افشای جزئیات توافق با طالبان؛ تعهد آمریکا به خروج تدریجی از افغانستان

به گزارش مجله سرگرمی، یک مقام مطلع در گفت وگو با سی ان ان درباره جزییات توافق آمریکا و طالبان گفت که واشنگتن به اشرف غنی تعهد داده اند که پس از امضای این توافق از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت نمایند.

افشای جزئیات توافق با طالبان؛ تعهد آمریکا به خروج تدریجی از افغانستان

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرنگاران، در پی اعلام پذیرش مشروط توافق آمریکا و طالبان از سوی ترامپ، یک منبع نزدیک به دولت افغانستان بیان کرد که مقامات ارشد آمریکا در حاشیه نشست امنیتی مونیخ به اشرف غنی رئیس جمهور اطمینان داده اند که حمایت از نیروهای نظامی این کشور ادامه خواهد داشت.

این منبع مطلع در گفت وگو با سی ان ان اضافه کرد: آمریکا به مقامات دولت افغانستان تعهد داده در صورت نقض توافق از سوی طالبان، نظامیان افغان به اندازه کافی قدرت و تجهیزات برای سرکوب طالبان در اختیار داشته باشند و آمریکا همواره در کنار افغانستان بماند.

پیش از این دبیرکل ناتو گفته بود ناتو در حال حاضر 16 هزار نیرو در افغانستان دارد و در صورتی که طالبان قادر به نشان دادن تمایل و قابلیت کاهش تنش ها باشد ناتو آماده تطبیق نیروهایش است.

این منبع با بیان اینکه دولت افغانستان از کوشش آمریکا برای انتها جنگ حمایت می نماید، توضیح داد: دولت افغانستان باید جزیئات بیشتری از چگونگی اجرای توافق کاهش خشونت داشته باشد. به گفته وی، سوالاتی در خصوص چگونگی رصد اجرای کاهش خشونت باقی مانده و ما در این مورد با فرمانده ناتو در افغانستان مصاحبه خواهیم کرد.

وی به پیچیدگی های اجرای این توافق و احتیاج به هماهنگی میان دولت افغانستان و آمریکا نیز اشاره نمود و گفت: در ابتدا این طرح صرفا کاهش خشونت بود، اما ترامپ بیان کرد که این باید به کاهش معنادار و مداوم خشونت تبدیل گردد که در چندین مرحله اجرا خواهد شد.

این منبع نزدیک به مذاکرات در خصوص جزئیات این طرح گفت: در ابتدا قرار بود یک مرحله آزمایشی از طرح کاهش خشونت برای سنجش میزان و توانایی طالبان برای کاهش درگیری در افغانستان اجرا گردد و در صورت موفقیت، توافق میان آمریکا و طالبان در یک بازه زمانی 5 هفته ای امضاء خواهد شد.

وی تاکید نمود: پس از این مدت، وارد مرحله پس از کاهش خشونت شده و در نهایت آتش بس در افغانستان برقرار خواهد شد.

این منبع مطلع در ادامه گفت: دولت افغانستان اعتقاد دارد طالبان به دنبال سوء استفاده و تفسیر آن به نفع این گروه است. طالبان برای قانع کردن کردن اعضای خود به آنها گفته است که کاهش خشونت یک مصالحه نیست بلکه شکست قدرت های غربی است و بعد از آن این گروه به صورت کامل قدرت را در اختیار خواهد داشت.

به گفته این منبع، ارزیابی دولت این است که طالبان از اجرای توافق صلح و ادغام اعضای این گروه در جامعه افغانستان واهمه دارد و بعد از اجرای آتش بس چند روزه در عید قربان شاهد این موضوع بودیم که طالبان به اعضای خود دستور داده بود که اگر به ماموریت خود بازنگردند کشته خواهند شد.

این در حالی است که در ملاقات اشرف غنی و وزرای دفاع و خارجه آمریکا، مایک پامپئو گفته بود طالبان باید تبلیغات خود را داشته باشد، اما واقعیت این است که این گروه باید با تروریسم و القاعده خداحافظی نموده و دست از جنگ در افغانستان بردارد.

وی تاکید نمود که آمریکا به حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه خواهد داد.

براساس گفته های این منبع مطلع، مقامات آمریکا همچنین بیان کردند که قصدی برای خروج از افغانستان نداشته و توافق با طالبان تنها فرصت دادن به یک فرآیند سیاسی در این کشور است.

به گفته این منبع مطلع، مقامات آمریکایی قول داده ا ند در صورتی که طالبان به توافق پایبند نباشد، توافق را ترک و سربازان آمریکایی در این کشور را افزایش دهند.

پیش از این وزیر دفاع آمریکا اعلام نموده بود که برای سنجش قابلیت طالبان مذاکراتی با این گروه برای یک توقف 7 روزه جنگ در افغانستان در جریان است.

این منبع همچنین گفت که دولت افغانستان به تیم آمریکایی گفته که احتمالا محبوبیت طالبان بعد از اعلام عمومی توافق افزایش خواهد یافت، اما بعد از گذشت زمان و هویدا شدن حقایق توافق، آنها دیگر قادر نخواهند بود که اعضای خود را وادار به بازگشت به میدان جنگ نمایند.

به گفته وی، آنها به طرف آمریکایی بیان کردند که برای ماندن سربازان این کشور در افغانستان اصراری ننموده و به توانایی خود برای تامین امنیت افغانستان اعتقاد دارند، با اعمال طرح فعلی احتمالا سربازان آمریکا در افغانستان کاهش یافته و عوامل سیا افزایش خواهند داشت.

ر

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 70070

به "افشای جزئیات توافق با طالبان؛ تعهد آمریکا به خروج تدریجی از افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای جزئیات توافق با طالبان؛ تعهد آمریکا به خروج تدریجی از افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید