ایران از بی تدبیری دولت ترامپ استفاده کرد، در برابر فشارها نباید رفتار انفعالی داشت

به گزارش مجله سرگرمی، سفیر پیشین ایران در بولیوی با بیان این که ایران با اقتدار توانست علی رغم تهدیدهای آمریکا فرآورده های نفتی خود را به وسیله نفتکش ها به ونزوئلا صادر کند، گفت: البته باید همچنان هوشیاری مان را در برابر فشارهای آمریکا حفظ کنیم.

ایران از بی تدبیری دولت ترامپ استفاده کرد، در برابر فشارها نباید رفتار انفعالی داشت

رضا طباطبایی شفیعی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه حضور نفتکش های ایرانی در بنادر ونزوئلا برای در اختیار قرار دادن فراورده های نفتی ایران به این کشور علیرغم اینکه تهران و کاراکاس هر دو مورد تحریم آمریکا هستند ، یک اتفاق استراتژیک است که به صورت نادر در سطح دنیا علیرغم این حجم از فشارها و هجمه های زیاد صورت می گیرد ، شرح داد : آمریکایی ها همواره اعلام کرده اند که سیاست شان در مورد ایران فشار حداکثری است و هر کاری که می توانند برای اعمال فشار و کنترل ایران انجام می دهند اما اکنون آن ها در داخل آمریکا دچار مشکلاتی هستند چنانکه بر اساس بی تدبیری دولت ترامپ ویروس کرونا در این کشور شیوع گسترده ای پیدا کرده و گرفتاری هایی را برای این کشور بوجود آورده است. این موضوع فرصتی را برای ایران بوجود آورد و تهران از این فرصت برای نشان دادن اقتدار و زیر پا گذاشتن تحریم های آمریکا استفاده کرد.

وی با بیان اینکه این نفتکش ها علیرغم فشارها و تهدیدهای قبلی بدون مسئله ای رد شدند، اظهار کرد : ما پیش از این شاهد بودیم که برای نفتکش های ایرانی از سوی انگلیسی ها در تنگه جبل الطارق مسئله ای پیش آمده بود اما خوشبختانه تا به امروز برای این نفتکش ها مسئله ای پیش نیامده است، گرچه آمریکایی ها در ابتدا تلاش کردند که نمایش قدرتی بدهند ولی در مجموع به این نتیجه رسیدند که زورشان نمی رسد چرا که اگر می توانستند حتما اقدامی در راستای ایجاد ممانعت در رسیدن این نفتکش ها به ونزوئلا انجام می دادند.

طباطبایی شفیعی با تأکید بر اینکه اقدام ایران برای صادر کردن فرآورده های نفتی به ونزوئلا براساس قوانین بین المللی اجرا شده است و تهدیدهای آمریکا در این ارتباط برخلاف قوانین بین المللی است چرا که تحریم های اعمال شده از سوی این کشور علیه تهران و کاراکاس یک جانبه گرایانه و غیرقانونی است، افزود : ونزوئلا و ایران دو کشور دوست هستند ، ونزوئلا در ایام تحریم های قبلی به ایران کمک کرد و مدل توسعه صنعتی که انتخاب کرده همچون مدل توسعه صنعتی ایران است. شرکت های ایرانی در ونزوئلا به خوبی کار کرده اند و از جایگاه مناسبی برخوردار هستند.

این کارشناس مسائل آمریکای لاتین با بیان اینکه در کنار این موفقیت باید هوشکمک خود را حفظ کنیم، شرح داد : احتمالا آمریکایی ها در راستای جبران این اتفاق برنامه ریزی می کنند چرا که در حال حاضر می بینیم اظهاراتی از سوی برخی از مقامات کشورهای آمریکای لاتین که طرفدار آمریکا هستند شنیده می شوند چنانکه برخی از آن ها مدعی شده اند که کمک ایران به یک رژیم غیرقانونی ونزوئلا باعث افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه می شود.

سفیر پیشین ایران در بولیوی با بیان اینکه هنوز استراتژی آمریکا برای جبران این موضوع شکل نگرفته است، ادامه داد: این احتمال وجود دارد که آمریکا از طریق برخی از کشورهای آمریکای لاتین از جمله کلمبیا و یا برزیل حرکتی را علیه ایران در جبران این موضوع انجام دهند.

این کارشناس مسائل آمریکای لاتین با بیان اینکه ملت های آزاده در آمریکای لاتین و دیگر نقاط دنیا باید بدانند که ایران یک کشور ثبات دهنده است و به کشورهای قانونی که مخالف آمریکا هستند در راستای ایجاد ثبات کمک می کند، گفت: موفقیت حاصله در صدور فراورده های نفتی به ونزوئلا مسئولیت های ایران را در عرصه بین المللی افزایش می دهد.

وی همچنین در ارتباط با برخی از مباحث در مورد لزوم تشکیل باشگاه کشورهای تحریمی اظهار کرد: به نظر می رسد که زمان آن رسیده که این کشورها یک نوع هویت بیرونی به خود در این زمینه بدهند.

طباطبایی شفیعی در سرانجام صحبت های خود اظهار کرد : قطعا آمریکا تلاش خواهد کرد که خدمه این کشتی ها را تحریم کند ولی این اقدامات به جایی نمی رسد و ما باید در برابر فشارها و تهدیدهای آمریکا تهاجمی عمل کنیم و رفتار انفعالی نداشته باشیم.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 92406

به "ایران از بی تدبیری دولت ترامپ استفاده کرد، در برابر فشارها نباید رفتار انفعالی داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران از بی تدبیری دولت ترامپ استفاده کرد، در برابر فشارها نباید رفتار انفعالی داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید