انجام 54 هزار پیوند عضو در ایران، اهدای عضو نیازمند فرهنگ سازی است

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، غروب یکشنبه انجمن اهدای عضو ایرانیان شعبه گیلان با حضور امید قبادی نائب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان و جمعی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان راه اندازی شد.

انجام 54 هزار پیوند عضو در ایران، اهدای عضو نیازمند فرهنگ سازی است

نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان در نشست خبری که برای این منظور در بیمارستان پورسینای رشت برگزار شده بود، اظهارکرد: بیشتر بیماران مرگ مغزی در ایران براثر حادثه تصادف هستند.

امید قبادی میانگین سن مرگ مغزی در ایران را 20 تا 40 سال عنوان نمود و گفت: در کشورهای خارجی به ویژه در شهر بارسلونا 91 درصد خانواده ها آماده اهدای عضو هستند و پروسه رضایت از خانواده ها در این شهر تنها چهار دقیقه است.

وی با تأکید برلزوم فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو در جامعه، اضافه کرد: در ایران دست اندرکاران این حوزه برای دریافت رضایت اهدای عضو از خانواده بیماران مرگ مغزی بیش از 60 ساعت وقت صرف می نمایند که این نشان دهنده لزوم توجه بیشتر به فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو است.

قبادی با اشاره به نوشتن قانون مربوط به اهدای عضو در سال 79 در مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: در سال 81 نیز وزارت بهداشت و درمان آیین نامه اجرایی این قانون را تصویب کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون 54 هزار پیوند عضو در ایران صورت گرفته است که نشان دهنده رشد 60 برابری پیوند اعضا در کشور از سال اجرای این طرح بوده است، توضیح داد: این پیوندها در قالب کلیه، کبد، قلب، ریه، پانکراس و روده بوده است.

با اهدای اعضای دو سوم بیماران مرگ مغزی دیگر بیمار نیازمند به پیوند نخواهیم داشت

قبادی ادامه داد: اگر دو سوم بیماران مرگ مغزی در کشور اعضای خود را اهدا نمایند دیگر بیمار نیازمند به اهدای عضو در کشور نخواهیم داشت. وی با اشاره به وضعیت استان گیلان در زمینه پیوند اعضا، گفت: دو سال پیش 74 پیوند عضو در گیلان انجام شد این درحالی است که متاسفانه در سال های اخیر شاهد کاهش این میزان هستیم به گونه ای که سال جاری تاکنون 9 مورد پیوند صورت گرفته است. قبادی با تأکید براینکه این نشان دهنده ضعف در حوزه فرهنگ سازی است، اضافه کرد: باید با همکاری و همدلی همه مسئولان، سمن ها، نهادهای فرهنگی و مردمی و به ویژه رسانه ها در راستای فرهنگ سازی در جامعه در زمینه پیوند اعضا گام برداریم.

فعالیت 89 سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت گیلان

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه این استان در زمینه پیوند اعضا ظرفیت بسیار بالای دارد، اظهارکرد: تاکنون 10 پیوند کبد پیروز در بیمارستان رازی رشت صورت گرفته است.

علی داودی به نقش رسانه ها و نهادهای مردمی در زمینه اشاعه فرهنگ پیوند عضو در جامعه اشاره نمود و اضافه کرد: 89 سازمان مردم نهاد در گیلان در حوزه سلامت فعال هستند که می توانند در این زمینه به عنوان بازوی کمکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عمل کند.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 11283

به "انجام 54 هزار پیوند عضو در ایران، اهدای عضو نیازمند فرهنگ سازی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام 54 هزار پیوند عضو در ایران، اهدای عضو نیازمند فرهنگ سازی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید