنگاران صراحتاً گفته بود؛ آمریکا دیگر قدرت غالب فرهنگی نیست.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 53112

به "تأثیر بازی های ترامپ بر صنعت بازی، دست انداز سیاسی در جاده فرهنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر بازی های ترامپ بر صنعت بازی، دست انداز سیاسی در جاده فرهنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید