سال جاری نیازی به واردات گندم و شکر نداریم

به گزارش مجله سرگرمی، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی اکبر مهرفرد گفت: با تصویب دولت،مسئولیت ثبت سفارش و نظارت بر توزیع نهاده های ذرت،جو،کنجاله سویا و دانه های روغنی وارداتی که ارز دولتی استفاده می نمایند تا مصرف نماینده نهایی از یک و نیم ماه قبل به وزارت جهاد کشاورزی محول گردیده است.

سال جاری نیازی به واردات گندم و شکر نداریم

وی با اشاره به این که این نهاده ها در فراوری گوشت مرغ،تخم مرغ، شیر و گوشت قرمز کاربرد دارند،اضافه کرد: ذرت محصولی تابستانه و با مصرف آب بالاست که به خاطر شرایط اقلیمی کشور امکان افزایش فراوری آن در داخل وجود ندارد و این نهاده از خارج تامین می گردد.

مهرفرد، دانه روغنی سویا را از دیگر نهاده های وارداتی مورد احتیاج صنعت دام و طیور و روغن کشور بیان کرد و اضافه کرد:با اجرای برنامه 10 ساله افزایش فراوری دانه های روغنی به ویژه کلزا پیش بینی می گردد 70 درصد روغن مورد احتیاج کشور در داخل فراوری گردد.

وی، جو را از دیگر نهاده های وارداتی برشمرد و گفت:سالانه نزدیک به 3 میلیون تن جو در کشور فراوری و کسری آن از خارج تامین می گردد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که سه سال است گندم وارد نمی کنیم،توضیح داد: با وجود کاهش بی سابقه بارندگی در سال زراعی جاری، تاکنون حدود 9.4 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری نموده ایم.

مهرفرد با اشاره به دستیابی ایران به رکورد فراوری بیش از 2 میلیون تنی شکر،گفت:کشور سالانه به حدود 2.3 میلیون تن شکر احتیاج دارد که رکورد فراوری امسال این کالای اساسی در تاریخ 123 ساله صنعت قند ایران بی سابقه است.

وی با تاکید بر این که امسال احتیاجی به واردات شکر نداریم،گفت:هم اکنون 85 درصد احتیاج شکر در در اخل فراوری می گردد و با توسعه کشت پاییزه چغندرقند بزودی به خوداتکایی کامل در فراوری شکر دست خواهیم یافت.

مهرفرد با اشاره به فراوری سالانه 2.2 میلیون تن برنج در کشور،یادآور شد:با توجه به شرایط کم آبی، وزارت جهاد کشاورزی فقط از کشت برنج در استان های گیلان و مازندران حمایت می نماید و نزدیک به 800 هزارتن کسری فراوری از خارج تامین می گردد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که سالانه 900 هزار تن گوشت قرمز در کشور مصرف می گردد،گفت:با توجه به شرایط خشکسالی و وابستگی بخشی از تعلیف دام به مراتع،بین 100 تا 150 هزارتن کسری فراوری از سایر کشورها وارد می گردد.

وی با اشاره به فراوری سالانه 10 میلیون تن شیر در کشور،اعلام نمود:سال گذشته 900 میلیون دلار فرآورده های لبنی ایران صادر شد.

مهرفرد به برخی تخلفات افزایش قیمتی اجرا شده در زمینه عرضه گوشت گوسفندی و گوشت گوساله تنظیم بازاری اشاره نمود و گفت:گوشت گرم گوسفندی و گوشت منجمد گوساله با ارز دولتی وارد می گردد و باید با قیمت مصوب به مردم عرضه گردد.

وی قیمت گوشت گوساله منجمد برای مصرف نماینده نهایی را حداکثر 29 هزار تومان اظهار داشت و اضافه کرد:عرضه این محصول با قیمت بالاتر تخلف است و مشمول برخورد دستگاه های نظارتی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که اتفاقات اخیر در حوزه بازار محصولات و نهاده های کشاورزی بیشتر منشا سیاسی و روانی دارد تا اقتصادی،گفت:براساس آمار گمرک،میزان نهاده های ذرت،کنجاله سویا، دانه های روغنی و همچنین گوشت گوسفندی و گوساله در امسال بیشتر از مدت مشابه قبل به کشور وارد گردیده و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم اما برخی از فراورینمایندگان بیش از احتیاج، نهاده ها را در انبارهای خود ذخیره می نمایند.

وی ادامه داد:برخی اتفاقات سیاسی نظیر کاهش روابط تجاری چین با آمریکا و ورود این کشور به بازار برزیل برای تامین کنجاله در افزایش قیمت های جهانی این نهاده موثر بوده است.

https://bestcanadatours.com: با مجری سفر به کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 1749

به "سال جاری نیازی به واردات گندم و شکر نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری نیازی به واردات گندم و شکر نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید