استفاده از فناوری نانو در خودروها برای کاهش وزن

یک شرکت خودروسازی خارجی توانسته در تعداد بیشتری از خودروهای جدید خود گرافن های نانویی برای کاهش وزن، هزینه و بهبود خواص مکانیکی به کار ببرد.

استفاده از فناوری نانو در خودروها برای کاهش وزن

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،در راستای استفاده از گرافن در محصولات شرکت خودروسازی فورد، این شرکت در حال افزایش استفاده از گرافن در تعداد بیشتری از قطعات خودرو است. گرافن موجب کاهش وزن، هزینه و بهبود خواص مکانیکی و راهنمایی الکتریکی در خودروهای موستانگ و F150 شرکت فورد شده است.

سال گذشته شرکت فورد با همکاری شرکت ایکس جی ساینسز (XG Sciences) و گروه صنعتی ایگل اقدام به استفاده از نانوپلاکت های گرافنی در قطعات مختلف خودرو کرد. فورد از این نانوپلاکت ها در کاور پمپ، کاور موتور و بخش های پلیمری مربوط به قطعات سوخت رسان خودرو استفاده کرد، جایی که گرافن موجب کاهش وزن، افزایش راهنمایی گرمایی و کاهش نویز شد.

برای کاهش هزینه ها، شرکت فورد دریافت که می تواند از مقدار بسیار کمی از گرافن برای ساخت این قطعات استفاده کند؛ از این رو، به استفاده کمتر از نیم درصد گرافن در ساخت قطعات اکتفا کرد.

بامیدلا علی از محققان ارشد شرکت ایکس جی ساینسز گفت: کاهش وزن همواره از اهداف اصلی ما در طراحی بوده است که موجب بهینه سازی مصرف سوخت می گردد. استفاده از گرافن موجب می گردد که وزن خودرو کاهش محسوسی پیدا کند و در عین حال استحکام خودرو بهبود می یابد و مانع از شکستن قطعات می گردد.

فورد از سال 2014 همکاری خود را با فراوریکنندگان گرافن شروع نموده و آزمایش های مختلفی برای استفاده از این ماده در قطعات مختلف انجام داده است. یکی از چالش ها در خودرو، کاهش نویز است که برای مهار صدا باید از مواد بیشتری در بدنه خودرو استفاده نمود. گرافن می تواند نویز را کاهش داده و در عین حال وزن خودرو را نیز کاهش دهد از این رو شرکت فورد از فوم های حاوی گرافن در بخش داخلی و فضاهای خالی خودرو استفاده نموده که در نهایت موجب کاهش نویز و لرزه و همچنین افزایش استحکام ساختاری شده است.

آنالیز های فورد نشان داد که استفاده از گرافن در فوم موجب کاهش 17 درصدی صدا، بهبود 20 درصدی استحکام مکانیکی و بهبود 30 درصدی در خواص تحمل پذیری در برابر گرما می گردد. این شرکت پیروز به کاهش میزان مصرف فوم به دلیل به کارگیری گرافن شده که در نهایت هزینه نهایی را کاهش داده است.

در خاتمه سال 2018، شرکت فورد از گرافن در فورد موستانگ و F150 استفاده کرد. به اعتقاد محققان این پروژه، استفاده از گرافن می تواند در بخش های دیگر خودرو نظیر باتری، آندهای رسانا و پوشش های ضدخوردگی نیز صورت گیرد.

همکاری این شرکت ها برای فراوری قطعات بیشتری با استفاده از گرافن ادامه دارد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: بروزرسانی: 22 خرداد 1398 شناسه مطلب: 12622

به "استفاده از فناوری نانو در خودروها برای کاهش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از فناوری نانو در خودروها برای کاهش وزن"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید