امضای یک تفاهم نامه تازه برای حمایت از تئاتری ها در دوران کرونایی

به گزارش مجله سرگرمی، تفاهم نامه مشارکت در امور فرهنگی و هنری میان انجمن صنفی هنرمندان تئاتر تهران در راستای وظیفه کارآفرینی و اشتغال زایی و مجموعه تئاتر محراب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران عصر سه شنبه 7 مردادماه منعقد شده است.

امضای یک تفاهم نامه تازه برای حمایت از تئاتری ها در دوران کرونایی

به گزارش خبرنگاران،روابط عمومی انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران اطلاع داد که میرعلیرضا دریابیگی عضو هیأت موسس و رئیس انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با مهرداد کورش نیا رئیس مجموعه تئاتر محراب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تفاهم نامه مشارکت در امور فرهنگی و هنری را به امضاء رساندند.

مشارکت و همکاری در راه اندازی مرکز مطالعات تخصصی هنر، مشارکت و همکاری در فراوری و اجرای نمایش های ایرانی(صحنه ای، محیطی و عروسکی) با تأکید بر سبک زندگی ایرانی-اسلامی، مشارکت و همکاری در برگزاری کارگاه های آموزشی، سمینارها، نشست ها، همایش ها و جلسات نقد و آنالیز هنرهای نمایشی با رویکرد علمی و پژوهشی از جمله مفاد این تفاهم نامه همکاری است.

در همین زمینه علیرضا دریابیگی در گفتگویی با خبرنگاران پیشنیه ای درباره این انجمن بیان و یادآوری کرد: انجمن صنفی هنرمندان تئاتر تهران آذر سال 93 به عنوان زیر مجموعه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهران و با مجوز وزارت کار تشکیل شد که در دوره نخست فعالیت آن، ریاست این انجمن بر عهده مجید سرسنگی بود و پس آن از سال 96 من ریاست این انجمن را عهده دار شدم.

او درباره اهداف این انجمن گفت: هدف ما ایجاد یکسری تسهیلات برای هنرمندان تئاتر تهران و استیفای حقوق اعضای این انجمن است.

دریابیگی درباره حضور کمرنگ این انجمن در این سال ها توضیح داد: در این سال ها کمتر فعالیت داشتیم چراکه این احساس در خانواده تئاتر ایجاد شده بود که به نوعی موازی کاری انجام می دهیم در صورتی که این گونه نیست بلکه کوشش ما بر ایجاد ظرفیت های جدید برای هنرمندان تئاتر متمرکز شده است.

او با اشاره به قدمت شش ساله این انجمن افزود: بعد از شیوع کرونا و آسیب هایی که به اقشار گوناگون بویژه هنرمندان تئاتر وارد شد، کوشش کردیم امکاناتی را برای اعضای خود فراهم کنیم از جمله بیمه تامین اجتماعی که از طریق صندوق اعتباری هنر انجام می گردد.

دریابیگی از امضای تفاهم نامه با مراکز گوناگون اطلاع داد و گفت: در گام اول با کارگروه مد و لباس تفاهم نامه ای امضا کردیم تا از این طریق، هم آثار آنان از طریق تئاتر معرفی گردد و هم هنرمندان تئاتر بتوانند به یاری این کارگروه، لباس بازیگران در نمایش های گوناگون را تامین نمایند. ضمن اینکه امیدواریم به این شیوه، مخاطبان تازه ای را به تئاتر جذب کنیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دومین گامی که برداشتیم، امضای تفاهم نامه با مجموعه تالار محراب است. این مجموعه می کوشد دو سالن تازه به ظرفیت خود اضافه کند و بدین ترتیب فضا برای اجرای عمومی نمایش های دانشگاهی و نیز برپایی رپرتوارهای دانشگاهی فراهم می گردد.

او از رایزنی هایی برای همکاری با انجمن صنفی تماشاخانه های خصوصی تئاتر تهران هم اطلاع داد و گفت: فعلا وارد مذاکره شده ایم تا اگر شرایط برای اجرای صحنه ای در پاییز فراهم بود، این اتفاق رخ بدهد. در غیر این صورت بسترهای لازم برای ارایه آثار نمایشی در فضای اینترنت و پلتفرم هایی مانند فیلمیو، تیوال و ... فراهم گردد.

او در پاسخ به این پرسش که اگر شرایط برای اجرای آثار نمایشی فراهم نشد، چه امکاناتی برای حمایت از اعضای خود دارید، شرح داد: ما یک صنف کارگری هستیم و تنها بودجه ما حق عضویت اعضاست که سال جاری هم این حق را بخشیدیم. تنها کاری که می توانیم انجام بدهیم، مشارکت و امضای تفاهم نامه هایی است که زمینه هایی را برای فعالیت هنرمندان تئاتر تهران فراهم کند. یعنی این امکانات فقط به اعضای ما محدود نمی گردد.

دریابیگی افزود: در شرایط فعلی، تنها کاری که می توانیم انجام بدهیم این است که زمینه هایی برای زنده نگه داشتن تئاتر از طریق اجراهای نمایشی در فضای نت فراهم کنیم و به زعم خودمان می کوشیم بستری برای فعالیت جوان ترها ایجاد کنیم چراکه بیشتر اعضای ما دانشجویان و دانش آموختگان تئاتر هستند.

او تاکید نمود: هدف ما موازی کاری با نهادی مانند خانه تئاتر نیست همچنانکه خود من سال هاست عضو خانه تئاتر هستم و عضویت در این دو نهاد، هیچ تقابلی را ایجاد نمی کند و در گام نخست هم هدف ما ایجاد هم افزایی در فضای تئاتر و پر کردن خلاءهای قانونی است که خانه تئاتر به دلیل ماهیت خود که تشکلی هنری و چند منظوره بود، دچار این محدودیت ها بود. ضمن اینکه ما فقط هنرمندان تئاتر شهر تهران را پوشش می دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 103519

به "امضای یک تفاهم نامه تازه برای حمایت از تئاتری ها در دوران کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای یک تفاهم نامه تازه برای حمایت از تئاتری ها در دوران کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید