ایران در فراوری بذرهای هیبریدی گل های زینتی خودکفا شد، فراوری انبوه نانوماسک علیه کرونا

به گزارش مجله سرگرمی، معاون پژوهش و فناوریی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان گفت: این دانشگاه پیروز به فراوری سه نوع بذر گل های زینتی شده و می توان گفت که کشور در این زمینه به استقلال رسیده است؛ چراکه پیش از این واردکننده بذر گل های زینتی بود.

ایران در فراوری بذرهای هیبریدی گل های زینتی خودکفا شد، فراوری انبوه نانوماسک علیه کرونا

گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران ـ حسین بوذری؛ پژوهش و فناوری از حوزه های فعال و مورد تأکید مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی بوده که متولی ساماندهی و توسعه همه جانبه فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان برای جامه عمل پوشاندن به موارد تأکیدشده توسط مسئولان در حوزه پژوهش و فناوری اقداماتی مناسبی را انجام داده ازجمله در حوزه شیلات و کشاورزی که نظام موضوعات را نیز در این باره تدوین نموده است.

این دانشگاه برای جلوگیری از فرایند شتابان تخریب سرزمین در مناطق خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب نیز در حال عقد قرارداد با سازمان محیط زیست است.

بذر افوربیا ویگوری برای نخستین بار در کشور تجاری سازی شد

5 طرح و محصول پژوهشی آماده جذب سرمایه گذار، تجاری سازی و فراوری انبوه

گیاهی که حدود 200 سال در گیلان کاشته می گردد مرکزی برای ارائه بذر سالم ندارد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان دارای سه مجله تخصصی پژوهشی اکوفیزیولوژی محیطی گیاهی، اکوفیزوشیمی و تکنولوژی بذر بوده که به توسعه و فعالیت های این دانشگاه یاری زیادی نموده است.

خبرنگار خبرنگاران برای اطلاع از فعالیت ها و دستاوردهای پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان گفتگویی را با مازیار احمدی گلسفیدی، معاون پژوهش و فناوری این دانشگاه ترتیب داده است.

مشروح گفتگوی خبرنگاران با احمدی گلسفیدی در پی می آید:

خبرنگاران: با توجه به امر مهم پژوهش و تأکید مسئولان دانشگاه چه فعالیت هایی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان داشته اید و به چه دستاوردهایی رسیده اند؟

احمدی گلسفیدی: از زمان مدیریت دکتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی به حوزه پژوهش و فناوری نگاه جدیدی شد به خصوص برای رفع مسائل و مسائل جامعه و صنعت با طرح مؤثر پایش (پژوهش های اثرگذار یکپارچه شبکه ای) اجرا شده است.

در این راستا مقرر شده محققان دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس این موضوعات فعالیت خود را انجام دهند. دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان نیز به موازات آن برنامه های علمی تدارک دیده است؛ برنامه علمی که به نام دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان و واحد گرگان ثبت شده، مدیریت بحران پس از سیل با موضوع کشاورزی است که اکنون کارگروهی برای این کار تشکیل شده و استادان و مجریان توانمند و دارای تجربه نظام موضوعات مرتبط با این برنامه علمی را تدوین نموده اند.

یکی دیگر از فعالیت های واحد گرگان در حوزه صنایع شیلات بوده که با موضوعات نظام مندشده ای تدوین شده و در سایت پایش آن را الحاق نموده اند.

جذب اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی از دیگر دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی گرگان است و هدف از آن یاری به صنایعی است که با مسائل عدیده در فراوری روبرو هستند، ظرفیتی که دانشگاه آزاد اسلامی گرگان در زمینه علمی دارد، موجب شده قراردادهای بسیار خوبی در بخش مطالعات پژوهشی منعقد کنیم که منجر به رفع مسائل و چالش های صنعتی شده است.

سیاست دانشگاه آزاد اسلامی برای نجات خلیج گرگان از بیابان زایی

با صنعت نفت، گاز، شرکت توزیع برق، آبفا و سازمان زندان ها، دادگستری و ... نیز قرارداد طرح های برون دانشگاهی داریم که این قراردادها در مجموع به ارزش بالغ بر یک میلیارد تومان بوده و در حال انجام است. بخشی از قراردادها اجرا شده و شاهد کاربرد آن در صنایع هستیم.

در حال عقد قرارداد با استانداری گلستان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان در حوزه ریزگردها هستیم تا معضل خلیج گرگان را به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی دنیا رفع کنیم و مانع تخریب خلیج گرگان در مناطق خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب شویم.

این قرارداد با عنوان بیابان زدایی هم توانمندی دانشگاه آزاد اسلامی گرگان را ثابت می نماید و هم خلیج گرگان را از معضلات و مسائل دور خواهد نمود.

خبرنگاران: درباره این قرارداد و جزئیات آن بیشتر شرح می دهید؟

احمدی گلسفیدی : یکی از چالش هایی که در چشم انداز استان گلستان تعریف شده، بحث ریزگردهایی است که در قسمت های شمال شرق این استان در حال پیشرفت است و موجب شده بیابان زیاد شده و مناطق مختلف خلیج گرگان از حالت حاصلخیزی خارج گردد.

در صورتی که این مسئله به این ترتیب پیش برود، خلیج گرگان در چند سال آینده به خشکی گرایش پیدا می نماید و در اینصورت بسیاری از مراتع خود را از دست می دهیم.

در حال عقد قرارداد با استانداری گلستان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان در حوزه ریزگردها هستیم تا معضل خلیج گرگان را به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی دنیا رفع کنیم.

هدف ما این است که دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان به این موضوع مهم ورود پیدا نموده و این مشکل را رفع کند و طبیعتاً فواید مادی و معنوی برای استادان و تیم های تحقیقاتی خواهد داشت.

خبرنگاران: این قرارداد در چه مرحله ای است؟

احمدی گلسفیدی : با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان در حال مذاکره هستیم و مراحل آنالیز پروپوزال انجام می گردد و به زودی به عقد قرارداد منجر خواهد شد.

خبرنگاران: رقم این قرارداد چقدر است؟

احمدی گلسفیدی : حدود یک و نیم میلیارد تومان است.

خبرنگاران: حامی اقتصادی دارید یا دانشگاه آزاد اسلامی آن را تقبل نموده است؟

احمدی گلسفیدی : تأمین منابع اقتصادیاین قرارداد بر عهدهاستانداری گلستان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان است.

خبرنگاران: در حوزه دانش بنیان چه فعالیت هایی داشته اید؟

احمدی گلسفیدی : در حوزه دانش بنیان دستاوردهای بسیار خوبی داشته ایم؛ شرکت های دانش بنیان بیشتر در حوزه فراوریات فرآورده های طبیعی با پایه های کشاورزی فعالیت می نمایند. اکنون دو شرکت دانش بنیان ما به فرآیند فراوری محصول دانش بنیان دست یافته اند که دارای تأییدیه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

این محصولات به صورت پایلوت فراوری شده و در حال رایزنی با سازمان اوقاف هستیم تا سرمایه این فراوری را تقبل کند. سازمان اوقاف حدود 4 میلیارد تومان برای هریک از این طرح ها سرمایه گذاری می نماید تا این محصولات به فراوری انبوه برسد.

خبرنگاران: فراوری محصول دانش بنیان توسط این دو شرکت به تأیید نهایی سازمان اوقاف و امور خیریه رسیده است؟

احمدی گلسفیدی : هنوز به تأیید نهایی نرسیده، اما در شرفتأیید سازمان اوقاف هستیم. دستاورد دیگر ما در حوزه پژوهش سراهای نوآوری است. سرای نوآوری واحد گرگان به وسعت پنج هکتار به کشت گلخانه ای اقدام نموده و فراوری دانش بنیان این سرا آنقدر زیاد بوده که پایانه فروش گل های زینتی از جنس کاکتوس راه اندازی شده است، به طوری که اکنون از این گل ها برای اقصی نقاط کشور بارگیری و ارسال می گردد؛ از جمله برای تهران، محلات و ... که یک ترن اُور اقتصادی بسیار خوبی دارد.

در سراهای نوآوری شرکت های دانش بنیانی نیز وجود دارند که به فراوری بذر می پردازند، به طوری که در فراوری سه نوع بذر (گل های زینتی) که در کشور کاملاً وارداتی بودند به استقلال رسیده ایم و تا به امروز 100 هزار عدد بذر گل های زینتی فراوری شده که قیمت هرکدام از آنها بین 600 تا یک هزار تومان است. یعنی مبلغ بسیار بالایی دستاورد محققان در حوزه دانش بنیان سرای نوآوری است. هر دانه بذر 600 تا یک هزار تومان است که اگر ضربدر یکصد هزار کنیم در مجموع حدود یک میلیارد تومان می گردد و نکته اینکه پیش از این، همه اینها وارداتی بوده است.

خبرنگاران: با شرحاتی که می دهید قطعاً یکی از دانشگاه های پیروز در حوزه کارآفرینی و اشتغال هستید. فکر می کنید در بحث درآمدهای غیرشهریه ای به پیروزیتی که مد نظر دانشگاه هست، برسید؟

احمدی گلسفیدی: درست می گویید. دانشگاه آزاد اسلامی گرگان از ابتدای مهر تا به امروز که صاحب سرای نوآوری شد، یک گام مؤثر در بحث دانشگاه های نسل سوم و چهارم یعنی دانشگاه های کارآفرین برداشت. با قاطعیت می گویم که جزء دانشگاه های کارآفرین هستیم.

دانشجویان فارغ التحصیلی داریم که در فرآیند سرای نوآوری آموزش دیده و مهارت کسب نموده اند و اکنون صاحب شغل هستند. در واقع ما به خبرنگارانن کار یاد می دهیم و خودشان صاحب کسب و کارهای گلخانه ای، IT و ... هستند.

خبرنگاران: در این راستا تا به امروز چند نفر را آموزش داده اید؟

احمدی گلسفیدی : تا به امروز 85 نفر آموزش دیده اند که هرکدام صاحب شغلی شده اند و برای افراد زیادی در زیرمجموعه خود اشتغال زایی نموده اند. این موضوع یکی از دستاوردهای خوب استان گلستان و به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی گرگان در بخش سراهای نوآوری بوده است.

خبرنگاران: در حوزه مجلات پژوهشی و تحقیقات علمی و طرح های درون و برون دانشگاهی چه فعالیتی داشته اید؟

احمدی گلسفیدی : اکنون سه مجله علمی پژوهشی با گرید وزارتین (فهرست نشریات معتبر خارجی) داریم که جزء مجلات بسیار خوب با درجه الف هستند. نخست مجله اکوفیزوشیمی که مورد تأیید وزارت علوم است. دوم مجله علمی و پژوهشی اکوفیزیولوژی محیطی گیاهی که این هم مورد تأیید وزارت علوم بوده و سوم تکنولوژی بذر که جزء مجلات علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی است.

در حال اخذ مجوز برای راه اندازی سه فصلنامه دیگر در حوزه های ورزش و تربیت بدنی، مدیریت و حسابداری و آب و آبیاری نیز هستیم.

خبرنگاران: ایده محققان شما تبدیل به محصول شده است؟

احمدی گلسفیدی : بله. در مجله پژوهشی واحد گرگان مقالاتی داریم که شرکت های دانش بنیان فعالیت خود را طبق این مقالات پیش می برند و محصول این شرکت ها نیز همان تحقیقات پژوهشی است که در این مجلات چاپ شده اند.

خبرنگاران: مثال می زنید؟

احمدی گلسفیدی : یکی از مقالات در مجله اکوفیزوشیمی با عنوان فراوری بدون کالری از استریا چاپ شده؛ استریا یک گیاه است که تبدیل به یک شرکت دانش بنیان شده و در حال فراوری محصول بوده و به صورت پایلوت این فراوریات اجرا شده است.

خبرنگاران: زیر نظر دانشگاه متبوع شما فعالیت می نماید؟

احمدی گلسفیدی : بله. زیر نظر دانشگاه است. محصول این شرکت به صورت فروش عمده در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.

خبرنگاران: این شرکت برای چند نفر اشتغال زایی نموده است؟

احمدی گلسفیدی : بین 15 تا 20 نفر مشغول به کار هستند و این کارکنان را نیز دانشجویان و فارغ التحصیلان تشکیل می دهند.

خبرنگاران: در واقع علاوه بر کارآفرینی به سمت درآمدهای غیرشهریه ای رفته اید؟

احمدی گلسفیدی : ایده این کار از روی احتیاج جامعه و تقاضای بازار است. نخست از همه، تقاضا را نگاه می کنیم. مهم ترین رسالت دانشگاه این است که دانشجو را صرفاً آموزشی و پژوهشی تحویل جامعه ندهیم و قصد داریم دانشجو را علاوه بر داشتن مدرک، یک فرد کارآفرین و صاحب شغل تربیت کنیم.

در سراهای نوآوری شرکت های دانش بنیانی وجود دارند که به فراوری بذر می پردازند، به طوری که در فراوری سه نوع بذر (گل های زینتی) که در کشور کاملاً وارداتی بودند به استقلال رسیده ایم.

نتیجه این اقدام تربیت دانشجوی کارآفرین و حرکت به سمت درآمدهای غیرشهریه ای بوده است. همانطور که گفتم مقرر شده دو پروژه هرکدام با اعتبار 4 میلیارد تومان کار خود را شروع و محصولات دانش بنیان -که ایده دانشگاه آزاد اسلامی گرگان بوده است- را فراوری نمایند.

خبرنگاران: زمینه فعالیت و فراوری محصول شرکت های دانش بنیان واحد گرگان را تشریح کنید.

احمدی گلسفیدی : شرکتی داریم که به فراوری شکر می پردازد، شرکتی دیگر محصولی به نام کیتوسان یا کیتوزان ماده دارویی از پوست میگو فراوری می نماید؛ این شرکت دانش بنیان، پوستی که از میگو دور ریخته می گردد را استحصال نموده و ماده دارویی از آن استخراج می نماید که در صنایع دارویی و غذایی استفاده می گردد و اکنون کشور به واردات آن وابسته است.

استخراج شکر بدون کالری از برگ گیاه استویا با استفاده از شیمی سبز

دیگر شرکت دانش بنیان واحد گرگان در زمینه فراوری بذرهای هیبریدی گل های زینتی فعال است. شرکت هایی هم داریم که در بخش IT برای گلخانه ها و مرغداری ها، سیستم های هوشمندسازی و کنترل نماینده می سازند. در مجموع 10 شرکت داریم که دارای محصولات دانش بنیان هستند. بعضی به تجاری سازی رسیده اند و بعضی دیگر نیز در میانه راه هستند.

خبرنگاران: دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان دارای مدارس مهارتی هست؟

احمدی گلسفیدی : دارای مدرسه خلاقیت و مهارتی هستیم، اما نه به این اسم، بلکه به عنوان آموزش های کاربردی و فنی و حرفه ای که در هر ترم تعدادی از دانشجویان متقاضی را با مبلغ بسیار ناچیز دسته بندی نموده و زیر پوشش آموزش های عملی و کاربردی قرار می دهیم.

خبرنگاران: در دوره مبارزه با کووید - 19 پیروز به فراوری محصولات کرونایی شده اید؟

احمدی گلسفیدی : بله. محصولی با عنوان نانوماسک فراوری نموده ایم که هم قابلیت شستشو دارد و هم تعویض فیلتر که فیلتر استفاده شده در آن هم با استفاده از فناوری نانو تهیه شده و مخصوص ویروس های ریز مثل کرونا است.

این محصول دانش بنیانی بوده و یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان آن را به فراوری انبوه رسانده است، تعدادی از این محصول فروش رفته و حتی سازمان یونسکو هم از ما درخواست خرید کرد که تعدادی هم به این سازمان دادیم.

خبرنگاران: ایده کسب و کار در ایام کرونا به کجا رسید؟

احمدی گلسفیدی : سه طرح پژوهشی با موضوع رفع مسائل باشگاه های ورزشی و کسب و کارهای این باشگاه ها در ایام کرونا اجرا شده است؛ در حوزه پزشکی نیز در حال ارائه ایده کسب و کار هستیم.

4078/4062/پ

thailandro.ir: تور تایلند ارزان قیمت، تور سامویی، تور پوکت، پاتایا، بانکوک، چیانگ مای، کرابی

turkeyro.ir: تور ترکیه ارزان قیمت، تور استانبول، تور آنتالیا، کوش آداسی، ازمیر، آنکارا

vetworld.ir: مجله دامپزشکی | مجله خبری دانشجویان دامپزشکی

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 110912

به "ایران در فراوری بذرهای هیبریدی گل های زینتی خودکفا شد، فراوری انبوه نانوماسک علیه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در فراوری بذرهای هیبریدی گل های زینتی خودکفا شد، فراوری انبوه نانوماسک علیه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید