ابوالفتح: امنیت در افغانستان صرفا با توافق طالبان و آمریکا امکان پذیر نیست

به گزارش مجله سرگرمی، یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: امنیت در افغانستان صرفا با توافق طالبان و آمریکا امکان پذیر نیست بلکه باید اجماع جمعی یا توافق جمعی میان این کشور و گروهای درگیر در آن و نیز بازیگران محلی، منطقه ای و بین المللی حاصل گردد تا خروج امن آمریکا از این کشور حاصل گردد.

ابوالفتح: امنیت در افغانستان صرفا با توافق طالبان و آمریکا امکان پذیر نیست

امیرعلی ابوالفتح در گفت وگو با مجله سرگرمی درباره اهداف آمریکا از توافق با طالبان و بعضی نقدها به این توافق در آمریکا گفت: حرف ترامپ این است که جنگ هایی که از سال ها پیش روی دست آمریکا باقی مانده است باید تمام گردد. تکلیف عراق تقریبا معین شده است اما در خصوص افغانستان این جنگ 18 سال به طول انجامیده است و گفته می گردد یک تریلیون دلار برای آمریکا هزینه داشته و طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا است. ترامپ وعده داده بود که به این جنگ خاتمه دهد و نیروهایش را به کشور بازگرداند اما چگونگی انجام این کار در آمریکا محل مناقشه بود.

وی ادامه داد: به نظر امتیازات بزرگی به طالبان در توافق صلح داده شده است تا زمینه خروج امن نیروهای آمریکایی فراهم گردد. طالبان سال ها از سوی آمریکا به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است و آمریکایی های زیادی به دست طالبان کشته شده اند از این رو توافق با طالبان به مذاق بعضی سیاستمداران آمریکایی خوش نمی آید از جمله جان بولتون که معتقد است آمریکا باید از مشت آهنین و رجحان نظامی خود برای پیشبرد اهدافش استفاده کند. آنها معتقدند اگر آمریکا با کشوری مثل ایران یا گروه طالبان توافق کند این پیغام را منتقل می نماید که ایستادگی در مقابل آمریکا هزینه ای ندارد.

وی گفت: البته باید گفت که آمریکا چاره ای جز توافق نداشت. آنها قابلیت نابودی کامل طالبان را ندارند و برای جلوگیری از خسارات بیشتر اقتصادی و جانی دست به این توافق زد اما اینکه این توافق نتیجه بخش باشد و خروج امن نیروهای نظامی اش را تامین کند جای بحث دارد.

ابوالفتح درباره نتیجه بخش بودن این توافق یکی از موانع را مخالفت طالبان با دولت مرکزی افغانستان دانست و گفت: مساله این است که توافق صلح دو طرف ندارد بلکه طرف سومی هم هست که می تواند آن را تحت الشعاع قرار دهد. طالبان موجودیت دولت را قبول ندارد و بخشی از آن را دست نشانده می داند از این رو معتقدم طالبان در آینده با اجرای این توافق احتمالا دست بالا را در افغانستان خواهد داشت.

این کارشناس مسائل آمریکا توضیح داد: آمریکا 14 ماه فرصت دارد تا افغانستان را ترک کند و در این مدت ممکن است هر اتفاقی بیفتد که این فرایند را مختل کند. در موضوع افغانستان بازیگران ثالث هم نقش خواهند داشت به علاوه نسبت به اجرای تعهدات از سوی آمریکا در چارچوب این توافق تردید است، همانطور که آمریکا به توافقش با ایران بر سر برجام، مذاکرات کره شاقتصادی، توافق تجاری چین و غیره پایبند نبوده است از این رو بسیاری این توافق را بسیار شکننده می دانند.

ابوالفتح گفت: به علاوه نارضایتی هایی از سوی دولت اشرف غنی از همین حالا دیده می گردد از جمله در رابطه با آزادی 5 هزار زندانی طالبان که گفته است آزادی این تعداد در اختیار دولت آمریکا نیست که در این باره تعهد دهد.

وی در ادامه اظهار داشت: کشورهای ایران، پاکستان، هند، چین و روسیه کشورهای همسایه و دخیل در این موضوع هستند و باید نسبت به این توافق رضایت داشته باشند یا از آن احساس خطر نکنند، در غیر این صورت هر کدام به تنهایی یا با ائتلاف می توانند توافق را بر هم زنند.

وی تاکید نمود: امنیت در افغانستان لزوما درگیر توافق طالبان و آمریکا نیست بلکه باید اجماع جمعی یا توافق جمعی میان بازیگران دخیل در موضوع حاصل گردد تا خروج امن آمریکا از این کشور حاصل گردد وگرنه ممکن است در نهایت خروج آنها به اجبار شبیه به خروج نیروهای شوروی در سال 1988 از افغانستان باشد که بر اساس توافق دو جانبه نبود بلکه یک اخراج سخت توسط نیروهای محلی پیروز در جنگ بود و در نهایت آمریکا شکست تلخی را متحمل شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 73961

به "ابوالفتح: امنیت در افغانستان صرفا با توافق طالبان و آمریکا امکان پذیر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابوالفتح: امنیت در افغانستان صرفا با توافق طالبان و آمریکا امکان پذیر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید