بیانیه وزارت خارجه ایران در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان به یمن

به گزارش مجله سرگرمی، وزارت خارجه ایران در بیانیه ای اعلام نمود: جنگ خانمان سوز و حماقت آلود در یمن در حالی وارد ششمین سال می شود که نتیجه ای جز ویرانی و کشتار مردم بیگناه و مظلوم این کشور در بر نداشته و با نابودی زیرساخت ها، یمن را به کشوری ویرانه تبدیل کرده است.

بیانیه وزارت خارجه ایران در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان به یمن

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) پنجم فروردین ماه در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران با محکومت تجاوز ممتد نظامی نیروهای موسوم به ائتلاف به یمن تاکید می کند این جنگ خانمان سوز و حماقت آلود در حالی وارد ششمین سال آن می شود که نتیجه ای جز ویرانی و کشتار مردم بیگناه و مظلوم یمن در بر نداشته است و با نابودی زیرساخت ها، یمن را به کشوری ویرانه و زندگی را برای مردم آن به رنج روزمره تبدیل کرده است.

این بیانیه می افزاید: بنا به تائید سازمان های بین المللی 80 درصد جمعیت یمن یعنی حدود 25 میلیون زن و کودک در یمن به کمک های انسان محبت آمیز نیازمندند؛ این تراژدی انسانی در سایه سکوت جامعه بین المللی و استمرار زیرپاگذاشتن تمامی قوانین بین المللی و حقوق بشری از طرف متجاوزین در حال رقم خوردن است.

وزارت خارجه در این بیانیه خاطرنشان کرده است: تحریم های ظالمانه و غیر انسانی و جنایات اجرا شده باعث شده تا از شرایط فاجعه آمیز مردم یمن بعنوان بزرگ ترین تراژدی انسانی قرن در سطح جهانی یاد شود.

در این بیانیه آمده است: تجاوز نظامی به یمن در حالی ادامه دارد که آمریکا و بعضی کشورهای دیگر نه تنها چشم های خود را بر جنایات جنگی نیروهای متجاوز بسته اند بلکه همچنان با فروش تسلیحات و حمایت های اطلاعاتی و پشتیبانی در این جنایات سهیم اند و باید پاسخگو باشند.

این بیانیه می افزاید: به همین دلیل متاسفانه اخیرا شاهد هستیم آمریکا به این اقدامات بسنده نکرده است و با افزایش حضور چشمگیر نظامی خود در مناطق مختلف یمن از راهبردش در یمن پرده برداشته و به دنبال تثبیت نظامی خود در این کشور است. این امر در حالی است که آمریکا ثابت کرده در هر یک از کشورهای منطقه حضور یافته نتیجه ای جز ناامنی و چپاول سرمایه های آن کشورها ارمغان دیگری نداشته است. اما خاتمه آمریکا شکست دیگری را در یمن تجربه و با سر شکستگی این کشور را نیز ترک خواهد کرد.

در بیانیه مزبور عنوان شده است: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این جنگ تاکید داشته است که بحران یمن راه چاره نظامی ندارد و بر همین اساس طرح چهار ماده ای خود را در روزهای آغازین تجاوز، مبتنی بر آتش بس فوری، تسریع در ارسال کمک های انسانی و رفع محاصره ظالمانه و انجام گفتگوها بین همه گروه های یمنی و تشکیل دولت فراگیر ملی ارایه کرد.

در خاتمه این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران بر همین اساس با حمایت از وحدت سرزمینی یمن تاکید دارد راه چاره های سیاسی همچون توافق استکهلم و تعمیم آن به همه موضوعات و مناطق در یمن، می تواند امید به دستیابی به صلح و آرامش در سراسر این کشور را زنده نگهدارد.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 79284

به "بیانیه وزارت خارجه ایران در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان به یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزارت خارجه ایران در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان به یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید