به زودی صادرکننده کیت های تشخیص کرونا می شویم

به گزارش مجله سرگرمی، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: خوشبختانه اقتدار و دانش علمی و فناوری ایران باعث شده نه تنها احتیاج کشور به کیت های تشخیص کرونا تأمین گردد بلکه به زودی و بعد از برطرف احتیاج داخل به یکی از صادرکنندگان این حوزه تبدیل شویم.

به زودی صادرکننده کیت های تشخیص کرونا می شویم

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس مرکز ارتباطات واطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله سرگرمی، گفت: خوشبختانه اقتدار و دانش علمی و فناوری ایران باعث شده نه تنها توان اینکه با گسترده کردن خطوط فراوری و ظرفیت های موجود، احتیاج کشور تأمین گردد بلکه به زودی و بعد از رفع احتیاج داخل، به یکی از صادرنمایندگان این حوزه تبدیل شویم.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

فارس: چند شرکت دانش بنیان در کشور کیت های تشخیص کرونا را فراوری می نمایند؟

کرمی: پس تشکیل کمیته مقابله با کرونا در معاونت علمی و اعلان فراخوان از بین شرکت های دانش بنیان داوطلب در زمینه ساخت کیت که سابقه و توانایی در این زمینه داشتند، شش شرکت دانش بنیان توانستند تأییدیه های لازم را دریافت نموده کیت های تشخیصی را فراوری نمایند، اما تنها یک شرکت دانش بنیان تا به امروز توانسته خط فراوری انبوه را راه اندازی کند که چند روز گذشته شاهد افتتاح این خط فراوری توسط دکتر ستاری بودیم و سهم قابل توجهی از احتیاج کشور به کیت های تشخیص را رفع می نماید، این شرکت حتی می تواند اگر احتیاج کشور مرتفع گردد نسبت به صادرات آن نیز اقدام کند.

فارس: در حال حاضر چه تعداد کیت تشخیص کرونا در کشور روازنه یا هفتگی ساخته می گردد؟

کرمی: دو نوع کیت تشخیصی ایران ساخت توسط شرکت های دانش بنیان در حال فراوری است. کیت های این شرکت ها در دو نوع است، نوع نخست کیت هایی است که بر اساس بررسی پی سی آر کار می نمایند و توان فراوری این نوع از کیت ها، یکصد هزار عدد در هفته است.

همچنین کیت دیگری از نوع سرولوژی، با قابلیت تشخیص موارد ابتلا به کرونا توسط همین شرکت فراوری می گردد که توان فراوری هفتگی دو میلیون کیت را دارد.

فارس: آیا احتیاج کشور صد در صد با کیت های ایران ساخت فراوری شده در داخل کشور تامین می گردد؟

فارس: بله اما باید به این نکته توجه کنیم متاسفانه کشور ما تحت شدیدترین تحریم ظالمانه متصور در دنیا است والبته حتی اگر تحریم هم نبودیم در این ایام معمولا کشورها پس از رفع احتیاج خودشان و با قیمت بالا تجهیزات را به کشور دیگری می دهند خوشبختانه اقتدار و دانش علمی و فناوری ایران باعث شده ما توان اینکه با گسترده کردن خطوط فراوری و ظرفیت های موجود، نه تنها احتیاج کشور تامین گردد بلکه به زودی و بعد از رفع احتیاج داخل به یکی از صادرنمایندگان این حوزه تبدیل شویم.

فارس: به طور کلی کیت های تشخیص کرونا چند نوع هستند؟

فارس: در حال حاضر سه نوع کیت تشخیصی داریم.

کیت ریل تایم (pcr) که از این شش شرکت تایید شده چهار شرکت آن را فراوری می نمایند که نیمی از تست های استفاده شونده از این نوع است. البته از نظر ریالی این نوع از دیگر مدل های کیت گران تر است.

کیت الایزا نوع دیگری از کیت های مورد استفاده برای تشخیص بیماری کرونا بر پایه تست سرولوژی است. این کیت ها به روش کمی پادتن هایی که علیه بیماری کووید 19 ایجاد شده را اندازه گیری کند. بنابراین اگر پادتن فردی مثبت باشد و از لحاظ کمی دارای پادتن بالاتری باشد به آن معنی است که بیماری را گرفته و بدن او نیز علیه این بیماری پادتن را ساخته است.

لازم به یادآوری است، به هیچ وجه این کیت برای تشخیص نیست و اصلا برای تشخیص کاربردی ندارد و تنها نشان می دهد که شخص مبتلا به کووید 19 شده است یا خیر، به عبارتی با این کیت نمی توان گفت که در همین لحظه آیا شخصی کرونا دارد یا ندارد.

این کیت از نظر ریالی بسیار ارزان تر از مدل نخست است. اما خیلی یاری می نماید به تشخیص اینکه افراد می توانند مثلا به محل کار و کسب بروند یا نه.

نوع سوم کیت های Rapid Test که کیت های تشخیص سریع و از نوعی ساده هستند. این کیت ها که در حال حاضر توسط ستاد زیست فناوری معاونت علمی فراخوان حمایت از فراوری آن داده شده است، این کیت ها از نظر ریالی ارزان بوده، و به دلیل سادگی امکان استفاده از آن در خانه نیز وجود دارد.

فارس: آیا الان صادرات هم داریم؟

فارس: در حال حاضر فراوری کیت های کرونایی که در کشور است در دو نوع از سه نوع کیت تشخیص کاملا بی احتیاج از دیگر کشورها هستیم و به زودی بعد از رفع احتیاج داخلی کشور می توانیم برای صادرات نیز اقدام کنیم. اما در حال حاضر و با توجه به احتیاج داخل هیچ گونه صادراتی نداریم.

فارس: آیا آماری هست که نشان بدهد روزانه چه تعداد کیت برای تشخیص کرونا در کشور مصرف می گردد؟

فارس: این آمار را می توانید از وزارت بهداشت تهیه کنید. اما هرچه میزان احتیاج روزانه کشور به انواع کیت تشخیص کرونا دیده گردد، با فراوری کیت های تشخیص ایران ساخت می توانیم احتیاج کشور را رفع کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 20 خرداد 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 84558

به "به زودی صادرکننده کیت های تشخیص کرونا می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به زودی صادرکننده کیت های تشخیص کرونا می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید