ارسال دو نامه نخست وزیر انگلیس به بروکسل ، دو موضوع متفاوت درباره برگزیت

پس از رای مجلس بریتانیا به اصلاحیه ای که تصمیم گیری درباره توافقنامه برگزیت را به تعویق می انداخت، بوریس جانسون نخست وزیر این کشور طبق قانون مجبور شد که نیمه شب شنبه درخواستی را برای دونالد توسک رئیس شورای اروپا بفرستد و در چهارچوب آن خواهان به تعویق افتادن برگزیت تا ژانویه 2020 میلادی گردد.

ارسال دو نامه نخست وزیر انگلیس به بروکسل ، دو موضوع متفاوت درباره برگزیت

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

به گزارش یورونیزو، با این وجود او حاضر به امضای این نامه نشد. در این نامه اعلام شده بود که این کار، تنها برای نشان دادن تبعیت دولت بریتانیا از قانون است. یک کپی از متن قانون معروف به بن نیز که نخست وزیر را موظف به چنین کاری می نماید، به پیوست این نامه بود.

بوریس جانسون پیش تر اعلام نموده بود برای تمدید مهلت برگزیت با اتحادیه اروپا وارد مذاکره نمی گردد. او روز شنبه پس از تصویب این اصلاحیه در مجلس بریتانیا نیز گفت: قانون نمی تواند من را مجبور به این کار کنید. تاخیر بیشتر برای کشور بد خواهد بود. آقای جانسون اصرار دارد که بریتانیا باید در روز مقرر یعنی 31 اکتبر از اتحادیه اروپا خارج گردد.

بوریس جانسون در مجلس بریتانیا بیان کرد: من در 88 روز گذشته یعنی از زمان حضورم به عنوان نخست وزیر به دوستان و همکارانم در اتحادیه اروپا گفتم که هرگونه تعویق برای این کشور بد است. برای اتحادیه اروپا و برای دموکراسی بد است.

  • دومین نامۀ جانسون: تاخیر در برگزیت اشتباه است

جانسون به همراه نامۀ بدون امضای خود برای اتحادیۀ اروپا، نامۀ دیگری نیز این بار با امضا روانۀ بروکسل کرد که در آن تاکید نموده بود تاخیر در برگزیت اشتباه است و او یک برکسیت عمیقا تباه کننده را نمی خواهد.

او پیش تر نیز اعلام نموده بود ترجیح می دهد در خندق بمیرد و درخواست هرگونه تمدید مهلت برگزیت را که باید 31 اکتبر اجرایی می شد، نکند.

  • رای مجلس بریتانیا برای به تاخیر انداختن برکسیت

مجلس بریتانیا روز شنبه اصلاحیه ای را که توسط الیور لتوین، عضو پیشین حزب محافظه کار بریتانیا که توسط آقای جانسون از این حزب اخراج شد، ارائه شده بود با 322 رای موافق و 306 رای مخالف تصویب کرد.

موافقان این اصلاحیه خواستار وقت بیشتری برای بحث درباره جزییات توافق برکسیت بودند.

تصویب این اصلاحیه که با هدف جلوگیری از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح شده بود، در واقع آقای جانسون را مجبور به تاخیر در اجرای برگزیت کرد آنهم تا زمانی که همۀ قوانین مورد احتیاج برای این خروج، پروسۀ چند مرحله ایِ تصویب قوانین در مجلس این کشور را پشت سر بگذارد.

  • اروپا از جانسون برای گام بعدی شرح خواست

کمیسیون اروپا روز شنبه از بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا خواست که گام بعدی خود را سریعتر به اطلاع این کمیسیون برساند.

مینا اندریوا، سخنگوی کمیسیون اروپا در صفحه توئیتر خود این درخواست را عنوان کرد.

از سوی دیگر، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه بر بوریس جانسون فشار آورد تا موضع کشور خود درباره برگزیت را پس از رای امروز مجلس بریتانیا تعیین کند. این فشار می تواند جانسون را موظف به ارسال نامه تاخیر در برکسیت کند.

یک مقام مسئول در کاخ الیزه به خبرنگار رویترز گفت: رئیس جمهور با نخست وزیر بریتانیا گفت وگو نموده است و نظر خود را در خصوص لزوم شفاف سازی سریع در این موضوع در میان گذاشته است.

  • جانسون نامه درخواست تاخیر در برکسیت را به اتحادیه اروپا ارسال می نماید

یک مقام مسئول در اتحادیه اروپا به خبرگزاری فرانسه گفت که نخست وزیر بریتانیا به دونالد توسک، رئیس شورای اروپا اطمینان داده است که در نامه ای در خواست تاخیر در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را ارائه می نماید. این درحالی است آقای جانسون اعلام نموده بود در این رابطه با اتحادیه اروپا مذاکره نخواهد نمود.

بعضی منابع در دفتر نخست وزیر بریتانیا نیز به بی بی سی جهانی بیان کردند که آقای جانسون نامه درخواست تاخیر در برگزیت را ارسال می نماید اما آن را امضا نخواهد نمود.

سه سال پس از برگزاری همه پرسی برگزیت که در چهارچوب آن 52 درصد از شهروندان بریتانیا موافقت خود را با خروج کشورشان از این اتحادیه بیان کردند، هنوز آیندۀ روابط لندن -بروکسل روشن نیست.

همچنان این نگرانی وجود دارد که با توافق آقای جانسون که تنها دو روز پیش با سران اتحادیه اروپا در بروکسل حاصل شده نیز همان رفتاری گردد که پیش تر با توافق ترزا می و بروکسل شده است.

طبق توافق جدید با اروپا، بریتانیا به طور کامل از اتحادیه گمرکی اروپا خارج می گردد و از این پس قادر خواهد بود در آینده با هر کشوری که تمایل داشته باشد قراردادهای تجاری مجزا امضا کند. بریتانیا همچنین 39 میلیارد دلار حق جدایی به اتحادیه اروپا پرداخت خواهد نمود و تا سال 2020 به تبعیت از بخش قابل توجهی از قوانین اتحادیه گمرکی اروپا ادامه خواهد داد تا بخش تجاری بتواند خود را با قوانین جدید تطبیق دهد.

توافق جدید عمدتا شامل همان طرح نخست وزیر قبلی ترزا می است با یک تفاوت در بخش بحث برانگیز مربوط به مرز ایرلند. در توافق جدید طرح پشتوانه مرزی حذف می گردد. یک مرز گمرکی قانونی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند (که با اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند) وجود خواهد داشت. ولی در عمل، این مرز گمرکی بین بریتانیا و کل ایرلند خواهد بود و اقلام در بنادر ایرلند شمالی کنترل خواهند شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 8 آبان 1398 شناسه مطلب: 47051

به "ارسال دو نامه نخست وزیر انگلیس به بروکسل ، دو موضوع متفاوت درباره برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال دو نامه نخست وزیر انگلیس به بروکسل ، دو موضوع متفاوت درباره برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید