بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی

به گزارش خبرنگاران، علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از تحقق سه وعده این وزارتخانه در مورد؛ بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی، حل مشکل سنوات حق التدریس در بازنشستگی، تسویه پاداش انتها خدمت فرهنگیان بازنشسته سال 96 اطلاع داد و اضافه کرد: اعلام این اخبار و کارهایی که در آموزش وپرورش انجام می گردد صرفاً باهدف گزارش دهی به جامعه فرهنگیان کشوراست تا معلمان عزیز در جریان فعالیت های در حوزه های مختلف این وزارتخانه قرار گیرند و فرهنگیان در جریان باشند که در راستای بهبود وضع معیشت معلمان چه کوشش هایی انجام شده است.

بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی

تسویه پاداش سرانجام خدمت فرهنگیان بازنشسته سال 96

علی الهیار ترکمن با اشاره به اینکه تأمین اعتبار موردنیاز برای پرداخت پاداش سرانجام خدمت سال 1396 یکی از اصلی ترین دغدغه های وزارت آموزش وپرورش بوده است و با کوشش های اجرا شده و مذاکرات متعدد با سازمان مدیریت توانستیم برای پرداخت این پاداش ها تا سرانجام نیمه اول سال 97 به توافق برسیم.

وی با اشاره به وعده پرداخت پاداش سرانجام خدمت فرهنگیان تا آخر تابستان و در سه قسط در ماه های تیر، مرداد و شهریور اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش با مساعدت و همراهی سازمان مدیریت و پشتیبانی در تخصیص اعتبار و ابلاغ به خزانه داری کل و مساعدت خزانه داری کل در تهیه این مبلغ و واریز آن به حساب آموزش وپرورش توانست به وعده ای که به بازنشستگان فرهنگی سال 96 در پرداخت این پاداش داده بود، عمل نماید.

الهیار مبلغ کل پاداش سرانجام خدمت فرهنگیان را 3 هزار 420 میلیارد تومان اعلام و عنوان کرد: دوازده استان قسط آخر پاداش را پرداخت نموده اند و بقیه استان ها هم در حال پرداخت هستند.

حل مشکل محاسبه سنوات حق التدریس در بازنشستگی فرهنگیان

علی الهیارترکمن در مورد محاسبه سنوات بازنشستگی نیروهای حق التدریس و یا کسانی که قبل از استخدام در آموزش وپرورش سوابق بیمه ای داشته اند، گفت: معلمانی که از ابتدا در استخدام آموزش وپرورش نبوده اند و سوابقی قبل از رسمی یا پیمانی شدن در آموزش وپرورش به صورت دیگری (مانند سربازان، حق التدریس های نیمه وقت و تمام وقت، یا در دستگاه دیگری مشغول به کار بودند و ...) و بعد از این سوابق به استخدام آموزش و پرورش (به صورت رسمی یا پیمانی) آمده اند مشکلاتی در لحاظ شدن سوابق خود داشته اند و آموزش و پرورش سنوات این افراد را با توجه به قوانین موجود، در حکم کارگزینی لحاظ نموده است. زمانی که این افراد با سی سال سابقه خدمت قصد بازنشسته شدن دارند، سازمان بازنشستگی کشوری جهت لحاظ سنوات بازنشستگی، سوابق قبل از استخدام این افراد در آموزش و پرورش را با آخرین حکم کارگزینی محاسبه می نماید و مبلغ بزرگی را جهت احتساب این سنوات مطالبه می نماید. با توجه به اینکه سنوات سی سال خدمت این افراد تمام شده، چاره ای جز پرداخت این مبلغ نخواهند داشت و بخش بزرگی از پاداش بازنشستگی خود را برای این مطالبه باید به سازمان بازنشستگی کشوری پرداخت نمایند.

الهیار ترکمن اضافه کرد: به استناد ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری، هر مستخدم دولت که سنوات غیررسمی داشته باشد و بعد از مدتی به مستخدم رسمی یا پیمانی دولت تبدیل شود، می تواند سنوات دوران غیررسمی اش را منتقل نموده و ملاک پرداخت کسورات بازنشستگی این سنوات، بر اساس اولین حکم رسمی کارگزینی اش خواهد بود.

به عنوان مثال اگر فردی در سال 70 اولین حکم رسمی اش را گرفته باشد و قبل از سال هفتاد، 4 سال سنوات غیررسمی داشته باشد و این چهار سال در حکم کارگزینی آموزش و پرورش لحاظ شده باشد، در سال 96 سی سال سنوات خدمتش سرانجام می یابد و می تواند بازنشسته شود. اگر این فرد در طول بیست و شش سال گذشته حق بازنشستگی آن 4 سال را پرداخت ننموده باشد، باید این مبلغ را بر اساس اولین حکم رسمی کارگزینی که در سال 70 برایش صادرشده، پرداخت کند.

اخیراً سازمان بازنشستگی این قانون را اعمال ننموده و تفسیر دیگری از قانون انجام داد و محاسبه سنوات بازنشستگی را بر اساس آخرین حکم کارگزینی (برای امسال سال 96) محاسبه می نماید که مبلغ موردمحاسبه بسیار بالا می شود و بخشی بزرگی از پاداش بازنشستگی برای تسویه حساب به صندوق بازنشستگی باید پرداخت شود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: این موضوع موجب نگرانی وزارت آموزش و پروش ازجمله وزیر محترم بوده است و باعث شد تا ایشان در این مورد چند نوبت در هیئت دولت صحبت کند و با وزیر رفاه چند نوبت مصاحبه داشته باشد، همچنین جلسات مختلفی با سازمان بازنشستگی کشوری درباره این موضوع برگزار گردید. نهایتاً خروجی این جلسات و پیگیری ها منجر شد تا استعلامی از سازمان امور استخدامی شود که در پاسخ به این استعلام گفته شد، به استناد ماده 85 و 105 قانون خدمات کشوری، کسانی که خدمت تمام وقت یا نیمه وقت داشته باشند، باید به استناد اولین حکم رسمی آن ها محاسبات کسورات بازنشستگی انجام گیرد.

وی گفت: هرچند سازمان امور استخدامی واداری این استعلام را ارائه داد، اما سازمان بازنشستگی کشوری از انجام آن خودداری می کرد و همچنان فرهنگیانی که سابقه حق التدریس داشتند با مشکل احتساب سنوات حق التدریس خود روبرو بودند.

الهیار در ادامه اضافه کرد با مذاکراتی که تا شهریورماه امسال انجام شد، این سازمان بر اساس استنادات قانونی مجاب به محاسبه سنوات بازنشستگی بر اساس ماده 85 و 105 قانون خدمات کشوری شد و این مشکل برای همکاران ما که در آستانه بازنشستگی هستند و مشکل پرداخت مبالغ زیادی که بعضاً ممکن بود شامل بخش عمده ای از پاداش سرانجام خدمتشان را شامل شود، حل شده است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: اجرای این قوانین بر عهده سازمان بازنشستگی است و افراد پس از سرانجام خدمتشان در دستگاه مربوطه به سازمان بازنشستگی کشور ارجاع می شوند تا حکم بازنشستگی آنان صادر شود و حقوق بازنشستگی شان جاری شود و دیگر در اختیار وزارت آموزش و پرورش نیست. ما این موضوع را برای عدم تضعیف حقوق همکارانمان پیگیری کردیم و تا زمانی که همگی همکاران ما احکام بازنشستگی شان صادر شود، پیگیر هستیم و اجازه نمی دهیم حق وحقوق همکارانمان در این زمینه تضعیف شود.

بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی فرهنگیان

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی با اشاره به موضوع سختی کار در احکام حقوقی فرهنگیان گفت: در یک برهه ای از زمان به علت تغییر ساختار سازمان برنامه و بودجه، بند مربوط به سختی کار دو بار در احکام فرهنگیان درج شد ازآنجاکه این موضوع مجوزهای لازم و قانونی را نداشت از سوی مراجع قانونی ذی ربط، آموزش و پرورش برای حذف این بند از فیش های حقوقی تحت فشار نهاده شد و پس از طی مراحل قانونی حذف آن در این دوره رخ داد.

وی ادامه داد: در پی حذف این بند که در ابتدای امسال رخ داد کوشش هایی با دو رویکرد، برقراری امتیاز بند مذکور و قانونی و دائمی کردن آن صورت گرفت که خوشبختانه شورای توسعه مدیریت افزایش امتیاز برای سختی کار را مصوب کرد.

الهیار از شروع صدور احکام جدید فرهنگیان با احتساب سختی کار اطلاع داد و توضیح داد: زمان برقراری بند مذکور در احکام کارگزینی از اول فروردین است لذا معوقات 6 ماهه اول سال هم زمان با حقوق مهرماه پرداخت می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید